کنترل دیابت – دکتر وب سایت رسمی محمد صفری


عوارض مزمن دیابت

دیابت شایع ترین بیماری غدد درون ریز در جهان است که سالانه حدود 4 میلیون نفر را می کشد. دیابت فقط یک بیماری نیست ، بلکه یک بیماری متابولیک است که در اثر اختلال ترشح انسولین یا عملکرد انسولین یا هر دو ایجاد می شود و با قند خون بالا مشخص می شود. حفظ وزن طبیعی بدن و جلوگیری از افزایش وزن ، ورزش و فعالیت بدنی کافی ، سیگار نکشیدن و رژیم غذایی سالم نقش مهمی در کاهش بروز این بیماری دارد.دیابت به دلیل شیوع زیاد و عوارض جانبی فراوان از اهمیت بیشتری برخوردار است. ایجاد شده. دیابت باعث ایجاد عوارض عمده در اکثر سیستم ها و اندام های بدن می شود و بیماری را تشدید می کند که منجر به ناتوانی ، ناتوانی ، هزینه های درمانی بالا و مرگ می شود.

عوارض دیابت بر بدن متفاوت است:

چشم

قند خون کنترل نشده می تواند روی عروق خونی چشم تأثیر مخربی داشته و باعث تاری دید و کوری شود. آب مروارید یا لنزهای مات یکی از شایع ترین بیماری ها در بیماران دیابتی در مقایسه با افراد عادی است.

مغز

یکی از مناطقی که به دلیل دیابت و غیرقابل کنترل بودن می تواند به شدت آسیب ببیند ، رگ های خونی مغز است. به دلیل حساسیت بالای این اندام ، انسداد عروق مغزی باعث سکته مغزی می شود و صدمات جبران ناپذیری به انسان وارد می کند ، بنابراین افراد دیابتی دو برابر بیشتر از افراد سالم دچار سکته مغزی می شوند.

اعصاب

نوروپاتی دیابتی (شکست عصبی در دیابت) یک عارضه شایع دیابت است که در آن اعصاب محیطی بدن دچار اختلال می شوند. اعصاب حسی و حرکتی ماهیچه ها به ویژه ساق پا در اثر قند خون بالا آسیب می بیند که معمولاً خود را به صورت بی حسی و سوزن سوزن شدن در کف پا نشان می دهد.

پا

عدم کنترل قند خون و مراقبت نادرست از پا می تواند منجر به زخم پا شود. این زخم ها می توانند منجر به ناتوانی و قطع پاها شوند. به طور کلی ، دیابت شایع ترین علت قطع عضو پس از حوادث و جراحات است ، به ویژه در جهان.

کلیه

اگر قند خون بالا باشد ، کلیه ها آسیب می بینند و پس از آن دیالیز می شود. در مراحل اولیه بیماری ، پروتئین در ادرار تشکیل می شود که اگر قند خون به درستی کنترل نشود ، می تواند منجر به دیالیز و پیوند کلیه شود.

قلب

خطر مشکلات مختلف قلبی عروقی ، از جمله دیابت ، درد قفسه سینه ، حمله قلبی ، سکته مغزی ، انقباض عروقی و بیماری عروق کرونر با فشار خون بالا را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. سکته قلبی در بیماران مبتلا به دیابت 2-4 برابر بیشتر شایع است.

چرم

از یک سو ، دیابت عرق را کاهش می دهد ، که باعث کاهش رطوبت بدن ، ترک خوردن پوست و ایجاد عفونت می شود. از سوی دیگر ، تعریق را در برخی اندام ها مانند کف دست افزایش می دهد. تعریق بیش از حد دست ها شرایطی است که بسیاری از بیماران از آن شکایت دارند.

بسته به دلیل ، زمان و مقدار غذا خوردن ، دیابت نوع 1 یا نوع 2 بر قند خون شما تأثیر می گذارد. اولین و م effectiveثرترین راه مبارزه با دیابت ، رعایت رژیم غذایی و انجام ورزش های سبک مانند پیاده روی است. هدف اصلی درمان برای هر نوع دیابت ارائه ابزارهای لازم برای دستیابی به بهترین شرایط ممکن برای کنترل گلوکز ، چربی و فشار خون به منظور پیشگیری ، تاخیر یا مدیریت عوارض بیماری است. یکی از موضوعات رایج درمان های تغذیه ای برای دیابت نوع 2 ، کاهش مصرف انرژی از جمله شمارش کربوهیدرات ها برای تنظیم دوز انسولین و دیابت نوع 1 است.

دیدگاهتان را بنویسید