کم خونی فقر آهن در ورزشکاران


آهن یک ماده معدنی مهم است که در متابولیسم انرژی ، اکسیژن رسانی ، عملکرد شناختی و سیستم ایمنی بدن نقش دارد. حدود دو سوم آهن موجود در بدن در فریتین و هموگلوبین در گلبول های قرمز موجود است که در میوگلوبین کمتر است.
بدن نمی تواند آهن مورد نیاز خود را تولید کند ، بنابراین آهن مورد نیاز ما را از طریق رژیم غذایی یا مکمل ها جذب می کند. کمبود آهن باعث کم خونی فقر آهن می شود.

مصرف روزانه آهن برای بزرگسالان:

مردان: 8 میلی گرم در روز
زنان: 18 میلی گرم در روز (قبل از یائسگی)

کم خونی فقر آهن در ورزشکاران:

با افزایش نیاز به آهن از طریق ورزش ، ورزشکاران بیشتر مستعد کمبود آهن هستند. بنابراین ، آنها باید از هر فرصتی استفاده کرده و منابع آهن را با غذا تأمین کنند.
برخی از ورزشکاران در معرض کمبود آهن عبارتند از:

  • ورزشکاران زن (به دلیل از دست دادن آهن در دوران قاعدگی)
  • ورزشکاران استقامتی ، از جمله آنهایی که در ارتفاع تمرین می کنند (به دلیل نیاز شدید به اکسیژن)
  • گیاهخواران و ورزشکاران گیاه خوار (زیرا آهن کمتر از منابع گیاهی جذب می شود)
  • ورزشکارانی که فرصت کمی برای غذا خوردن دارند

بیایید آشنا شویم: قرص Iron Plus Health Brest

نارسایی کمبود آهن
سطح پایین آهن اغلب با علائم خستگی و کسالت همراه است. در ورزشکاران ، این مشکل می تواند در توانایی پاسخگویی یا سازگاری با محرکها با کاهش ورزش و کاهش عملکرد یا سرکوب خود را نشان دهد.
مراحل اولیه کمبود آهن ، معروف به کم خونی فقر آهن (IDNA) ، با کاهش ذخایر فریتین بدون تأثیر قابل توجهی بر تراکم هموگلوبین رخ می دهد. شدیدترین مرحله ، معروف به کم خونی فقر آهن (IDA) ، زمانی رخ می دهد که ذخایر آهن و هموگلوبین به پایان برسد.

درمان کم خونی فقر آهن چیست؟

درمان کمبود آهن شامل انواع مکمل های غذایی ، مکمل های خوراکی آهن و تزریق آهن داخل وریدی است. افزایش مصرف آهن از طریق رژیم غذایی اولین و بهترین درمان برای کمبود آهن است. منابع آهن به دو دسته هم (منابع حیوانی) و غیر هم (منابع گیاهی) تقسیم می شوند.
مکمل های خوراکی آهن یک درمان هستند و معمولاً به شکل نمک های آهن مانند فومارات آهن ، سولفات آهن یا گلوکونات آهن تهیه می شوند.
محصولات گلوکونات آهن حاوی 100 میلی گرم آهن یک روش استاندارد برای درمان فقر آهن است. مقدار آهن موجود در این مکمل باید بررسی شود تا از دوز مورد نظر اطمینان حاصل شود.
اگر نمک های آهن توسط ورزشکاران تحمل نشود ، می توان از فرمول های آهن آزاد شده با کنترل استفاده کرد.
تزریق داخل وریدی آهن فقط باید با مشورت متخصص انجام شود. از این نوع تزریق در مواردی که کم خونی فقر آهن (IAD) وجود دارد استفاده می شود ، یعنی زمانی که ذخایر فریتین و هموگلوبین دچار اختلال می شود.

تنظیم: زهرا محبی (متخصص تغذیه)
منبع: مکمل ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید