نگرانی های تغذیه کودک – دکتر وب سایت رسمی محمد صفری


اگرچه اهمیت محدودیت به شیردهی برگشت ناپذیر است ، اما برخی از مادران به دلایل مختلف و از دوران کودکی هنوز از آن بی اطلاع هستند و خود را از این مایع حیاتی محروم می کنند.

پس از اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و تغذیه ، چاقی و اضافه وزن اصلی ترین دغدغه متخصصان تغذیه کودکان ، به ویژه برای خانواده هایی با تحصیلات عالی است.

کاهش وزن و سوء تغذیه (به دلیل توصیه های اشتباه والدین ، ​​به ویژه مادران) بیشتر شایع است ، بدون اینکه کودکان بدانند نیازهای غذایی آنها با بزرگسالان متفاوت است و رژیم غذایی نسبت بزرگسالان منجر به سوء تغذیه و عقب ماندگی رشد در کودکان می شود این می تواند بر او در تمام مراحل زندگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان برای جلوگیری از سوءتغذیه و اختلالات رشد ، نیاز به خوردن غذاها ، به ویژه شیر بدون چربی دارند.

تغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، ویتامین D ، روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان یافت می شود و می تواند بر سطح هوش و عملکرد بعدی آنها تأثیر بگذارد. بنابراین ، در مراحل مختلف رشد (دوساله ، پیش دبستانی و نوجوانان) ، کودکانی که برنامه رشد طبیعی ندارند باید تحت نظر پزشک قرار بگیرند و بیشتر تغذیه شوند و مکمل ها بدون تجویز پزشک استفاده نشوند. استفاده خود به خود از برخی مکمل ها مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می تواند منجر به مسمومیت کودک شود که عوارض جانبی متعددی را در پی خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در گروههای سنتی مختلف متفاوت است و غذاهای کم چرب و کم کالری برای کودکان توصیه نمی شود و هرگز نباید از آنها برای جلوگیری از تغذیه کودکان استفاده کرد. بیماری در سنین نوجوانی. باید محدود باشد ، اما ارزش دارد با تغییر شیوه زندگی خود در مراحل مختلف رشد و تبدیل آن به یک عادت روزانه ، از بیماری ها در دوران نوجوانی جلوگیری کرد.

علاوه بر این ، سوءتغذیه در برخی از کودکان به دلیل افزایش حساسیت مادران و پدران ، به ویژه مادران ، به تغذیه فرزندان ، منجر به سوء تغذیه می شود که به نوبه خود باعث واکنش کودک به این شکل می شود.

گاهی کودکان دو تا هفت ساله چاق و دارای اضافه وزن هستند و در صورت نیاز به درمان ، باید به موقع و با آزمایشات لازم مورد آزمایش قرار گیرند تا درمان مناسب برای مشکلاتی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی انجام شود. دیابت و کوتاهی قد و عقب ماندگی رشد

بنابراین ، طبق برنامه طبیعی رشد کودکان از یک تا پنج سالگی ، رژیم غذایی روزانه باید شامل همه گروه های اصلی غذایی (شامل نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین ها) و کودک باشد. باید حداقل پنج وعده غذا در روز (شامل سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده) بخورید.

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایند یا مختل کند. میان وعده نیز یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجا که معده نوزاد کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، خوردن سه وعده غذایی اصلی نیاز او را برآورده نمی کند و باید توجه داشت که میان وعده ها تنها سهم کمی در تامین نیازهای غذایی نوزاد دارند و جایگزین وعده غذایی اصلی نمی شوند.

دکتر. دفتر چاپ شده در روزنامه اورشلیم توسط محمد صفریان

دیدگاهتان را بنویسید