مراقبت از گوش با 10 ترفند م dailyثر روزانه


ما جهان را با گوش خود می شنویم و تفسیر می کنیم. گوشها ارگانهای مهمی برای برقراری ارتباط با جهان پیرامون ما هستند و همچنین نقش اساسی در حفظ تعادل بدن دارند. آشکارسازی امواج صوتی در گفتار و زبان تنها بخش کوچکی از نقش گوش است. بدون سلامت و عملکرد مناسب این اندام مخفی ، ارتباط و برقراری ارتباط با دیگران دشوار می شود.

با توجه به حساسیت این اندام مهم در بدن ، مراقبت سالانه و منظم توصیه می شود ، که نه تنها برای شنوایی (همه نمی توانند بشنوند) ، بلکه برای تحرک و ارتباط نیز اهمیت دارد. جهان پیرامون ما. در اینجا شش روش رایج برای مراقبت از گوش ها آورده شده است.

1- گوش پاک کن و محافظ گوش

مردم معمولاً از یک سواب پنبه ای به نام گوش پاک کن برای تمیز کردن گوش های خود استفاده می کنند ، اما آنها غافل از این هستند که چنین نظافت نامناسب و غیر ضروری می تواند باعث ایجاد مشکل در گوش شود و توصیه نمی شود. بهتر است بدانید که گوش های شما دائماً تمیز می شوند تا بتوانید آنها را به طور منظم از گوش داخلی به گوش خارجی منتقل کنید ، و این کار پاک کردن آن را فقط با یک پارچه مرطوب آسان می کند. از گوش

در واقع ، استفاده از گوش پاک کن که در مجرای گوش قرار داده می شود و در مجرای گوش پیچیده می شود ، می تواند منجر به مشکلاتی از جمله آسیب در نتیجه گوش شود. گوش پاک کن می تواند مقداری از جرم گوش را خارج کند ، اما عمدتا جرم گوش را به داخل مجرای گوش می راند و آن را در مجرای گوش قرار می دهد و باعث انسداد ، کاهش شنوایی و عفونت احتمالی می شود.

برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل ، بهتر است روی گوش خارجی تمرکز کنید و از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن آن استفاده کنید. اگر در گوش خود احساس درد می کنید ، با پزشک یا متخصص شنوایی شناسی خود مشورت کنید تا گوش شما را تمیز کرده و با خیال راحت زخم را بردارید. به توصیه یک داروساز ، می توانید از قطره های بدون نسخه نیز استفاده کنید که به دفع جرم در فرآیند روانکاری طبیعی گوش کمک می کند.

2- پیشگیری از اجسام خارجی و جراحات

بسیاری از مردم عادت دارند تا جایی که ممکن است اجسام خارجی بپوشند ، از گوش تا گوش. برخی از این اجسام می توانند از گوش مراقبت کنند ، اما اگر آنقدر کوچک یا عمیق باشد که وارد مجرای گوش نشود ، خطر آسیب به این اندام افزایش می یابد.

قاعده کلی برای این اجسام این است که آنها نباید از آرنج شما کوچکتر باشند. در واقع ، این اندازه گیری تقریبی نشان می دهد که اندازه این اجسام خارجی به اندازه ای نیست که بتواند در گوش نفوذ کند. البته تنها نگرانی در این شرایط نفوذ اجسام به داخل گوش نیست. استفاده از هدفون توگوشی می تواند به گوش آسیب برساند ، به ویژه در افرادی که به گوش دادن به موسیقی با صدای بلند ، مانند کاهش شنوایی یا سایر آسیب ها عادت دارند. در هنگام استفاده و قرار دادن اجسام خارجی در گوش خود برای محافظت از گوش خود مراقب باشید.

حتما بخوانید: 6 آنتی بیوتیک برتر و نام عفونت گوش (بدون عوارض جانبی)

3- سطح صدا و مراقبت از شنوایی

جوانان دوست دارند موسیقی را با صدای بلند گوش دهند ، اما گوش دادن به موسیقی می تواند منجر به کاهش شنوایی زودرس شود. گوش دادن به موسیقی در حالت عادی یا 85 دسی بل یا بیشتر به احتمال زیاد باعث مشکلات شنوایی مانند وزوز گوش یا کاهش شدید شنوایی می شود. در صورت تداوم این مشکلات ، آسیب های جبران ناپذیری به بافت های گوش وارد می شود ، بنابراین سمعک باید به عنوان بخشی مهم از فرایند محافظت از گوش در نظر گرفته شود تا از سلامت این بافت ها تا حد ممکن محافظت شود.

4- سمعک و پیشگیری از عفونت

اگر از سمعک استفاده می کنید ، تمیز نگه داشتن گوش و سمعک بسیار مهم است. تجمع عرق و پلاک در داخل مجرای گوش می تواند در سمعک شما اختلال ایجاد کرده و به شنوایی شما آسیب برساند.

علاوه بر مراقبت از سمعک ، باید به سلامت گوش خود نیز توجه کنید. استفاده از سمعک آلوده خطر عفونت گوش را افزایش می دهد. وقتی سمعک را داخل گوش خود می گذارید ، به خاطر داشته باشید که تمام میکروب ها و باکتری های روی سطح می توانند وارد گوش شوند. تمیز نگه داشتن دستگاه سخت نیست ، اما اگر به نظافت دقیق تری نیاز دارید ، سمعک خود را به متخصص شنوایی نشان دهید.

5- ضد آفتاب و پیشگیری از آفتاب سوختگی

به آخرین باری که از کرم ضد آفتاب استفاده کرده اید فکر کنید. بعد از مالیدن کرم به دست ها ، صورت و گردن ، آیا کرم را به گوش خود زده اید؟ جای تعجب نیست که اکثر مردم این موضوع را فراموش می کنند و از کرم های ضد آفتاب برای گوش های خود استفاده نمی کنند ، اگرچه خوب است بدانید که گوش ها یکی از موثرترین اندام های بدن برای سرطان پوست هستند.

گوش ها در اطراف سر قرار دارند و قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید بدون استفاده از کلاه یا کلاه می تواند خطرات و آسیب های پوستی ایجاد کند. بنابراین ، دفعه بعد که از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید ، مقدار کمی از آن را به گوش خود بمالید.

6- پزشکان و شنوایی شناسان

اگرچه توصیه های مربوط به مراقبت سالانه مفید است ، اما ما نباید مشورت با پزشک و متخصص شنوایی شناسی را فراموش کنیم. البته لازم نیست این ویزیت هر ساله انجام شود ، بهترین زمان برای بازدید یک بزرگسال هر 3-5 سال یکبار است و باید در فواصل کوتاهتر برای این سن انجام شود. برای حفظ سلامت کلی خود ، از جمله گوش خود ، سالانه با پزشک خود چکاپ کنید.

هرگز سلامت گوش خود را دست کم نگیرید. آنها اعضای شگفت انگیزی هستند که نقش مهمی در تعامل شما با دوستان ، خانواده و اطرافیان شما دارند. رعایت این شش نکته به سلامت و طول عمر گوش های شما کمک می کند ، اما به خاطر داشته باشید که بدون پیروی از علم بی فایده است. برای حفظ سلامت گوش ها باید از آنها به خوبی مراقبت کنید.

5 ترفند اضافی

1- از برخورد اجسام تیز به گوش خودداری کنید. از آنجا که ساختار گوش بسیار ظریف و حساس است ، قرار دادن اجسام مختلف در آن می تواند به بدن آسیب برساند. این موارد ممنوع شامل هدفون است. علاوه بر آسیب هایی که گوش پاک کن ها می توانند به گوش شما وارد کنند ، این خطر وجود دارد که جرم گوش را به عمق بیشتری فشار دهید.

2- گوش ها را تمیز کنید. آیا می دانید که مجرای گوش خود نظافتی است و هیچ موم گوش در قسمت های عمقی مجرای گوش ایجاد نمی شود؟ وقتی از گوش پاک کن استفاده می کنید ، در واقع وضعیت را بدتر می کنید. لبه ها را به آرامی با آب و صابون بشویید تا گوش ها تمیز بمانند. سپس آنها را با یک حوله خشک کنید.

حتما بخوانید: وزوز گوش ، داروهای خانگی سخت ، داروهای مفید و نکات

هرگز گوش ها را به هم نزنید تا از آسیب به مجرای گوش جلوگیری شود. تجمع یک توده بزرگ در گوش شما نادر است و باید توسط پزشک متخصص کاملاً تمیز شود ، معمولاً یک شستشوی ساده برای تمیز نگه داشتن این اندام کافی است.

3- حجم را کاهش دهید. بسیاری از مردم از هدفون برای جلوگیری از سر و صدا استفاده می کنند. هنگام استفاده از هدفون ، به ویژه هدفون توگوشی ، مطمئن شوید که میزان صدا در سطح مناسبی است تا از خطر کم شنوایی در اثر سر و صدای زیاد جلوگیری کنید. هنگام قرار گرفتن در محیط پر سر و صدا ، مانند کنسرت ، مسابقه موتور سواری یا کلوپ شبانه ، حتماً از هدفون استفاده کنید. اگر به مدت طولانی در معرض صدای بلند قرار گرفته اید ، هر از گاهی گوش های خود را استراحت دهید تا قبل از شروع فعالیت خارش ، بهبود پیدا کنند.

4. گوش های خود را بررسی کنید. اگر در مکالمات خود دچار کم شنوایی هستید یا بخشی از آنچه دیگران به شما می گویند را درک نمی کنید و باید مدام حرف های آنها را تکرار کنید ، ممکن است کم شنوایی تدریجی ایجاد شود. حتماً در طول سال به ارائه دهنده خدمات اولیه خود مراجعه کنید تا پزشکان این مراکز بتوانند سلامت گوش شما را بررسی کنند.

پس از معاینه ، پزشکان این مراکز با شما مشورت می کنند تا برای معاینات تکمیلی با متخصص گوش ، حلق و بینی یا شنوایی شناس مشورت کنید. اگر این کاهش شنوایی را نادیده بگیرید ، می تواند منجر به عوارض و آسیب های دیگری مانند افسردگی و آلزایمر شود. در صورت احساس درد در ناحیه گوش یا تغییر در شنوایی خود ، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

10 راه ساده برای تمیز کردن گوش ها در خانه (به طور کامل و ایمن)

5. استرس نداشته باشید. استرس بیش از حد می تواند باعث وزوز گوش یا وزوز گوش شود. علاوه بر مشکلات فراوان و اثرات منفی استرس بر سلامت انسان ، زنگ زدن در گوش می تواند عوارضی مانند مشکلات شنوایی ، عدم تمرکز ، اختلالات خواب و کاهش شنوایی ایجاد کند. اگر زنگ زدن در گوش زیاد اتفاق می افتد ، باید شیوه زندگی خود را تغییر دهید و مدتی از فعالیت های استرس زا دوری کنید و همچنین از محیط های پر سر و صدا اجتناب کنید. اگر این عارضه مکرر است ، حتماً این موضوع را با پزشک مراقبت های اولیه خود در میان بگذارید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید