علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که بارها خوانده اید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. با این حال ، میزان چربی خون در بدن باید به همان اندازه طبیعی باشد.

افزایش کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث افزایش چربی خون می شود که باعث تجمع چربی در دیواره عروق می شود. آنچه باعث افزایش چربی خون می شود و آنچه باید از خوردن زیاد اجتناب کنید فست فود ، غذاهای چرب و سرخ کرده و غذاهای ناسالم است.

اگر چربی خون بالا دارید ، ممکن است خطر بیماری های قلبی عروقی وجود داشته باشد. در این مقاله ، ما می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطوح طبیعی بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین به تماشای این مقاله ادامه دهید.

انواع چربی خون و چربی خون بالا

انواع چربی های ضروری در خون

دو چربی ضروری در خون شما وجود دارد:

  • کلسترول

  • سه گلیسیرید

تری گلیسیرید

سرگرمی اوست چربی خون بالا همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول همراه است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که با خوردن غذاهای پرکالری و مضر وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای ناسالم وارد بدن می شوند ، بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ در پاسخ باید بگویم نه. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی از سلول ها ضروری هستند. اما اگر بیش از حد باشد ارزش ناسالم نیز وجود دارد.

چه چیزی باعث ایجاد تری گلیسیرید در بدن می شود؟

اضافه وزن و چاقی از جمله عواملی هستند که باعث افزایش تری گلیسیرید در خون می شوند.

افراد کم تحرک یا کم تحرک ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و مصرف الکل این چربی ها را در بدن افزایش می دهد.

• رژیم های حاوی کربوهیدرات زیاد باعث افزایش تری گلیسیرید می شود.

یک فرد دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما وجود دارد. کلسترول یک چربی است که در خون نامحلول است اما توسط سلول های چربی آزاد شده و توسط لیپوپروتئین ها آزاد می شود (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین ها و چربی ها هستند که چربی را در خون حمل می کنند).

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین LDL با چگالی پایین

لیپوپروتئین HDL با چگالی بالا

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول تولید شده توسط خود بدن. بیشتر کلسترول بدن ما از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن در اثر خوردن غذاهای خاص ایجاد می شود. خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی باعث ورود کلسترول به بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بالاترین میزان کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

شاید فکر کنید وقتی از چربی خون بالا صحبت می کنیم ، قطعاً به کلسترول خون فکر می کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد طبیعی به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای سلول های خاصی از بدن لازم است که بتوانند هورمون های خاصی تولید کنند و ویتامین D تولید کنند و ویتامین های محلول در چربی را جذب کنند.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق برخی غذاها مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با برخی از چربی ها و سایر مواد موجود در خون ما ترکیب می شود و به دیواره رگ ها می چسبد که باعث انسداد عروق می شود.

کلسترول بد جریان خون را در فرد کاهش می دهد و باعث بیماری قلبی می شود. بنابراین ، بسیاری از افراد از حملات قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL بالاترین میزان گلیسیرید را در بدن دارد. این ذرات باعث بزرگ شدن ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین با رشد آنها ، ذرات کلسترول رگ های خونی را تنگ می کنند. اگر سطح VLDL بالایی دارید ، باید فوراً به پزشک مراجعه کرده و درمان را شروع کنید. VLDL برای شما بسیار خطرناک است زیرا حاوی مقدار زیادی تری گلیسیرید است.

HDL:

HDL که همان لیپوپروتئین با چگالی بالا است ، به دلیل کلسترول خوب شناخته شده است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول بد را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب ما است.

چربی خون طبیعی

سوال کلیدی برای بسیاری از مردم این است که میزان طبیعی و سالم چربی خون در بدن چقدر باید باشد؟ مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

همچنین میزان کلسترول مورد نیاز برای داشتن چربی خون طبیعی باید کمتر از 200 میلی گرم باشد.

آزمایش خون و چربی خون بالا

علائم افزایش چربی خون در پاسخ به آزمایشات

با یک آزمایش خون ساده ، می توانید میزان چربی خون موجود در بدن خود را در شمال کلسترول و تری گلیسیرید اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که 12 ساعت قبل از آزمایش خون نباید چیزی به جز نوشیدن آب بنوشید.

چربی خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• سطح کلسترول تام زیر 5 میلی مول در لیتر است.

• سطح LDL زیر 3mol / L.

سطح HDL بالاتر از 1 میلی مول در لیتر است

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول در لیتر است.

افراد مبتلا به سکته قلبی باید هر سال چربی خون خود را اندازه گیری کنند. این یک الزام مهم برای مردم است.

اگر آزمایش شما نشان داد که میزان کلسترول شما بیشتر از L.5 / mmol است و دچار آنژین یا حمله قلبی هستید ، مطمئن شوید که استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین را برای کاهش کلسترول خود مصرف می کنید.

توجه داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهد ، شما فردی هستید که چربی خون بالایی دارد. بنابراین ، شما باید سعی کنید سطح چربی خون خود را عادی کنید. در غیر این صورت ، ممکن است از بیماری های قلبی عروقی ، حتی حمله قلبی و سکته مغزی رنج ببرید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افراد دارای چربی خون بالا علائم زیر را دارند:

افرادی که چربی خون بالایی دارند احساس سنگینی ، خستگی یا پوسیدگی می کنند.

• اگر چربی خون شما بالا باشد ، ممکن است همیشه احساس خواب آلودگی کنید.

• این افراد در زیر پای خود احساس سوزش و گرما می کنند.

• درد در ساق پا و کف پا.

این افراد احساس سردرد و سنگینی می کنند.

• دهان خشک و تلخ است.

• افرادی که هستند داشتن فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش وجود دارد.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این افراد پس از خوردن غذاهای چرب دچار حمله قلبی می شوند. اگر این علائم را دارید ، با خوردن آب میوه ، آب لیمو یا سرکه خودتان را آرام کنید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون بالا و ارتباط با بیماری

با افزایش چربی خون ، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های قلبی خواهید بود ، زیرا وقتی کلسترول خون افزایش می یابد ، چربی روی سطح رگ ها جمع می شود و باعث انقباض و انقباض عروق می شود و در نتیجه خون رسانی به بدن کاهش می یابد و بنابراین اکسیژن وجود ندارد. خون غنی

به همین دلیل ، فردی از بیماری های قلبی عروقی رنج می برد و در بدترین حالت ، دچار حمله قلبی می شود.

علاوه بر این ، هنگامی که خون رسانی به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، اندام ها و مغز شما نمی توانند به طور عادی کار کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین باعث بیماریهای زیر می شود:

• کم کاری تیروئید
• بیماریهای کبدی و کلیوی
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه
• چاقی
• برخی عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

تغذیه مناسب برای افرادی که چربی خون بالایی دارند

افراد پرچرب باید از چه رژیمی پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید به جای غذاهای سرخ شده از غذاهای بخارپز ، آب پز و سرخ شده استفاده کنند. این افراد باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، تومور ، چربی جامد ، بستنی و شیرینی ، غذاهای شیرین اجتناب کنند یا هنگام مصرف زیاد غذا بخورند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود کاهش دهند و به جای آن از گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد دارای چربی خون بالا توصیه می شود از سبزیجات و میوه هایی مانند سیر خام ، گلابی ، پرتقال ، گریپ فروت و سیب استفاده کنند. پروتئین مانند حبوبات و غلات بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید