رییس جمهور شیلی در چهار استان این کشور وضعیت فوق العاده اعلام کردتاریخ انتشار:

این تصمیم در پی درگیری بین پلیس و معترضان ماپوچه رخ داد که در جریان تجمع یکشنبه در سانتیاگو ، پایتخت ، یک مرد را کشتند. ماپوچه خواهان بازگرداندن زمین های اجدادی تحت کنترل شرکت های جنگلداری و مالکان زمین است. ده سال است که خشونت در غیاب گفتگو افزایش یافته است.

وان توضیح می دهد که با این شرایط اضطراری جنوب، « نیروهای مسلح از پلیس در جاده های خطرناک در منطقه جنوبی حمایت خواهند کرد وی ادامه داد: وضعیت فوق العاده 15 روز طول می کشد و قابل تمدید است روزبه نقل از رئیس جمهور: ” وضعیت فوق العاده باید امکان مبارزه موثرتر با تروریسم ، قاچاق مواد مخدر و جنایت سازمان یافته را فراهم آورد ». « این علیه مردم نیست “، سباستین پینرا توضیح داد و این یک نقل قول است مجله مالی تصمیم گرفت کاپوت بگذارد

واکنش های شدید سیاسی

روزنامه امول در آستانه انتخابات ریاست جمهوری 21 نوامبر واکنش های سیاسی بسیار آشکاری وجود دارد: ائتلاف چپ برای Apruebo Dignidad ” خشونت آخرین راه حل برای افراد ناتوان است و وقتی دولت ادعا می کند که به یک مشکل سیاسی پاسخ خشونت آمیز می دهد ، عواقب آن را می دانیم. “سباستین سیچل” نامزد Podemos شیلی ، که بخشی از ائتلاف ریاست جمهوری است ، معتقد است این تصمیم است. ” این به شرایط بحرانی پاسخ می دهد که برای محافظت از شهروندان ما به تمام قدرت دولت نیاز دارد ».

بلکه فکر کنید سوم Onésima Lienqueo ، هماهنگ کننده یک NGO که به کودکان ماپوچه کمک می کند ” حمله به زندگی و پیشرفت هزاران کودک ، نه فقط ماپوچه. با آنچه که قانون می خواهد مطابقت دارد ، شرکت های حمل و نقل و مزرعه و بیشتر شرکت های جنگلداری“. داخل ملت، الیسا لونکون ، زبان شناس ماپوچه ، رئیس کنوانسیون مسئول تدوین قانون اساسی جدید شیلی ، همچنین از تصمیم رئیس جمهور پشیمان است: ” راه حل های سیاسی مورد نیاز شهروندان ، راه حل های مبتنی بر فرهنگ است که اقتصاد را به پیش می برد و فقر را که بر جوامع تأثیر می گذارد پایان می دهد. ».

در کوبا ، دولت راهپیمایی مسالمت آمیز مخالفان را ممنوع کرد

سازمان دهندگان تظاهرات که قرار بود 15 نوامبر برگزار شود ، هنرمندان و مخالفان سیاسی ، خواستار دموکراسی بیشتر در جزیره هستند … ابتکاری که توسط رژیم “تحریک آمیز” توصیف شد. اما راهپیمایی مخالفان همچنان ادامه دارد ، باید آن را خواند 14 سال و نیمبه با این واکنش پلت فرم Archipielago ، که آن را سازماندهی می کند: ” واکنش رژیم بار دیگر نشان می دهد که کوبا از قانون برخوردار نیست و آمادگی احترام به قانون اساسی خود را ندارد. “. آرشیو به ماده 56 اشاره می کند که آن را تأسیس می کند میامی هرالد، روزنامه میامی “حق تظاهرات مسالمت آمیز را به رسمیت می شناسد ».

اما توضیح می دهد 14 سال و نیم، حزب حاکم معتقد است که راهپیمایی 15 نوامبر ” تحریک برای تغییر رژیم “در کوبا. به گفته رهبران کوبا ، به عنوان اثبات این امر ،” حمایت نمایندگان مجلس آمریکا “به هر حال به آن فکر کن.” میامی هرالد ، فراخوان این راهپیمایی ” فشار بر دولت کوبا را افزایش می دهد تا اجازه مخالفت سیاسی در جزیره کمونیستی را بدهد. ماه ژوئیه با محکومیت بین المللی روبرو شد».

معترضان مجسمه رئیس جمهور سابق را قطع کردند و مجسمه کریستف کلمب را تخریب کردند

این سه شنبه “روز اسپانیایی” به مناسبت ورود کریستف کلمب به ایالات متحده بود. بومیان به نوبه خود “روز عزت و مقاومت مردم بومی را گرامی می دارد»، روزنامه را به یاد می آورد زمانبه بنابراین برخی معترضان “کریستوفر سعی کرد مجسمه کلمب را باز کند و به مجسمه خوزه ماریا رینا باریوس آسیب رساند.“، عنوان روزنامهبه مطبوعات آزاد یادآوری می کند که او رئیس جمهور سابق بود “در سال 1892 ، وی دستور ساخت بنای یادبود ملوان ایتالیایی را صادر کرد».

در حقیقت ، این آثار تاریخی امروزه توسط تظاهرکنندگان بسیاری از کشورهای قاره مورد استفاده قرار می گیرد. “نمادی از ادعاهای مردم بومی». روزنامه در کلمبیا ، ونزوئلا ، بولیوی ، آرژانتین ، مجسمه های کلمب در حال حاضر آسیب دیده یا واژگون شده است … و در بارسلونای اسپانیا ، آنها حتی به فکر گرفتن مجسمه هستند. “در وسط موج حملات به چهره های گذشته مربوط به نژادپرستی و برده داری».

دیدگاهتان را بنویسید