دکتر متخصص تغذیه انوشه چرا وزن اضافه می کنیم؟


بسیاری از افراد برای پی بردن به علل چاقی با متخصص تغذیه مشورت می کنند. افراد چاق یکسان نیستند ، زیرا تفاوت های زیادی بین دو فرد چاق از نظر فیزیولوژیکی ، روانی و جسمی حتی در یک خانواده وجود دارد.

علل چاقی:

ساده ترین دلایل چاقی ، ارثی ، پرخوری و کم تحرکی است. اما دلایل بی شمار دیگری نیز وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می کنم.

سرعت متابولیسم سلولی

به گفته یک متخصص تغذیه ، متابولیسم بیشتر افراد چاق نسبت به افراد لاغر کندتر است. برخی از افراد چاق در واقع کمتر غذا می خورند و حتی ورزش می کنند ، اما همچنان چاق هستند و موفقیت بسیار کمی در کاهش وزن دارند. معمولاً نقصی در مکانیسم های متابولیک وجود دارد که ممکن است به دلیل رژیم غذایی نامناسب ، اختلالات غده ای یا هورمونی باشد.

یکی از عوامل غده ای که در سرعت متابولیسم سلولی نقش دارد نحوه عملکرد غده تیروئید است. کم کاری تیروئید باعث چاقی می شود و پرکاری تیروئید باعث کاهش وزن می شود. بنابراین ، عملکرد این غده باید با آزمایشات لازم کنترل شود و در صورت لزوم از داروهای مناسب استفاده شود.

عملکرد نامنظم هورمون های زنانه به طور مستقیم بر افزایش وزن زنان تأثیر می گذارد. در زنانی که تعداد زیادی کیست در تخمدان ها به دلیل اختلالات هورمونی (سندرم تخمدان پلی کیستیک) دارند ، این افراد دارای نوعی مقاومت به انسولین هستند که باعث چاقی می شود.

عدم تنظیم رژیم غذایی

تعیین وعده های غذایی ، حذف برخی وعده های غذایی ، نخوردن یک وعده غذایی تأثیر مستقیمی بر تنظیم متابولیسم دارد. یکی از دلایل این امر ، اثر انرژی (ترموژنیک) غذا است. با هر وعده غذایی که می خوریم ، بدن کالری زیادی برای هضم ، جذب و سوزاندن می سوزاند. اگر تعداد وعده های غذایی را افزایش دهیم (به شرطی که میزان مصرف روزانه افزایش نیابد) ، بدن می تواند کالری بیشتری نسبت به مقدار مصرف شده در یک یا دو وعده غذایی بسوزاند. گرسنگی متابولیسم بدن را برای مدت طولانی کند می کند زیرا توانایی بدن را برای حفظ انرژی دریافتی کاهش می دهد. بنابراین ، کسانی که یک وعده غذا می خورند و به طور کلی بیشتر در یک وعده غذا می خورند ، در معرض چاقی هستند. با کاهش میزان کالری دریافتی بدن ، بدن کالری دریافتی را به چربی تبدیل می کند تا در طول روز از آن استفاده نکند.

عادات غذایی غلط و شیوه زندگی اشتباه

نداشتن برنامه غذایی ، عادت گلابی خاردار حتی وقتی گرسنه نیست ، غذای سریع ، حداکثر کالری روزانه در عصر و شب ، ساعت های نامنظم خواب ، نخوردن به موقع و به موقع ، عدم فعالیت بدنی و ورزش ، استرس ، غم ، شادی و غیره خوردن زیاد در شرایط احساسی مانند چاقی.

قرص های ضد بارداری ، داروهای ضدالتهاب ، داروهای هورمونی و برخی از داروهایی که برای درمان افسردگی و بیماری های روانی تجویز می شوند می توانند باعث چاقی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید