درمان تغذیه ای باکتری های معده یا هلیکوباکتر پیلوری


برخی از غذاهایی که به درمان عفونت H.pylori کمک می کنند:
مطالعات زیادی در مورد داروهای طبیعی هلیکوباکتر پیلوری انجام شده است. اکثر درمانها تعداد باکتری های معده را کاهش می دهند ، اما آنها را از بین نمی برند. حتماً قبل از شروع رژیم درمانی طبیعی با پزشک خود مشورت کنید ، زیرا هرگز نباید درمان توصیه شده برای هلیکوباکتر پیلوری را با داروهای طبیعی جایگزین کنید. با اجازه پزشک ، می توانید از داروهای طبیعی به عنوان یک درمان اضافی استفاده کنید که می تواند اثر داروهای عمومی را افزایش دهد.

پروبیوتیک ها
پروبیوتیک ها به حفظ تعادل بین باکتری های خوب و بد روده کمک می کنند. طبق مطالعه ای در سال 2012 ، مصرف پروبیوتیک ها قبل یا بعد از درمان استاندارد هلیکوباکتر پیلوری ممکن است ریشه کنی را بهبود بخشد. آنتی بیوتیک ها باکتری های خوب و بد معده را از بین می برند. پروبیوتیک ها به تجدید باکتری های خوب کمک می کنند. مخمر همچنین می تواند خطر تولید مثل را کاهش دهد. محققان شواهدی یافته اند که لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس بهترین نتایج را دارد.

چای سبز
چای سبز می تواند هلیکوباکتر پیلوری را از بین ببرد و رشد آن را کاهش دهد. چای سبز از گاستریت پیش از عفونت جلوگیری می کند و شدت گاستریت مصرف شده در طول عفونت را کاهش می دهد.

عسل
هیچ تحقیقی نشان نداده است که عسل به تنهایی می تواند باکتری ها را از بین ببرد. محققان ادعا می کنند که استفاده از عسل با درمان های استاندارد می تواند مدت زمان درمان را کوتاه کند.

روغن زیتون
روغن زیتون همچنین می تواند باکتری های H.pylori را درمان کند. مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی قوی در برابر هشت سویه H.pylori است.

ریشه شیرین بیان
ریشه شیرین بیان یک درمان طبیعی رایج برای زخم معده است. همچنین می تواند با H.pylori مبارزه کند. طبق مطالعه ای در سال 2009 ، ریشه شیرین بیان مستقیماً باکتری ها را از بین نمی برد ، اگرچه می تواند از چسبیدن آن به دیواره های سلولی معده جلوگیری کند.

کلم بروکلی
در نهال های کلم بروکلی ، ترکیبی به نام سولفورافان ممکن است در برابر H. pylori موثر باشد. این مکمل غذایی می تواند ورم معده را کاهش دهد. همچنین می تواند چسبندگی و اثرات باکتری ها را کاهش دهد.

فتوتراپی
هلیکوباکتر پیلوری به نور حساس است. در فتوتراپی ، از اشعه ماوراء بنفش برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری در معده استفاده می شود. محققان معتقدند که فتوتراپی مورد استفاده در معده بی خطر است. این روش معمولاً زمانی قابل استفاده است که هیچ واکنشی به آنتی بیوتیک ها نشان ندهد.

خلاصه
بسیاری از مردم در تمام طول عمر خود باکتری دارند و هیچ علامتی ندارند. وقتی این باکتری باعث گاستریت مزمن شود و درمان نشود ، می تواند عوارض جدی مانند خونریزی زخم و سرطان معده را ایجاد کند. هلیکوباکتر پیلوری یک عامل خطر اصلی برای برخی از انواع سرطان معده است. بر اساس CDC 1998 ، میزان ریشه کنی هلیکوباکتر پیلوری با آنتی بیوتیک ها 61-94 است. وقتی آنتی بیوتیک ها با کاهنده اسید ترکیب شوند ، اثر بخشی افزایش می یابد. افزودن داروهای طبیعی به یک دارو می تواند در تسریع روند بهبود موثر باشد.
در مواردی که علائم مشخص نیست پزشکان به ندرت به آزمایش هلیکوباکتر پیلوری نیاز دارند. اگر آزمایش H. pylori شما مثبت بود ، در اسرع وقت درمان را شروع کنید. داروهای طبیعی ضرری ندارند ، اما نمی توانند عفونت را درمان کنند. به جای درمان معمول بدون نظارت پزشک استفاده نکنید.

نحوه جلوگیری از عفونت در آینده

علت دقیق عفونت H.pylori هنوز مشخص نیست و هیچ توصیه رسمی برای جلوگیری از آن وجود ندارد. به طور کلی ، باید بهداشت را با شستن مرتب دستها و آماده سازی دقیق غذاها رعایت کنید. اگر مبتلا به هلیکوباکتر پیلوری هستید ، دوره درمانی خود را تکمیل کنید تا احتمال عود آن کاهش یابد.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن غذای ایران

کلینیک زیبایی و کاهش وزن Armoni

دیدگاهتان را بنویسید