تغذیه و سرطان معده – مرکز تغذیه و تناسب اندام آرموني


افراد مبتلا به سرطان معده به طور کلی در خوردن و هضم مشکل دارند. این مشکلات می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

تمام یا قسمتی از معده را خارج کنید

تخریب یا آسیب رساندن به لوزالمعده ، سلول ها و اعصاب خاصی که بر هضم غذا تأثیر می گذارد

از دست دادن یا آسیب دیدن دریچه ها در جایی که غذا وارد معده می شود (اسفنکتر تحتانی مری نامیده می شود) و از معده خارج می شود (که اسفنکتر پیلورک نامیده می شود).

عوارض جانبی شیمی درمانی یا سایر روش های درمانی

بی اشتهایی ناشی از سرطان

مشکلات تغذیه ای می تواند شامل موارد زیر باشد.

وزن کم کنید

کاهش وزن با خستگی و خستگی مداوم همراه خواهد بود. تومورهای معده می توانند باعث انسداد شوند و مانع از انتقال غذا از مری یا معده به روده شوند ، که می تواند غذا خوردن را برای فرد دشوار کند. با پیشرفت سرطان ، توانایی بدن در استفاده از انرژی غذا تغییر می کند. در نتیجه ، انرژی سریعتر سوزانده می شود. افزایش مصرف انرژی با مصرف کمتر غذا منجر به کاهش وزن می شود.

عوامل دیگری وجود دارد که می تواند باعث کاهش وزن در افراد مبتلا به سرطان معده شود:

افراد مبتلا به سرطان معده اغلب اشتهای خود را از دست می دهند.

پس از جراحی سرطان معده ، فرد نمی تواند زیاد غذا بخورد و بعد از خوردن مقدار کمی غذا که معمولاً با شستشوی معده همراه است احساس سیری نمی کند.

بقیه معده یا روده کوچک بسته به نوع عمل جراحی و میزان برداشتن معده قادر به هضم مناسب غذا یا جذب چربی ها و مواد مغذی نخواهند بود.

در این شرایط کاهش وزن بسیار مهم است ، حتی اگر اشتها تغییر کند. تغذیه مناسب به بدن در مبارزه با بیماری ها و مقابله با اثرات درمانی سرطان معده کمک می کند.

نکات زیر می تواند به کاهش وزن به دلیل بیماری کمک کند:

غذا نریزید. حتی اگر چند لقمه دارید ، سعی کنید به طور منظم غذا بخورید.

غذاها و نوشیدنی های پروتئینی و کالری بیشتری به رژیم غذایی خود اضافه کنید. به عنوان مثال ، شیر کامل یا خامه را به غلات یا سوپ های پخته شده اضافه کنید ، از مخلوط گندم کامل ، گوشت و سبزیجات استفاده کنید یا کره را به سیب زمینی اضافه کنید.

وقتی نمی خواهید یا نمی توانید غذاهای جامد بخورید ، نوشیدنی های پرکالری و پر پروتئین (مانند فانتزی ، اسموتی یا مکمل های مایع تجاری) بنوشید یا غذاهای نیمه جامد (مانند پودینگ یا ماست) بخورید. همچنین بین وعده های غذایی از نوشیدنی های کم کالری و پروتئین بالا استفاده کنید.

علاوه بر انواع غذاهای سرشار از پروتئین و پرکالری ، میان وعده های سریع و آسانی را آماده کنید تا وقتی در آنجا هستید بخورید. به عنوان مثال می توان به شیر یا میلک شیک ، غلات صبحانه ، بستنی ، پنیر و کراکر ، کره بادام زمینی ، تخم مرغ ، آجیل ، ماست و پودینگ اشاره کرد.

اگر کاهش وزن شدید باشد ، ممکن است تیم بهداشتی از لوله تغذیه استفاده کنند. مری یک لوله باریک و کشسان است که وارد معده یا روده می شود. هنگامی که لوله در جای خود قرار دارد ، می توان مایع را از طریق مکمل های غذایی (تغذیه روده) داد. وقتی خوردن یا نوشیدن مشکل است ، لوله های تغذیه می توانند نیازهای غذایی شما را برآورده کنند ، به خصوص اگر شما بسیار لاغر هستید.

احساس سیری بعد از غذا خوردن

بعد از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری می کنید. این می تواند با یا بدون جراحی اتفاق بیفتد. جراحی سرطان معده اندازه معده را کاهش می دهد و می تواند باعث زخم در دیواره معده شود. این عمل همچنین می تواند به عصب واگ آسیب برساند که با وارد شدن غذا به معده دیواره معده را شل می کند. این امر با سازگاری بقیه معده یا بدن با تغییرات هضم بهبود می یابد. حتی بدون جراحی ، معده شما کندتر تخلیه می شود و می توانید برای مدت طولانی سیر بمانید.

راههای کاهش احساس سیری زودرس:

سعی کنید حدود 6 بار در روز وعده های غذایی کوچک یا میان وعده بخورید. این معمولاً راحت تر از خوردن یک وعده غذایی بزرگ 2-3 بار در روز است.

از نوشیدن نوشابه های گازدار به ویژه در هنگام غذا خودداری کنید. این مایعات می توانند به سرعت فرهنگ را پر کنند. همراه وعده های غذایی مایعات پر کالری یا پروتئین بالا بنوشید.

غذاهای غنی از فیبر ، مانند نان و غلات سبوس دار را محدود کنید ، زیرا باعث احساس سیری سریعتر از غذاهای دیگر می شوند.

افرادی که از سرطان معده رنج می برند ممکن است دچار کمبود ویتامین ها و برخی مواد معدنی باشند که باید تحت نظر پزشک و متخصص تغذیه مصرف شوند.

مژده رحمانیان ، عضو انجمن غذای ایران

کلینیک زیبایی و کاهش وزن آرمونی

www.armooni.ir

دیدگاهتان را بنویسید