برای انسداد عروق چه بخوریم؟ || برای انسداد عروق چه بخوریم؟


آیا می خواهید بدانید برای گرفتگی عروق چه بخورید؟ یا نگاه کردن رژیم غذایی برای انسداد عروقی بهتر است این مقاله را تا انتها بخوانید. اما به طور کلی ، تصلب شرایین در اثر تجمع کلسترول ، کلسیم و چربی ، یا پلاک ایجاد می شود و یا عروق را مسدود می کند.

انسداد عروق می تواند مانع جریان خون شود زیرا شریان ها خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی را به نقاط مختلف بدن منتقل می کنند. تجمع این پلاک پیشرونده از جریان مواد مغذی و خون غنی از اکسیژن جلوگیری می کند ، از عملکرد مناسب اندام های مختلف جلوگیری می کند و حتی باعث آسیب های احتمالی به بدن مانند حمله قلبی می شود. به همین دلیل ، محافظت از عروق برای حفظ قدرت ، زندگی و عملکرد قلب بسیار مهم است. اگرچه انسداد شریانی می تواند با افزایش سن پیشرفت کند ، اما احتمال انسداد عروقی در دهه 30 زندگی افزایش می یابد و در دهه 50 و 60 به اوج خود می رسد.

انسداد عروقی با افزایش سن پیشرفت می کند ، اما نمی توان زود تشخیص داد. علائم ممکن است یکبار ظاهر شوند ، به ویژه در حدود 60-70 درصد انسداد.

همین حالا با مشاوران پزشک خود مشاوره آنلاین بگیرید

درمان خانگی انسداد عروق

اگرچه داروهای خانگی می توانند به پیشگیری یا مدیریت مراحل اولیه بیماری کمک کنند ، اما نباید از آنها به عنوان جایگزین درمان پزشکی استفاده شود. با حذف کلسترول بد از رژیم غذایی خود ، کاهش منابع غذایی که می تواند به شما در خلاص شدن از شر کلسترول بد کمک کند ، بسیار مهم است ، زیرا می توانید از گرفتگی عروق جلوگیری یا کاهش دهید. داروهای طبیعی ذکر شده در زیر برای توانایی آنها در گسترش پلاک شریانی مفید است.

به طور منظم تمرین کن.

یک رژیم منظم ورزشی می تواند به بهبود سلامت قلب و عروق ، کاهش گرفتگی عروق ، حفظ وزن سالم و جلوگیری از تجمع کلسترول اضافی در بدن کمک کند. پیاده روی ، دویدن ، دوچرخه سواری و طناب زدن برای افزایش عملکرد قلب و بهبود سلامت قلب و عروق شما. همچنین ، برخی از تمرینات قلبی عروقی را در برنامه روزمره خود قرار دهید تا سلامت قلب شما را تمیز کرده و شریان ها را تمیز نگه دارید. برخی از تمرینات تنفس عمیق و یوگا را امتحان کنید تا به کاهش علائم استرس روحی و جسمی که بر سلامت قلب و عروق شما تأثیر مثبت می گذارد ، کمک کنید.

برای رفع احتقان عروقی سیر بخورید.

برای انسداد عروق چه بخوریم؟ | دکتر

سیر یکی از بهترین درمان ها برای کاهش انسداد شریانی است. سیر به گشاد شدن عروق خونی و بهبود گردش خون کمک می کند علاوه بر این ، سیر سطح کلسترول بد را کاهش می دهد و خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می دهد. سه حبه سیر خرد شده را به 1 فنجان شیر اضافه کنید و بگذارید بجوشد. بگذارید هر روز قبل از خواب سرد شود و بنوشید. بعد از مشورت با پزشک سیر را اضافه کنید.

زردچوبه را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

زردچوبه ادویه ای است که برای مبارزه با اکسیداسیون و التهاب در بدن شناخته شده است. این ویژگی مربوط به کورکومین است ، ماده ای که می تواند با جلوگیری از انسداد و کاهش سطح کلسترول بد ، به سلامت قلب شما کمک کند. علاوه بر این ، زردچوبه می تواند از لخته شدن پلاکت خون جلوگیری کند. در 1 فنجان شیر گرم یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه و کمی عسل اضافه کنید. این نوشیدنی را یک یا دو بار در روز بنوشید. دوز توصیه شده مکمل های زردچوبه 400-600 میلی گرم سه بار در روز است. با این حال ، قبل از مصرف هرگونه مکمل ، با پزشک خود مشورت کنید.

از فلفل دلمه ای استفاده کنید.

فلفل قرمز که یک کپسایسین قوی ضد التهابی است ، با افزایش کلسترول خوب (HDL) ، کاهش کلسترول بد (LDL) و کاهش التهاب در عروق ، به دارویی قوی در مبارزه با پلاک های شریانی تبدیل می شود. همچنین گردش خون و خطر را بهبود می بخشد حمله قلبی و سکته مغزی را کاهش می دهد.

آب لیمو ترش بنوشید.

برای انسداد عروق چه بخوریم؟ | دکتر

لیمو منبع غنی آنتی اکسیدان – ویتامین C است. ویتامین سی. با کنترل التهاب شریانی ، می تواند با جلوگیری از آسیب اکسیداتیو به جریان خون ، به کاهش التهاب ، کاهش فشار خون و سطح کلسترول کمک کند. آب یک لیمو را در 1 فنجان آب گرم با کمی عسل و پودر فلفل سیاه مخلوط کنید. این محلول یک یا دو بار در روز به مدت چند هفته مصرف می شود. روش دیگر ، 1 قاشق غذاخوری پوست لیمو را در 4 فنجان آب به مدت 20 دقیقه بجوشانید. آب آن را صاف کرده و عسل را اضافه کنید. سه لیوان از این محلول را سه تا چهار بار در روز به مدت چند هفته بنوشید.

چای زنجبیل بنوشید.

زنجبیل حاوی ترکیبات ضد التهابی است که می تواند فشار خون را کاهش داده و پلاک های شریانی را آزاد کند. ترکیبات فعال زنجبیل و شوگائول با این دارو می توانند به طور موثر کلسترول کل را کاهش داده ، اکسیداسیون LDL را مهار کرده ، از تجمع پلاک جلوگیری کرده و انسداد رگ های خونی را کاهش دهند.

روزانه 2-3 فنجان چای زنجبیل بنوشید. با افزودن 1 قاشق چایخوری زنجبیل بو داده به 1 فنجان آب جوش ، چای درست کنید. 5 دقیقه دم کنید ، چای را صاف کرده و کمی عسل به آن اضافه کنید. از طرف دیگر ، هر روز یک قطعه کوچک زنجبیل خام را با معده خالی بخورید یا پس از مشورت با پزشک کپسول زنجبیل مصرف کنید.

در صورت ناراحتی معده یا سوزش سر دل یا مشکلات کیسه صفرا یا سنگ کیسه صفرا از زنجبیل استفاده نکنید.

دانه های توت فرنگی را بجوید.

ساپونین های موجود در دانه های توت فرنگی می توانند با عملکرد آنتی اکسیدانی خود با اثرات LDL و چربی انباشته مقابله کرده و به طور موثری گرفتگی عروق را درمان کنند. علاوه بر این ، فیبر بالای دانه های هسته به اتصال و حذف کلسترول بد کمک می کند. یک قاشق چای خوری دانه های زنجبیل را یک شب در آب خیس کنید. صبح روز بعد ، دانه های خیس شده در آب را با معده خالی بخورید. گزینه دیگر این است که 1 قاشق چایخوری دانه چغندر را به 1 فنجان آب اضافه کنید. 5 دقیقه بجوشانید ، آب آن را صاف کرده و کمی عسل به آن اضافه کنید. محلول را یک یا دو بار در روز بنوشید.

برنج مخمر قرمز بخورید.

برنج مخمر قرمز مملو از مونوکلین های طبیعی است که با کاهش سطح کلسترول LDL به حفظ سلامت شریان ها کمک می کند. علاوه بر این ، غلظت فیتواسترول ها ، بتا سیتوسترول ، کمپسترول ، استیگماسترول ، ایزوفلاون ها و بسیاری از مواد معدنی مفید برای سلامت قلب به مبارزه با بیماری های قلبی عروقی کمک می کند. شما می توانید برنج مخمر قرمز را مانند هر برنج سفید یا قهوه ای دیگر بپزید و بخورید. گزینه دیگر این است که قرص برنج مخمر قرمز را با دوز 1200 میلی گرم دو بار در روز همراه با غذا میل کنید. همیشه در مورد دوز و شرایط مناسب شرایط خود با پزشک خود مشورت کنید.

دانه های کتان بخورید.

برای انسداد عروق چه بخوریم؟ | دکتر

دانه کتان حاوی مقادیر زیادی آلفا لینولنیک اسید (ALA) است اسیدهای چرب امگا 3 این دانه ها به کاهش فشار خون و التهاب کمک می کند و با سالم نگه داشتن عروق بدون انسداد به سلامت قلب کمک می کند. علاوه بر این ، فیبر موجود در دانه کتان کلسترول بد را متصل می کند ، به انسداد رگ های خونی کمک کرده و دفع آنها را تسهیل می کند. دانه های کتان آسیاب شده را به اسموتی ها ، سوپ ها و آب میوه های خود اضافه کنید.

آب انار بنوشید.

انار سرشار از آنتی اکسیدان فیتوشیمیایی است که باعث تجمع پلاک و رادیکال های آزاد می شود. لخته شدن خون از سیستم گردش خون در عروق محافظت می کند. علاوه بر این ، انار تولید نیتریک اکسید را در خون تحریک می کند ، رگ های خونی را باز نگه می دارد و فشار خون را کاهش می دهد.

شایع ترین علل انسداد عروقی

تجمع پلاک ، که باعث انسداد عروق خونی می شود ، زمانی شروع می شود که لایه داخلی شریان آسیب ببیند. تجمع پلاک منجر به التهاب می شود و رسوبات پلاک در ناحیه آسیب دیده ایجاد می شود تا شریان ملتهب را التیام بخشد. دلایل احتمالی انسداد شریانی عبارتند از:

 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • دیابت نوع 1 یا نوع 2
 • شیوه زندگی کم تحرک
 • رژیم غذایی غنی از چربی
 • التهاب ناشی از آرتریت یا لوپوس
 • سطح بالای کلسترول تری گلیسیرید خون
 • سیگار کشیدن: سیگار کشیدن زیاد با تصلب شرایین آئورت ، ساق پا و عروق کرونر ، عروق اصلی بدن همراه است. سیگار کشیدن نقش مهمی در افزایش تشکیل پلاک دارد.

علائم و نشانه های انسداد عروقی چیست؟

انسداد عروق خونی می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

 • ضعف
 • تعریق
 • درد پا
 • اضطراب
 • کمردرد
 • حالت تهوع
 • پاهای سرد
 • کشش ماهیچه
 • درد قفسه سینه
 • بی اشتهایی
 • تنفس سریع و مداوم
 • بی خوابی در یک طرف بدن
 • درد در قسمت فوقانی بدن و کمر

درمان گرفتگی عروق

برای انسداد عروق چه بخوریم؟ | دکتر

انسداد عروقی ممکن است برای کاهش خطر عوارض نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد. پزشک شما ممکن است داروهایی را برای کاهش سطح کلسترول LDL همراه با تغییرات رژیم غذایی تجویز کند. این اقدامات باید به عنوان راه حل انجام شود. به طور مشابه ، انسداد شریانی ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

این عمل ممکن است شامل قرار دادن یک لوله به داخل شریان برای برداشتن پلاک در حالی که استنت را در پشت قرار دهید تا دیواره عروق را نگه دارد و جریان خون را افزایش دهد ، باشد. با انسداد شدید ، پزشکان ممکن است درخواست جراحی کنند بای پس قلب برای اطمینان از اینکه خون می تواند از طریق شریان مسدود شده عبور کند.

توجه: انسداد شریانی طولانی مدت در صورت عدم درمان می تواند منجر به عوامل تهدید کننده زندگی مانند حمله قلبی یا سکته مغزی شود.

روشهای پیشگیری از تصلب شرایین

از آنجا که انسداد عروق عمدتاً ناشی از سطح بالای کلسترول و تری گلیسیرید است ، ایجاد تغییر در رژیم غذایی و شیوه زندگی شما می تواند از تشکیل پلاک جلوگیری کند.

 • ترک سیگار.
 • حداقل 5 روز در هفته ورزش کنید.
 • برای کاهش سطح کلسترول بد وزن بدن خود را حفظ کنید.
 • برای حفظ سلامت قلب از رژیم غذایی سالم استفاده کنید. از غذاهای غنی از چربی اشباع ، نمک و شکر اجتناب کنید. خوردن پنج وعده میوه و سبزیجات در روز را در نظر بگیرید.

عوارض مرتبط با انسداد عروق

بیماری عروق کرونر می تواند باعث موارد زیر شود:

 • آریتمیآریتمی آریتمی قلبی ناشی از خونرسانی ناکافی به قلب است.
 • بیماری عروق محیطیبیماری عروق محیطی تشکیل پلاک در عروق بازوها و پاها رخ می دهد.
 • حمله قلبی حمله قلبی ناشی از جریان خون ضعیف است که می تواند به عضله قلب آسیب برساند. پارگی پلاک کلسترول می تواند منجر به تشکیل لخته شود که می تواند منجر به حمله قلبی شود.
 • مشکل قلبیمشکل قلبی این یک بیماری مزمن است که در آن توانایی قلب شما برای پمپاژ خون کاهش می یابد. نارسایی قلبی می تواند بدن شما را از اکسیژن و مواد مغذی محروم کند. تنگ شدن عروق می تواند به تدریج در طول زمان پیشرفت کند. تشخیص زودهنگام بسیار مهم است. مدیریت رگ های مسدود شده با داروها ، روش ها و درمان های خانگی می تواند به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی جدی کمک کند.

اخرین حرف

علت اصلی گرفتگی عروق ، افزایش سطح کلسترول بد و تری گلیسیرید در خون است. لخته شدن خون می تواند جریان خون را مختل کرده و بر سلامت کلی شما تأثیر بگذارد. انسداد دائمی عروق می تواند منجر به آریتمی و حمله قلبی شود. برای تشخیص صحیح تصلب شرایین ، مشورت با پزشک و انجام معاینات منظم بسیار مهم است. صرف نظر از مصرف دارو ، ورزش منظم ، درمان های خانگی و تغییرات رژیم غذایی می تواند به ایجاد پلاک در عروق شما کمک کرده و قلب شما را سالم نگه دارد.

انسداد عروق هر دو پا و قلب می تواند با عوارض جبران ناپذیری همراه باشد. حتی ممکن است تا آخر عمر چنین مشکلی داشته باشید بیماری قلب و عروقی به آرامی آلوده می شود. اما راهکارهایی برای پیشگیری و درمان به موقع وجود دارد.

چرا می توانید به صورت آنلاین مشورت کنید متخصصان پزشکی با بیماریهای قلبی عروقی و حتی مزمن تماس بگیرید و از عوارض جلوگیری کنید ، شما شرایط خود را جدی نمی گیرید. در این مورد ، به صورت تلفنی با یک متخصص مشورت کنید قلبی عروقی و حتی جراحی قلب و عروق یا تغذیه ممکن است برای شما یک ضرورت باشد. علاوه بر این ، می توانید از پزشک خود برای خدمات زیر کمک بگیرید:

منبع:

https://www.top10homeremedies.com/home-remedies/home-remedies-clogged-artery.html

دیدگاهتان را بنویسید