اثرات کیتوزان بر مزایای کاهش وزن قرص کیتوزان | عوارض و میزان مصرف مکمل کیتوزان


مکمل های کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شوند. این مقاله به بررسی اثرات و عوارض قرص کیتوزان بر کاهش وزن می پردازد.

صدف ها به دلیل دارا بودن چربی های سالم ، از جمله اسیدهای چرب امگا 3 و مواد مغذی مانند ویتامین B12 و روی ، یک افزودنی عالی برای رژیم های کاهش وزن هستند.

اما سوال این است که آیا صدف صدفی سالم است؟

پوسته صدف خوراکی نیست ، اما کیتوزان از پوسته خارجی همان سخت پوستان استخراج می شود.

مکمل های کیتوزان دارای خواص بالقوه ای برای کاهش وزن و کاهش وزن هستند.

بازار جهانی کیتوزان در سال 2019 حدود 6.8 میلیارد دلار ارزش دارد و تا سال 2027 حدود 25 درصد رشد می کند.

به گفته برخی تولیدکنندگان مکمل ، کیتوزان به کاهش وزن و کاهش سطح کلسترول کمک می کند.

آیا شواهد علمی برای این ادعاها وجود دارد؟

این مقاله مکمل های کیتوزان ، اثرات آنها بر کاهش وزن ، عوارض جانبی و دوز را مورد بررسی قرار می دهد.

همچنین بخوانید:

روشهای طبیعی کاهش وزن (کلیک کنید)

کیتوزان چیست؟

کیتوزان از ترکیبی به نام کیتین ساخته می شود. کیتین یک ترکیب فیبری است که در ساختار خارجی سخت پوستان و در دیواره سلولی برخی قارچ ها رایج است.

با استفاده از واکنش آنزیمی ، برای افزودن کیتین به شکل مناسب تری (یعنی کیتوزان) تبدیل می شود.

کیتوزان زیست تخریب پذیر است و در تولید پوشش های ضد میکروبی برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می شود.

کیتوزان به دلیل قابلیت تشکیل ژل در پانسمان زخم نیز استفاده می شود. این ماده در حال حاضر برای بررسی استفاده از کیتوزان در پزشکی و مهندسی بافت در حال مطالعه است.

بیشتر کیتوزان های موجود در بازار از خرچنگ و صدف های دیگر تهیه می شوند.

نحوه عملکرد مکمل های کیتوزان

اکثر مکمل های کیتوزان دارای عملکرد مسدود کننده چربی هستند.

کیتوزان در معده تبدیل به ژل می شود و به آن کمک می کند. برخی ادعا می کنند که این ژل چربی و کلسترول را از معده به روده منتقل می کند.

این بدان معنی است که کیتوزان چربی و کلسترول را از بدن خارج می کند ، از جذب چربی ها جلوگیری می کند و بنابراین به کاهش وزن کمک می کند.

به همین دلیل ، برچسب مکمل های کیتوزان به مصرف کنندگان توصیه می کند که قبل از غذا از آن استفاده کنند. در غیر این صورت ، هیچ چیزی در روده جایی که کیتوزان بسته می شود وجود ندارد.

با این حال ، شواهد موجود این ادعاها را تایید نمی کند.

طبق آزمایشات بالینی در دهه اول 2000 ، کیتوزان دفع مدفوع را افزایش نمی دهد. کیتوزان نوعی فیبر است که در بدن ژل تولید می کند ، اما هیچ مدرکی مبنی بر اتصال آن به چربی ها وجود ندارد.

مزایای مکمل های کیتوزان

قرص ها و مکمل های کیتوزان به کاهش وزن و کاهش کلسترول کمک کرده اند ، اما بسیاری از مطالعاتی که این ادعا را تأیید می کنند کیفیت پایینی دارند. با این حال ، به نظر می رسد کیتوزان حداقل تأثیر را بر کاهش وزن دارد.

وزن کم کنید

در تحقیقی که در سال 2018 انجام شد ، محققان داده های 14 مطالعه را که شامل 1101 شرکت کننده اضافه وزن یا چاق بود ، تجزیه و تحلیل کردند. آنها نتایج کاهش وزن و کاهش وزن را در افرادی که از کیتوزان و دارونما استفاده می کردند مقایسه کردند.

این مطالعه نشان داد که ترکیب رژیم غذایی محدود و کم کالری و مکمل کیتوزان با فعالیت بدنی منجر به کاهش اندکی در وزن و شاخص توده بدنی (BMI) می شود.

این نتایج از نتایج یک مطالعه قدیمی و مشابه پشتیبانی می کند که نشان می دهد مصرف مکمل های کیتوزان به عنوان بخشی از برنامه کوتاه مدت برای از بین بردن اضافه وزن و چاقی م thanثرتر از مصرف دارونما است.

با این حال ، هر دو مطالعه علائم بهبود سطح کلسترول و فشار خون را نشان دادند.

با این حال ، به گفته محققان ، بسیاری از مطالعات بر روی مکمل های کیتوزان کیفیت پایینی دارند و تفاوت قابل توجهی بین نتایج وجود دارد. در عین حال ، طبق مطالعات با کیفیت بالا ، کیتوزان حداقل تأثیر را بر کاهش وزن و وزن بدن دارد.

یک مطالعه بالینی محدود در سال 2014 نشان داد که مصرف 3 گرم کیتوزان در روز همراه با 2 گرم اسید اسکوربیک (نوعی ویتامین C) برای کاهش وزن م effectiveثرتر است.

همچنین بخوانید:

برنامه رژیم غذایی کاهش وزن 10 (کلیک کنید)

کلسترول پایین

کیتوزان تاثیری بیشتر از کاهش وزن بر کلسترول دارد. بر اساس یک مطالعه در سال 2018 که داده های مربوط به سطح کلسترول را در بیش از 1000 نفر جمع آوری کرد ، مکمل های کیتوزان در کاهش کلسترول تام و سطح LDL (کلسترول بد) م effectiveثر هستند.

اگرچه این مکمل ها بر HDL (کلسترول خوب) تأثیر نمی گذارد ، اما مصرف کیتوزان را می توان به عنوان بخشی از یک برنامه مدیریت کلسترول موثر در نظر گرفت.

با این حال ، سایر داروهای طبیعی کاهش دهنده کلسترول (بیشتر از کیتوزان) م moreثرتر هستند.

همچنین بخوانید:

راههای کاهش کلسترول (شیر)

دوز و ایمنی

با توجه به کمیسیون ایمنی مواد غذایی ، تغذیه و آلرژی اتحادیه اروپا ، میزان توصیه شده روزانه کیتوزان 3 گرم است. با این حال ، در حال حاضر حداکثر دوز این مکمل در ایالات متحده توصیه نمی شود.

مطالعات نشان داده است که مکمل های کیتوزان برای بزرگسالان بی خطر است ، اما باید توجه داشت که دوزهای مورد استفاده در این مطالعات بین 0.34 تا 3.4 گرم در روز متغیر است.

بنابراین ، هیچ نتیجه ای برای موثرترین دوز برای کیتوزان وجود ندارد. البته به گفته مقامات امنیتی اروپا ، خوردن بیش از 3 گرم در روز انتخاب بهتری است.

در این رابطه ، بهتر است برچسب مکمل را در مورد میزان مصرف روزانه کیتوزان و تعداد وعده ها قبل از مصرف بررسی کنید. حد روزانه توصیه شده به این روش همیشه باید در نظر گرفته شود.

همچنین ایده خوبی است که هنگام خرید مکمل ها توسط شخص ثالث بررسی کنید یا خیر. این مواد افزودنی ممکن است استانداردهای پاکیزگی و استحکام را نشان دهند.

علاوه بر این ، بررسی مهرهای شرکت روی بسته محصول ، شاخص خوبی برای اطمینان از کیفیت پیوست ها است.

عوارض جانبی مکمل های کیتوزان

مکمل های کیتوزان می توانند عوارضی مانند یبوست ، حالت تهوع و ناراحتی معده ایجاد کنند.

اگر به صدف یا قارچ حساسیت دارید ، نباید از مکمل های کیتوزان استفاده کنید.

کیتوزان از جذب ویتامین های محلول در چربی شامل ویتامین A ، D ، E و K ، کلسیم و منیزیم جلوگیری می کند. به همین دلیل ، توصیه می شود که مکمل های کیتوزان با سایر مکمل های روی برچسب مصرف نشوند.

اگر از هر دارویی از جمله داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید ، قبل از افزودن کیتوزان باید با پزشک خود مشورت کنید. کیتوزان با این داروها از جمله وارفارین تداخل دارد.

همچنین بخوانید:

داروهای رقیق کننده خون (شیر)

آخرین کلمه

قرص کیتوزان به طور گسترده ای برای کاهش وزن تبلیغ می شود. برخی مطالعات تأثیر رژیم کم کالری را تأیید می کنند ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

برای شروع یک برنامه جدید همیشه باید مراقب باشید. همچنین باید توجه داشت که مزایای مکمل هایی مانند کیتوزان از عوارض جانبی احتمالی آن بیشتر است.

در نهایت ، مزایای قرص های کیتوزان برای کاهش وزن ناشناخته است.

برای مشاهده و خرید مکمل ها و محصولات مراقبت از داروخانه آنلاین Oiro ضربه زدن.

دیدگاهتان را بنویسید