Tomboy چیست؟


صدای ایران تامبوی به دخترانی گفته می شود که ویژگی ها یا رفتارهای منتسب به پسران را از خود نشان می دهند. یکی از ویژگی های بارز آنها لباس مردانه و انجام بازی ها و فعالیت هایی است که در بیشتر فرهنگ ها غیر زنانه تلقی می شود یا اغلب مختص پسران است.

اما رفتارهای نسبت داده شده به پسران در دختران شاخص درستی برای تعیین گرایش جنسی فرد نیست. مطالعات اندکی در مورد دلایل و علایق رفتار زنان حتی زمانی که با جنسیت زن همخوانی ندارد، انجام شده است. گزارشی از مرکز مطالعات کودک و والدین Avon در مورد والدین و رفتار کودک نشان می دهد که دختران پیش دبستانی که رفتارهای جنسیتی مردانه دارند – مانند بازی با اسباب بازی هایی که معمولاً پسرها ترجیح می دهند – تحت تأثیر عوامل ژنتیکی و دوران بارداری قرار دارند. همچنین مشخص است که تامبوی نسبت به خودش علاقه بیشتری به علم و فناوری نشان می دهد.

در طول قرن بیستم، روان‌شناسی فرویدی و واکنش‌های منفی علیه جنبش‌های اجتماعی دگرباشان جنسی منجر به شکل‌گیری ترس‌های اجتماعی در مورد جنسیت پسر بچه‌ها شد و این همچنان شک‌هایی را به همراه داشت و برخی این سؤال را مطرح کردند که آیا تومبییسم منجر به همجنس‌گرایی می‌شود یا خیر. زنانه می شود. در طول تاریخ، روابطی بین تومبییسم و ​​همجنس گرایی زنان وجود داشته است. در حالی که برخی از پسر بچه ها بعداً در سنین نوجوانی یا بزرگسالی همجنس گرایی زنانه را نشان می دهند، با تمام این تفاسیر نمی توان این موضوع را نشانه گرایش جنسی قطعی یک فرد دانست.

نوع تابوی چیست؟

در حالی که ممکن است استایل “Tomboy” یک روش بیش از حد مردانه برای پوشیدن لباس زنانه به نظر برسد، معنای واقعی این سبک به هیچ وجه این نیست. استایل تامبوی به معنای پوشیدن لباس‌های راحت و ایجاد یک تغییر الهام‌گرفته از لباس‌های مردانه در لباس‌های زنانه است.

این روند از کجا آمده است؟

سبک تامبوی در واقع توسط نماد پیشگام این صنعت، کوکو شانل ایجاد شد. کوکو شانل نماد معروف دهه ۲۰ است که خانم ها به آن علاقه زیادی دارند زیرا لباس های راحت را معرفی کرد و زنان را از لباس های محدود کننده رها کرد.

استایل تامبوی به سبکی اطلاق می شود که در آن زنان به جای پوشیدن لباس های زنانه، لباس های مردانه می پوشند یا رفتار مردانه دارند، این دختران در ضمیر ناخودآگاه خود آگاه هستند که نمی توانند مرد باشند، بنابراین وجود لباس و رفتار فقط پسرانه یک امر نیست. شاخص صحیح برای تعیین گرایش جنسی یک فرد.

پسر بچه‌ها در واقع دخترانی هستند که ویژگی‌های جنس مخالف را نشان می‌دهند، چه لباس و چه رفتار، که در بیشتر فرهنگ‌ها به جنسیت مرد مربوط می‌شود، اغلب این دختران هویتی آشفته دارند و هویت آشفته یک اختلال جنسی محسوب نمی‌شود.

دکتر آزاده مظاهری، روانپزشک و فلوشیپ اختلالات روانی و جنسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: واژه پسر بچه به دخترانی اطلاق می شود که رفتارهای پسرانه از خود نشان می دهند و معمولا دایره دوستان آنها محدود به دختر نمی شود و معمولاً به بازی های پسرانه می پردازند. . تبدیل شود

وی ادامه داد: ظاهر رفتار و پوشش مردانه اگر صرفا رفتاری باشد اختلال محسوب نمی شود و تنها به عنوان یک رفتار متفاوت تعریف می شود.

رفتار خانواده ها در شکل گیری هویت فرزندان تاثیر جدی دارد

این استاد دانشگاه بر اهمیت عوامل فرهنگی و اجتماعی در شکل گیری رفتار پسران توسط دختران تاکید کرد و خاطرنشان کرد: در برخی جوامع ممکن است دختران همیشه شاهد آزادی و اهمیت بیشتر پسر یا مرد در خانواده بوده باشند و این امر باعث شده است. دختران باید سعی کنند با لباس و رفتار خود را بیشتر شبیه جنس مخالف کنند.

وی تاثیر علاقه برخی خانواده ها به پسردار شدن و اینکه برخی خانواده ها دوست دارند فرزند اولشان پسر باشد را در این نوع رفتار دختران بی تاثیر ندانست و گفت: در واقع شیوه جامعه و نگاه و رفتار خانواده در پیدایش هویتی آشفته، چه در زن و چه در مرد. زنان بی تأثیر نیستند.

این روانپزشک و انجمن اختلالات روانی و جنسی به خانواده ها توصیه کرد: دختران رفتارهای مردانه داشته باشند، پسرانه حرف بزنند یا لباس بپوشند تا از تمام امتیازات جنس مخالف برخوردار شوند یا حتی از پسرها پیروی کنند. این افراد ضمن آگاهی از هویت جنسی خود به عنوان «زن»، نیاز به توجه دارد و بررسی علل این رفتارها ضروری است.

وی بیان کرد: نوجوانان گروه های مرجع را در برنامه های جمعی پیدا می کنند و ممکن است تحت تاثیر بسیاری از الگوهای رفتاری قرار بگیرند، پس بهتر است این گروه ها با نظارت و حمایت خانواده ها تشکیل و حمایت شوند.

دکتر مظاهری افزود: در دوره رشد و شناسایی باید بررسی شود که بروز این رفتارها صرفا رفتاری است یا مشکلات دیگری را در بر دارد.

احساس تعلق به جنس مخالف نیاز به مداخله پزشکی دارد

دکتر سید مهدی صمیمی اردستانی، روانپزشک دانشگاه علوم پزشکی شیهد بهشتی، ضمن بحث در مورد تعریف تام پسرها، گفت: تام پسرها دخترانی هستند که تنها تفاوتشان با دختران دیگر، نوع لباس پوشیدن آنهاست.

وی ادامه داد: این دختران فقط از یک رفتار پیروی می کنند، مد و لباس.

دکتر صمیمی اردستانی به مسائل اجتماعی زنان و دختران پیرو نوع پوشش و به اصطلاح مد روز در انتخاب نوع پوشش پرداخت و تاکید کرد: مرز باریکی بین پسر بچه ها و افرادی که اختلالات جنسی دارند و این دو وجود دارد. نباید با یکدیگر مخلوط شوند. اشتباه گرفته شود

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، پیدایش رفتارهای مردانه و اینکه فرد احساس کند متعلق به جنس مخالف است را نیازمند مداخله و مشاوره با پزشک دانست و خاطرنشان کرد: اگر دختری در هویت جنسی خود مشکل داشته باشد. علاوه بر پوشش و تقلید رفتارهای پسرانه و اظهار می دارد که «من پسر هستم و فقط بدن دختر دارم» باید بررسی و به روانپزشک ارجاع شود.

Tomboy چیست؟