۵ بیماری شدید ناشی از چاقی و افزایش وزن


در دنیای امروز، عشق به خود اغلب می‌تواند بهانه‌ای برای افراط در غذا باشد و در نتیجه منجر به افزایش وزن شود. اما اگر فکر می کنید که چاقی چیز مهمی نیست، دوباره فکر کنید. این یک بیماری خاموش است که با چندین عارضه شدید از جمله دیابت، برخی سرطان ها و حملات قلبی همراه است.

به دلیل سبک زندگی بی تحرک فزاینده ما، چاقی در هند بسیار شایع شده است. غذاهای ناسالم که به راحتی در دسترس هستند، عدم تحرک بدنی، و مشاغل روی میز در حال رایج شدن هستند علل چاقی

با افزایش نرخ چاقی، عوارض سلامتی همراه با آن نیز افزایش می یابد. اگر به موقع مدیریت یا درمان نشود، عوارض مرتبط با چاقی می تواند در درازمدت باعث مشکلات سلامتی مانند دیابت، سرطان، بیماری های قلبی عروقی، مشکلات تنفسی، ناباروری و مواردی از این دست شود.

بیا یاد بگیریم در مورد چاقی و عوارض مربوط به آن

چاقی و دیابت
دیابت نوع ۲ یکی از اولین خطرات مرتبط با چاقی است. مطالعات نشان می دهد که افراد چاق در درازمدت در معرض خطر بالای ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند. مکانیسم پشت این ارتباط به سلول های چربی ذخیره شده در بدن شما بستگی دارد.

مصرف بیش از حد غذا سلول های متابولیک را تحریک می کند و منجر به التهاب مزمن در سطح پایین می شود. این التهاب ممکن است بر اندام هایی مانند پانکراس، مغز و کبد تأثیر بگذارد. می تواند پاسخ بدن به انسولین را تغییر دهد و بر متابولیسم چربی ها و کربوهیدرات ها تأثیر بگذارد.

در نتیجه، این تغییرات می تواند باعث افزایش سطح قند خون و در نهایت باعث دیابت شود. اگر چاقی همراه با دیابت دارید، با یک متخصص مشورت کنید درمان چاقی

چاقی و بیماری های قلبی عروقی
ممکن است شنیده باشید که پزشک می گوید وزن خود را برای داشتن قلب سالم کنترل کنید. به این دلیل است که وزن شما مستقیماً بر سلامت قلب شما تأثیر می گذارد و وقتی از حد مجاز فراتر رود، می تواند خطر ابتلا به برخی بیماری های قلبی عروقی مانند سکته مغزی، نارسایی قلبی، فشار خون بالا، بیماری عروق کرونر قلب و موارد مشابه را به همراه داشته باشد.

با افزایش BMI، سطح فشار خون، کلسترول بد لیپوپروتئین با چگالی کم، قند خون، تری گلیسیرید و التهاب نیز افزایش می یابد. این افزایش با تغییر ساختار قلب بر ترکیب و همودینامیک بدن تأثیر می گذارد.

در نتیجه، چاقی ممکن است مستقیماً بر عملکرد قلب شما تأثیر بگذارد و پلاک‌های آترواسکلروتیک را بیشتر کند. برای بهبود سلامت قلب خود، می توانید وزن خود را مدیریت کنید تمرینات کاهش وزن و رژیم غذایی مناسب

چاقی و مشکلات تنفسی
ارتباط قوی بین آپنه انسدادی خواب (OSA)، چاقی و مشکلات قلبی عروقی وجود دارد. افراد چاق در اطراف شکم و سینه خود چربی انباشته شده اند.

این چربی بر حجم ریه ها (حجم هوای موجود در ریه ها در طول چرخه تنفسی) تأثیر می گذارد و منجر به مشکلات OSA مانند خروپف، تنفس نامنظم، نفس نفس زدن در هنگام خواب و مواردی از این دست می شود. علاوه بر این، آپنه انسدادی خواب، به نوبه خود، با ایجاد خواب آلودگی در طول روز و تغییر در اشتها، چاقی را افزایش می دهد.

به طور مشابه، OSA همچنین با ایجاد فشار خون ریوی با مشکلات قلبی عروقی مرتبط است. چربی حلق و زیر ذهنی منجر به جمع شدن راه هوایی فوقانی و در نتیجه OSA می شود. این منجر به هیپوکسمی (سطح پایین اکسیژن در خون) می شود و بر عملکرد قلب تأثیر می گذارد.

چاقی و سرطان
مطالعات نشان می دهد که بیماران مبتلا به چاقی تقریباً ۲۰ درصد موارد سرطان را تشکیل می دهند. بین چاقی و سرطان هایی مانند آندومتر، روده بزرگ، سینه، کلیه و مری ارتباط وجود دارد. این پیوند به اندازه سایر بیماری ها مستقیم نیست زیرا سرطان یک بیماری پیچیده است و ارتباط مستقیم هنوز وجود ندارد.

علاوه بر این، بر اساس مطالعات گذشته، چاقی شکمی و افزایش وزن از عوامل خطر برای برخی سرطان ها هستند. علاوه بر این، زنانی که اضافه وزن دارند در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان سینه در آینده هستند.

چاقی و ناباروری
مانند سایر عوارض، چاقی نیز بر باروری در مردان و زنان تأثیر می گذارد. مطالعه بهداشت پرستاران نرخ ناباروری کمتری را در زنان با BMI بین ۲۰ تا ۲۴ و نرخ بالا در زنان با BMI بالاتر یا BMI زیر ۲۰ نشان داده است.

چاقی همچنین بر باروری مردان تأثیر می گذارد و منجر به کاهش تعداد اسپرم و اختلال نعوظ می شود. به طور مشابه، بیشتر زنان مبتلا به چاقی شانس بالایی برای سقط جنین دارند.

چاقی خطر ابتلا به PCOS (سندرم تخمدان پلی کیستیک) را افزایش می دهد، یک اختلال هورمونی که یکی از علل شایع ناباروری در زنان است.

در اینگونه موارد، تمرینات کاهش وزن و سفارشی رژیم غذایی برای چاقی اولین درمانی است که برای مردان و زنان توصیه می شود.

سایر عوارض مرتبط با چاقی
فهرست بیماری های مرتبط با چاقی به اینجا ختم نمی شود. برخی از خطرات دیگر عبارتند از:

  • نرخ بالای مرگ و میر: به دلیل افزایش خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند دیابت، نارسایی قلبی و سرطان.
  • بیماری‌های خودایمنی: چاقی مستقیماً باعث ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن و ایجاد چندین عفونت می‌شود.
  • بیماری های گوارشی: مکانیسم متابولیک مرتبط با افزایش BMI باعث التهاب و اسکار کبد می شود. منجر به مشکلات رایج کبدی مانند NASH و NAFLD می شود.
  • بیماری های کلیوی: افراد با افزایش BMI در معرض خطر بالای اختلال عملکرد کلیه هستند.
  • مسائل روانی اجتماعی: افراد چاق به ویژه زنان با عدم تایید عمومی، تبعیض و انگ در جامعه مواجه هستند.
  • استئوآرتریت: اضافه وزن به زانوهای شما فشار می آورد و احتمال ابتلا به زانو را افزایش می دهد.

در نتیجه، نادیده گرفتن افزایش تدریجی وزن می تواند شما را در معرض خطر برخی از عوارض شدید سلامتی قرار دهد. کنترل چاقی یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش خطر ابتلا به چنین بیماری‌هایی است. مطالعات ثابت کرده اند که حتی کوچکترین کاهش وزن می تواند احتمال ابتلا به عوارض مرتبط با چاقی را کاهش دهد.

برای درمان موثر چاقی، درست را دنبال کنید نکات مدیریت سبک زندگی. شما می توانید با داشتن یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم شروع به حفظ وزن خود کنید. به یاد داشته باشید، افزایش وزن امروز می تواند فردا باعث مشکلات شدید سلامتی شود.

اگر با چاقی زندگی می کنید یا افزایش وزن را تجربه می کنید، به یک مراجعه کنید مرکز درمان چاقی و با یک متخصص مشورت کنید.

منابع:

  • کربن اس و همکاران، پارادوکس چاقی در بیماری های قلبی عروقی: کجا ایستاده ایم؟ مدیریت خطر سلامت عروق. ۱ مه ۲۰۱۹؛ ۱۵:۸۹-۱۰۰.
  • Al-Goblan AS و همکاران، مکانیسم ارتباط بین دیابت و چاقی. دیابت Metab Syndr Obes. 2014 دسامبر ۴؛ ۷:۵۸۷-۹۱.
  • دانیل اس.ر. عوارض چاقی در کودکان و نوجوانان. Int J Obes (لند). ۲۰۰۹ آوریل؛ ۳۳ Suppl 1: S60-5.
  • Kinlen D و همکاران، عوارض چاقی. QJM. 2018 ژوئیه ۱؛ ۱۱۱ (۷): ۴۳۷-۴۴۳

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر