۳ کودک بر اثر غرق شدن در زاهدان جان باختندگزارش کردن صدای ایران بر اثر افت فشار یا قطعی آب در برخی نقاط شهر زاهدان طی روزهای گذشته ۴ کودک در ظروف جمع آوری آب در منازل خود غرق شدند و ۳ کودک نیز قبل از رسیدن به بیمارستان جان باختند.

برای سیستان و بلوچستان، تابستان همیشه گرمای شدید، کم آبی یا قطع آب را به همراه داشته است و در چنین مواقعی مردم برای رهایی از کم آبی در گرمای ۵۰ درجه تابستان مجبورند آب را در ظروفی مانند تابه جمع آوری و ذخیره کنند. آنها گالن یا تانکر می سازند. اکنون این موضوع برای برخی از شهروندان حاشیه شهر زاهدانی به چالش تبدیل شده و در ده روز گذشته چندین کودک به دلیل ناآگاهی و سن کم در این ظروف آب غرق شده اند.

۴ بستری در هفته گذشته

یکی از پزشکان در این باره به خبرنگار ما گفت: در هفته گذشته حدود ۴ مورد کودک غرق شده بستری در بیمارستان به دلیل کمبود آب داشته ایم.

سلیمان نارویی می گوید: فشار آب در برخی نقاط شهر زاهدان به ویژه حاشیه شهر بسیار کم است و گاهی مردم با کم آبی مواجه می شوند. بنابراین خانواده ها به دلیل نبود تانکر، آب مورد نیاز خود را در ظروف روباز جمع آوری می کنند و کودکان در حین بازی به دلیل بی توجهی والدین خود به داخل این ظروف می افتند و غرق می شوند.

این فعال صنفی و پرستاری می گوید: متأسفانه در هفته گذشته ۳ مورد فوتی و ۱ مورد بستری در بخش مراقبت های ویژه داشتیم. غرق شدن در ظروف آب رخ می دهد.

این فعال صنفی و پرستاری می گوید: این آمار فقط مربوط به بیمارستان تامین اجتماعی زاهدان است و قطعا سایر بیمارستان ها نیز موارد مشابهی دارند و در برخی موارد کودکان مستقیما به پزشکی قانونی منتقل می شوند.

وی می گوید: کودکان غرق شده معمولا بین ۱۸ ماه تا ۳ سال سن دارند و از آنجایی که دانش و توانایی تشخیص خطر را ندارند برای بازی به آب ذخیره شده می روند و چنین حادثه ای رخ می دهد.

وی می گوید: متأسفانه عواقب مرگ فرزندان در خانواده ها غیرقابل جبران است; زیرا مادر یا پدر خود را مقصر مرگ فرزندشان می دانند و ممکن است کار والدین منجر به جدایی شود. اگر مدیریت مصرف آب درست باشد و مسئولان مربوطه نظارت بیشتری بر این موضوع داشته باشند، ممکن است کمتر شاهد چنین اتفاقاتی باشیم.

وی خاطرنشان کرد: مسئولان اداره آب نه تنها آب مرکز شهر را جیره بندی نمی کنند، بلکه فشار بحران کم آبی بر حاشیه شهر و خانواده هایی است که تمکن مالی ندارند. خرید تانکر آب بنابراین ابعاد مختلف این موضوع باید مورد بررسی و بررسی قرار گیرد. تا شاهد اتفاقات تلخ تری در خانواده ها نباشیم.

نارویی می گوید: در صورت افزایش شدت گرما و ادامه قطعی آب و افت فشار، قطعاً این موارد غرق شدگی افزایش می یابد، بنابراین با توجه به وضعیت فعلی آب در استان بهتر است خانواده ها بیشتر مراقب فرزندان خود باشند و این مهم است. . مسئولان نیز باید فکری به حال بی آبی و قطعی آب در استان کنند.

اداره آب مدام به شما توصیه می کند که در مصرف آب صرفه جویی کنید

یکی از شهروندان زاهدانی که در خیابان پیربخش در حاشیه شهر زاهدان زندگی می کند و مدت هاست با قطعی روزانه آب مواجه است، می گوید: چند هفته است که آب خانه ما هر روز قطع می شود و آب در خانه ما شب ها با فشار کم وصل می شود.” و به ناچار آبی را که در گالن ها، تابه ها و قوطی های نوشابه استفاده می کنیم جمع آوری می کنیم.

ناز بی بی می گوید: هر بار با آبفای تماس می گیریم می گویند قطعی آب به دلیل افت فشار آب در شهر است و مدام توصیه می کنند در مصرف آبی که مصرف می کنید صرفه جویی کنید و ما هم باید همین کار را انجام دهیم.

وی در ادامه می گوید: می دانید این روزها گرما آنقدر شدید است که هیچکس حتی در خانه و زیر کولر هم نمی تواند این گرما را تحمل کند چه برسد به خانواده ای مثل ما که روزها را در کم آبی و گرما بگذرانند. .

وی درباره بچه های غرق شده در آب می گوید: من چند بچه قد و قامت متوسط ​​دارم و از زمانی که این خبر را شنیدم مدام نگرانم که این اتفاق برای بچه هایم نیفتد و مرتب آنها را چک می کنم.