۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر سهام عدالت می گیرندگزارش کردن صدای ایران حسین قربان زاده در برنامه تهران ۲۰ درباره مهم ترین عملکرد این سازمان در سال گذشته افزود: مهمترین رویداد، رویداد بین المللی بود که در اجلاس برگزار شد؛ اتفاقی که در این اجلاس رخ داد. فرصتی پیش آمد تا تمامی شرکت هایی که در ۲۰ سال گذشته واگذار شده اند یکبار برای همیشه در ۹ غرفه معرفی شوند.

وی ادامه داد: جزئیات نحوه واگذاری این اطلاعات به سختی به دست مردم می رسد اما سامانه پاسخگویی باز شد تا همه اطلاعات در اختیار مردم این منطقه قرار گیرد و حدود ۹۸۰ شرکت تحویل داده شده است.

قربان زاده درباره بازماندگان سهام عدالت توضیح داد: قانون می گوید افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی باید سهام عدالت داشته باشند اما حدود سه و نیم میلیون از آنها سهام عدالت ندارند. این افراد نباید جایی بروند و ریالی پرداخت کنند. آماده تخصیص سهام عدالت به این افراد هستیم که پس از ابلاغ تصمیم دولت انجام خواهد شد.

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به اینکه از سال ۱۳۹۷ تاکنون حدود ۶ هزار میلیارد تومان سود توزیع نشده از منابع سهام عدالت اعلام شده است، ادامه داد: بخشی از این سود برای افراد فوت شده است که سازمان بورس برای آنها باید یک سامانه پیاده سازی کنند، بخشی که شبا ندارند و بخشی از آن مربوط به ۱۳ شرکت غیر بورسی است.

وی افزود: در قانون بودجه امسال ۳۷۱ هزار میلیارد تومان مشمول فروش سهام شده است. جدول بورس ۱۸۶ هزار میلیارد تومان است که ۹۲ هزار میلیارد آن سهام دولت است. دولت در بورس سهام ندارد و در بخش غیر بورسی شرکت های زیان ده داریم. دولت باید برای افزایش دارایی ها به فکر این بخش باشد.

قربان زاده بیان کرد: شرکت های سهامی در سال گذشته حدود ۲۹ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سود کردند. این قول را می دهم که تاکنون با توجه به اینکه برخی شرکت ها مجامع خود را برگزار نکرده اند، تقریباً دو برابر و دو و نیم برابر نسبت سود ایجاد شده است. برای سود سال ۲۰۱۹ پیش بینی شده است.

رئیس سازمان خصوصی سازی درباره وضعیت حسابرسی استقلال و پرسپولیس گفت: باز شدن جعبه سیاه سرخابی ها بعد از سه دهه اتفاق افتاده است. افشای قراردادها و معاوضه را به ما داده اند و مصالحه انجام شده است. مجموع قراردادهای بازیکنان ارزی و ریالی در سایت کدال فاش شد، خطر کنسلی اعلام شد، انضباط مالی شروع شده که قابل برگشت نیست.

وی یادآور شد: کمیته هزینه کرد همه موارد را به تفصیل بررسی کرده است. من به ۷ شرکت بورسی نامه فرستادم تا رقم قرارداد خود را اعلام کنند تا رقابت عادلانه ای شکل بگیرد. این دو باشگاه ماهیانه حدود ۴ میلیارد تومان سود دریافت می کنند.

P/Q