گفته می شود ترکیه در حال صادرات جنگنده به اتیوپی استتاریخ انتشار:

به گفته چندین منبع دیپلماتیک ، آنکارا در واقع هواپیماهای بدون سرنشین را در اختیار دولت اتیوپی قرار داده است ، جنگی که نزدیک به یک سال درگیر جنگ تایگری بوده است. توافقی که قرار است طی ملاقات ابی احمد و رجب طیب اردوغان در پایتخت ترکیه در آگوست سال گذشته حاصل شود. این پهپادها اکنون می توانند برای مبارزه با شورشیان Tigray در شمال کشور مورد استفاده قرار گیرند.

با خبرنگار ما در آدیس آبابا ، نوئه روشه-بودین

نزدیک شدن بین آدیس آبابا و آنکارا برای بسیاری از ناظران تردیدهایی ایجاد کرده است. اولین سفر نخست وزیر ابی احمد به ترکیه است دو رهبر توافقنامه ای امضا کردند همکاری نظامی و اقتصادی چند روز قبل از این دیدار رسمی ، اتیوپی ناگهان تصمیم گرفت 11 مدرسه متعلق به جنبش “سرویس” فتح الله گولن ، دشمن شماره یک رئیس جمهور ترکیه را تعطیل کند.

امروز ، چندین منبع دیپلماتیک می گویند که این توافق شامل واردات هواپیماهای بدون سرنشین آدیس آبابا نیز می شود. به ویژه ، مدل Bayraktar TB2 ، که خود را در سال گذشته در درگیری بین آذربایجان و ارمنستان ثابت کرد. به گفته شورشیان TPLF در Tigray ، ارتش فدرال از هفته گذشته از پهپادهای جنگی در شمال اتیوپی استفاده می کند ، اگرچه تا کنون هیچ تصویری از آن فاش نشده است.

دولت ترکیه و اتیوپی این اتهامات را رد کرده اند. با این حال ، رویترز دیروز گزارش داد که صادرات دفاعی و هوایی ترکیه به اتیوپی از سال 2020 تاکنون 250 برابر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید