گشت ارشاد در مشهد راه اندازی شد/ چه کسانی مشمول این طرح می شوند؟گزارش کردن صدای ایران به گزارش رکنا، با توجه به آنچه در متن «اردوگاه ۲۱ تیر» آمده است، عفاف به عفاف در نگاه، عفت در گفتار، عفت در حرکات و اطراف، عفت در معاشرت، عفاف در عفت و پاکدامنی تقسیم می شود. پوشش و حجاب برای زنان نیز شامل ویژگی هایی در پوشش و مقنعه، مانتو، شلوار، جوراب، کفش و رنگ لباس است. از نظر این کمپ در حجاب مردانه از کراوات، پاپیون و سایر نمادهای غربی، تی شرت، پیراهن های تنگ و کوتاه، لباس های نمایان و وصله دار، طلا و زیور آلات، شلوار زیپ دار و … استفاده نشود. تن پوش.

این طرح همچنین برخی از ویژگی های مشترک را برای مردان و زنان فهرست می کند. عدم استفاده از عکس های غیرمجاز بدون پوشش اسلامی در فضای مجازی به عنوان عکس پروفایل، خودداری از بکارگیری خانم ها در پست ها و اماکن سازمانی ویژه آقایان و بالعکس، بکارگیری منشی یا مسئول دفتر مرد برای مدیران مرد و مدیر خانم برای مدیران خانم و …. .. یکی از مهم ترین ویژگی های مشترک است. همچنین در تبصره ای به کارگیری منشی زن بدون حجاب تخلف مضاعف تلقی می شود.

بیش از ۲ هفته از راه اندازی این قرارگاه در خراسان رضوی می گذرد و برای پاسخگویی به شبهات و انتقادات با دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر در این استان، روند اجرای این طرح را در میان گذاشته ایم. .

۱۰۸ تیم ارزیابی سه نفره

مهدی رضایی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی درباره روند اجرای این طرح گفت: بر اساس محلات و محدوده شهرداری، تقسیمات جغرافیایی مشهد و ۱۰۸ انجام دادیم. تیم های سه نفره از ابتدا تا پایان وقت اداری، مکان هایی که در محدوده هستند موقعیت جغرافیایی خود را بررسی می کنند. حدود ۲ هفته از شروع این پروژه می گذرد و در این مدت از ۷۶۰ مکان در مشهد بازدید شده که پیشرفت قابل قبولی داشته است. مدیران دستگاه ها هم همکاری خوبی داشتند و در همه این موارد تنش های محدودی به وجود آمد.

وظیفه ما جنگیدن نیست

وی خاطرنشان کرد: تلاش ما این است که کار را با کمترین عواقب انجام دهیم و نیروهای ما در این زمینه توجیه پذیر هستند. قرار نیست ارزیابان ما به هیچ وجه به مردم تذکر بدهند و در صورت عدم رعایت شاخصی از سوی پرسنل مجموعه یا سایرین هنگام مراجعه بازرسان به دستگاه ها، صرفاً موضوع را یادداشت کرده و در فرم برای مدیر دستگاه ارسال می کنند. یک نامه محرمانه وظیفه ما برخورد نیست و مدیران دستگاه ها نسبت به رعایت موارد ابلاغی اقدامات لازم را انجام دهند. اگر می بینید تعاملات نامناسبی در سطح جامعه اتفاق می افتد، اتفاق خوبی یا بدی از سوی سرپرستان و دوستان ستاد نیست و ممکن است برخی افراد احساس مسئولیت کرده باشند.

رضایی خاطرنشان کرد: در بازدیدهای انجام شده تا پایان هفته گذشته در مجموع ۳۵ مورد تخلف مشاهده شد که به صورت محرمانه به مدیر دستگاه ها ارسال شد تا اقدامات لازم انجام شود. فعالیت های ما در جهت افزایش دامنه نظارتی مدیران موسسات و کمک به آنها است وگرنه این حوزه هیچ ربطی به ما ندارد و وظیفه ما فقط شمارش و گزارش شاخص هاست اما از آنجایی که حوزه نظارت بر موسسات و مدیران محدود بوده و توانایی انجام آن را ندارند، در قالب این طرح برای کمک به ادارات و سازمان ها در امر نظارت ایجاد شده است.

شاخص های عفاف و حجاب از سال ۱۳۸۴ مورد بی توجهی قرار گرفت

وی با بیان اینکه از سال ۱۳۸۴ بر اساس مصوبه ۴۲۷ شورای عالی انقلاب فرهنگی ۳۲ سازمان موظف به انجام وظایف در حوزه عفاف و حجاب شدند، تصریح کرد: یکی از سازمان های مذکور در آن مصوبه که دارای اختیارات است. قانون، مقر وزارت امر به معروف و نهی از منکر می باشد. تکذیب می شود و ستاد موظف شد شاخص های عفاف و حجاب را محاسبه و به ادارات و نهادهای مختلف ابلاغ کند. این مصوبه از آن زمان تاکنون مورد غفلت قرار گرفت و سرانجام در حوالی آبان ۱۴۰۰ این شاخص ها تدوین و ابلاغ شد. از آنجایی که مدیر هر اداره، رئیس شورای امر به معروف و نهی از منکر نیز هست، وظیفه دارد این امور را پیگیری کند. بحث پوشش و مقررات در همه جای دنیا وجود دارد و فردی که در جمهوری اسلامی کار می کند و حقوق می گیرد باید دستورالعمل ها و شاخص هایی را در پوشش خود رعایت کند. البته با وجود اینکه پیش بینی می کردیم اوضاع وحشتناک باشد اما پس از بازدید و ارزیابی ها مشخص شد که مشکل خاصی نیست. اکثر مردم خود به خود رعایت می کنند و ما هیچ پوشش غیرعادی نداشتیم.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی در پاسخ به سوالی مبنی بر روند اجرایی و گستره جغرافیایی و عملیاتی این طرح اظهار کرد: تمامی اماکن اعم از درمانگاه، داروخانه، ادارات، سازمان ها، بانک ها، پیشخوان دولت. دفاتر و غیره بازدید می شود. تامین نیروی انسانی برای بازرسان و ارزیابان مشکلی ندارد و در صورت نیاز می توانیم این ۱۰۸ تیم را افزایش دهیم. در حوزه خارج از مشهد و سایر شهرهای خراسان رضوی موضوع خاصی وجود ندارد و شاید در شهرهای بزرگتر مانند نیشابور و سبزوار نیز این طرح با جدیت بیشتری دنبال شود چرا که هنوز گزارش جمع بندی شهرستان ها به دست ما نرسیده است.

گشت نامحسوس مرحله سوم ارزیابی است

رضایی درباره گشت های نامحسوس عفاف و حجاب گفت: اردوی بیست و یکم در قالب دستورالعمل کشوری در حال پیگیری است. در این دستورالعمل گفته شده است که بازرسی ها دارای سه مرحله است. مرحله اول خودارزیابی دستگاه هاست. مدیران موسسات پس از ابلاغ شاخص های عفاف و حجاب وظیفه دارند در صورت احساس مشکل در زیرمجموعه خود نسبت به رفع آن مشکل اقدام کرده و فرم های خودارزیابی را به ستاد ارسال کنند. مرحله دوم بررسی حضوری ناظران و ارزیابان ستاد امر به معروف و نهی از منکر است و فقط به سازمان مذکور مراجعه می کنند و حتی اگر مرد یا زن موردی را رعایت نکردند. اخطار به آن شخص الزامی نیست و پس از مراجعه حضوری در صورت وجود مشکل به صورت حضوری برای مدیر دستگاه ارسال می شود. از سوی دیگر، از آنجایی که برخی افراد معاینه حضوری را دوست ندارند و ممکن است مثلاً یک روز مرخصی بگیرند تا در آن روز در مجتمع حضور نداشته باشند، در دستورالعمل کشور پیش بینی شده است که باید انجام شود. نظارت دقیق داشته باشید تا هیچ موردی نادیده گرفته نشود. سازمان های نظارتی، بسیج کارمندان و… از جمله نهادهایی هستند که در این زمینه با ستاد امر به معروف و نهی از منکر همکاری می کنند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا مانیتورهای نامحسوس شامل همان تیم های ۱۰۸ نفره می شوند یا خیر، گفت: مانیتورهای نامحسوس از آن گروه ها جدا هستند و مانیتورهای نامحسوس تیمی نیستند. عوامل و افرادی هستند که به صورت انفرادی در جاهای مختلف کار می کنند و گزارش می دهند. البته تا این لحظه گزارشی از ناظران نامرئی دریافت نکرده ایم.

دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خراسان رضوی درباره انتشار فیلمی در فضای مجازی که در آن نوشته شده «عملگران امر به معروف در حال بررسی قفل دست زنان» هستند، گفت: شاخص هایی که در حال بررسی هستند در متن اطلاعیه آمده است. دستگاه ها وجود دارد. من در این موارد به مواردی مانند تنگ یا گشاد بودن لباس، سایز لباس، کفش های پاشنه بلند و … توجه خاصی نکردم، اما هر چیزی که بازخورد منفی از یک کارمند زن مسلمان ایرانی ایجاد کند در این شاخص ها گنجانده شده است. . در مورد آرایش صورت فقط آرایش سنگین ممنوع است.

رضایی با اشاره به بررسی پوشش آقایان گفت: در حوزه آقایان هم تخلفاتی وجود دارد که البته کمتر گزارش شده است. از جمله این گزارش ها پوشیدن شلوار زیپ دار بود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر بررسی مجرد یا متاهل بودن افراد افزود: وضعیت ازدواج و تجرد افراد بررسی نمی شود و ستاد ۲۱ تیر و ناظران این ستاد هیچ ارتباطی با این مسائل ندارند.