گزارش جدیدی متناسب با هر طرفتاریخ انتشار:

هجدهمین اجلاس فرانکوفونی ، که قرار بود در نوامبر سال آینده در سربا برگزار شود ، توسط سازمان بین المللی فرانکوفونی (OIF) به مدت یک سال به تعویق افتاد. این تعویق ، که به طور رسمی در روز چهارشنبه ، 13 اکتبر اعلام شد ” اجازه دهید تونس این نهاد مهم را در بهینه ترین شرایط سازماندهی کند »، مطابق بیانیه های مطبوعاتی منتشر شده توسط OIF و وزارت خارجه تونس. برای دومین بار در یک سال به تعویق افتاد و همه موافق هستند.

این اعلام رسمی روز چهارشنبه ، 13 اکتبر انجام شد: برای اولین بار ، هجدهمین اجلاس فرانکوفونی که در تونس برنامه ریزی شده بود به دلیل مشکلات بهداشتی مربوط به همه گیری کووید -19 به تعویق افتاد. به مدت یک سال به تعویق افتادبه برخی از سفارتخانه های آفریقا در پاریس می گویند تونس آمادگی دیدار با نمایندگان 88 ایالت فرانسوی زبان را ندارد. کلر فیسز، از RFI آفریقا.

اما در حقیقت ، قدرت در تونس و رئیس جمهور تنگ شده است قائس ساعد دارای قدرت کامل بود، برگزاری اجلاس فرانکوفون در جربا ، کشورهای عضو OIF را شرمنده کرد. به نظر می رسد کانادا فعال ترین کشور در تقاضای تعویق است.

“تاخیر موضوع اجماع بود”

فرانسه نیز به نوبه خود نگران تنش های سیاسی در تونس بود که مانند تونس و پاریس از سوی وکلا و فعالان حقوق بشر آشکارا محکوم شد. مذاکرات رسمی بی طرف است: ” ما طرفدار هرگونه راه حلی هستیم که بین OIF و تونس توافق شود “، یک منبع در الیزه ، در وزارت امور خارجه ، ثبت شده است” به تعویق انداختن اجلاس سران به اجماع شورای دائمی سازمان رسید ».

راهی برای ترک کمی راه به تونس. دوم ، با باقی ماندن یک سال کشور میزبان ، چهره شما را نجات می دهد.


“سال آینده به سازمان ها اجازه می دهد تا در مسیری که همه ما می خواهیم ، یعنی بازگشت به تعادل دموکراتیک ، مورد حمایت قرار گیرند تا شرایط لازم برای برگزاری اجلاس تحت شرایط قابل قبول گردآوری شود.”

EM تونس-فرانکوفونی: Christophe-André Frassa ، در ارتباط با به تعویق انداختن اجلاس Djerba

“OIF یک سازمان تحریم کننده نیست”

فردریک تورپین استاد و نویسنده تاریخ مدرن در دانشگاه ساووی است فرانسه و فرانکفونی سیاسی تاریخ رالی دشواری، تأکید می کند که این یک تأخیر لحظه ای است ، همانطور که در اجلاس فرانکفونی در کینشاسا پس از کشتار دانش آموزان در 1990 در لومومباشی اتفاق افتاد.

« نه تنها در کینشاسا ، بلکه در زئیر (جمهوری دموکراتیک سابق کنگو ، تحت عنوان موبوتو سسه سکو ، تحت یادداشت سردبیر) خشونت کشتارهای دانشجویی در آفریقا و سراسر جهان به ویژه تکان دهنده بود. نقض نظم قانون اساسی وجود دارد. این توضیح می دهد که چرا در راه تعویق موچین بیشتری با رئیس جمهور تونس می بریم. اما از سوی دیگر ، ما سعی می کنیم همه راه های ممکن برای گفتگو را حفظ کنیم. زیرا OIF نه یک سازمان تحریم ، بلکه یک سازمان گفتگو و میانجیگری است »، مورخ را توسعه می دهد.

قیس ساعد به مخالفان خود حمله کرد

خبرنگار ما در تونس گزارش می دهد که اعلام تاخیر برخی تنش های سیاسی داخلی را زنده می کند. امیرا سویلمبه تمرین بسیار ظریف بود: در مورد رسمی شدن این تعویق جدید بدون ایجاد این تصور که کشور به تعویق افتاده بود.

اسلیم خلبوس ، رئیس Agence Universitaire de la Francophonie ، با اعلام این خبر به عموم ، تاکید کرد که اجلاس هنوز در سال آینده در تونس برگزار می شود. دوره ای که باید به کشور فرصت دهد تا آن را تحت شرایط سازماندهی کند ” بهینه “برخی از مخالفان قیس سعیداو مانند مونسف مرزوکی ، اولین رئیس جمهور پس از انقلاب تونس ، خواستار تعویق آن شد. شخص به کودتای 25 ژوئیه اعطا شد ” شورش او امیدوار است که بازگشت سریع به دموکراسی به کشورش اجازه دهد سال آینده میزبان این رویداد باشد.

لابی علیه تونس ، که در چندین سخنرانی نجات تلخ قیس ساعد را به دست آورده است ، و همچنین برخی خصومت های برخی از تونسی ها که او را متهم کرده اند به مرور زمان وجهه کشورش را خدشه دار کرده است. آشفتگی

دیدگاهتان را بنویسید