گزارش تکان دهنده از تخلفات در کلانشهرگزارش کردن صدای ایراندر گزارش اولیه از علل ریزش ساختمان متروپل، ده ها تخلف ریز و درشت توسط دستگاه های ذیربط کشف شد و مناطق آزاد و وزارت راه دولت روحانی به جمع متخلفان اضافه شدند.
بیش از ۲۵ ستون از ۱۰۰ ستون طراحی شده برای ساختمان متروپل حذف شده است. تخلفات متعدد مهندسان ناظر و سازمان نظام مهندسی در این پروژه از دیگر مواردی است که در گزارش کمیسیون ساخت و ساز مجلس به تفصیل به آن پرداخته شده است.

طراحی اولیه پروژه ظاهرا توسط شرکتی به نام است «مهندسین مشاور نقشیاد» از عدم تمدید پروانه استخدامی مدیرعامل این شرکت بیش از ۱۰ سال است. لذا شرکت مذکور فاقد صلاحیت برای فعالیت در ساخت و ساز شهری و روستایی تلقی می گردد. شرکت مذکور در اطلاعیه ای اعلام کرده است: «طرح های تهیه شده توسط این مهندسان مشاور برای پروژه الماس شهر که بعداً به متروپل تغییر نام داد، به کلی تغییر یافته و پلان دیگری با متراژ تصرف بزرگتر، ۳ طبقه دیگر و تغییرات عمده. در ستون بندی با حذف بیش از ۲۵ ستون از ۱۰۰ ستون طراحی شده توسط این مشاور، حذف ۲ درز وقفه، تغییر سیستم سقف به وافل و بزرگ کردن دهانه ها به بیش از ۱۶ متر طراحی شده توسط افراد یا گروه های دیگر.

کمیسیون عمران مجلس در بخشی از این گزارش به برخی تخلفات خاص، عدم ارائه گزارش توقف کار از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان و راه و شهرسازی آبادان به شهرداری، عدم توقف کار توسط شهرداری اشاره کرد. شهرداری آبادان و اداره مسکن و شهرسازی در خصوص تخلفات اداری و اداری پروژه متروپل. و شهرداری آبادان از عدم درخواست از سوی اداره مسکن و شهرسازی استان خوزستان برای تامین حدود صلاحیت شرکت های مشاور و مهندسان ناظر برای نظارت، طراحی و اجرای پروژه متروپل خبر داده است.

P/Q