گزارشی از دیدارهای دوجانبه محمد اسلامی در وینگزارش کردن صدای ایرانمحمد اسلامی گفت: با حضور و سخنرانی در شصت و ششمین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، بر مواضع صریح و قانونی جمهوری اسلامی ایران تاکید و انتظارات خود را از آژانس و این نشست بیان کردیم.

وی بیان کرد: برای پیشبرد برنامه های توسعه بر اساس سند جامع راهبردی صنعت هسته ای برای ما مهم است که بتوانیم موانع موجود بر سر راه کشور را برداریم.

تسهیل مسیر توسعه با رفع کامل تحریم ها

وی تصریح کرد: تحریم های ظالمانه ای علیه ایران اعمال شده است و امیدواریم با تعاملات موثر بتوانیم تحریم ها را که هدف قانون اقدام راهبردی شورای اسلامی است، لغو کنیم. مسیر توسعه را تسهیل کند.

گفتگو با رافائل گروسی در مورد مسائل باقی مانده

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: اصولاً کنفرانس عمومی می تواند با برگزاری نشست های دوجانبه یا چند جانبه فرصتی برای بحث در مورد موضوعات مختلف فراهم کند و مانند سال گذشته از فرصت به دست آمده در جریان برگزاری این کنفرانس استفاده و برگزار شد. دیدار با کشورهای دیگر داشتیم.

وی تصریح کرد: یکی از دیدارها با رافائل گروسی و معاونانش بود و بقیه مسائل را با این هیئت در میان گذاشتیم. در دیدار با رافائل گروسی، همکاری بین آژانس و سازمان انرژی اتمی را بررسی کردیم.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران همواره ملزم به رعایت پادمان‌ها است و ما نیز به معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای متعهد هستیم و نظارت آژانس بر فعالیت‌های آن را طبق مقررات آژانس تسهیل کرده‌ایم و به تسهیل آن ادامه خواهیم داد. در آینده. ایران زمینه را برای ادامه همکاری با آژانس در زمینه فعالیت های هسته ای فراهم می کند و این کار را به شکلی اطمینان بخش انجام می دهد و آژانس نیز بارها تایید این موضوع را تایید می کند.

دیدارهای سازنده با هیئت های روسیه و مجارستان

اسلامی گفت: همچنین در این کنفرانس با هیئت روسیه و روس اتم مذاکراتی انجام دادیم و درباره پروژه همکاری مشترک ایران و روسیه و در زمینه تسریع در ساخت نیروگاه دوم و سوم بحث و تبادل نظر کردیم. .

وی ادامه داد: همچنین مذاکراتی با پیتر سیارتو وزیر امور خارجه مجارستان و هیئت همراه انجام شد. ایران و مجارستان سابقه همکاری های آموزشی، علمی و پژوهشی در زمینه های مختلف دارند، البته در گذشته و در دیدار اخیر و در زمینه مورد علاقه دو طرف، تفاهم نامه ای بین ایران و مجارستان امضا و مبادله شد. در زمینه‌های آموزش، تحقیق و توسعه فناوری و همچنین راکتورها و نیروگاه‌ها و همچنین مقررات ایمنی هسته‌ای. مذاکراتی انجام شد و مقرر شد در آینده هیئت مجارستانی به ایران سفر کند و بتوانیم در راستای تفاهم نامه بزرگی که رد و بدل شد برنامه ریزی کنیم.

برگزاری کمیته های علمی با هدف تربیت و تبادل علمی کارشناسان

اسلامی تاکید کرد: نشست عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی اساسا فرصتی برای برگزاری نشست هایی بین کارشناسان و مسئولان حوزه هسته ای کشورهای مختلف است. این جلسات همواره فرصت تعامل و گفت‌وگو را فراهم می‌کند و شرایط را به گونه‌ای پیش می‌برد که امکان تبادل تجربیات برای همکاران فراهم شود. اصولاً برگزاری کمیته های علمی در این کنفرانس باعث شد تعدادی از کارشناسان و پژوهشگران ما در این کمیته ها شرکت کنند.

وی تصریح کرد: کارشناسان ما موارد و دستاوردهای خود را در این کمیته ها ارائه خواهند کرد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران تاکید کرد: برگزاری این کمیته ها با توجه به پروژه های قابل انجام با آژانس فرصت خوبی تلقی می شود و روند اجرای این پروژه ها را تسریع و تسهیل می کند.