کنیه باب المراد کیست؟صدای ایران – خداوند به هر امامی لطف خاصی کرده است و از آنجایی که امام رضا(ع) نسبت به امام جواد(ع) بسیار مهربان بودند، خداوند امام جواد(ع) را نیز «باب المراد» قرار داده و کسانی را که دنبال توسعه و گشایش در رزق و روزی است. اگر به این امام عزیز متوسل شوند معمولاً به خواسته خود می رسند. این ویژگی بی ارتباط با اخلاق و رفتار اجتماعی پیامبر اکرم و سخاوت و سخاوت ایشان نیست.

حجت الاسلام و المسلمین سعیدیان، کارشناس علوم دینی و قرآنی؛ حضرت جواد الامام علیه السلام در خصوص شأن و لقب «باب المراد» فرمودند: منظور از «باب الحوائج» منسوب به ائمه اطهار علیهم السلام به این معنا نیست که هرکس به این بزرگواران رجوع کند. یقیناً مشکلاتشان حل شده است، بلکه این که باب المراد هستند یا نیازمند بودن، تأثیر و برکاتی است که از توجه ما به سیره اهل بیت (ع) حاصل می شود، در واقع ما حرکت در این جهت نگاه محبت آمیز خداوند را به ما و زندگی ما جلب می کند.

وی با تاکید بر اینکه مهم ترین مولفه «باب الحوائج» بودن، توجه به سیره سیره ائمه اطهار (ع) است، گفت: امروز بحث فضایل اهل بیت (ع) مطرح شده است. ) به نظر یک طرفه است. بحث دعا و توسل نیست، بلکه مهم‌ترین چیز حرکت در زندگی آن بزرگواران است. پیش از آن کسانی که در دوران امامت حضرت جواد الائمه (ع) زندگی می کردند، سیره آن حضرت را درک کرده و از آن پیروی کردند. امروز هم می توانیم با قدم گذاشتن در مسیر زندگی این امام رئوف (ع) برکت را در زندگی خود جاری کنیم.

این سخنران و کارشناس مسائل دینی با بیان داستانی از امام رضا(ع) از ولادت حضرت جواد الائمه(ع) ادامه داد: امام رضا(ع) فرمودند حضرت جواد الائمه(ع) چنانکه) اهل مهربانی و بخشش است، این را باید چنین تعبیر کرد. که نسبت به مردم دلسوز بود.

همچنین امام زمان (عج) در نامه ای به آیت الله ابوالحسن اصفهانی می فرماید: «ابوالحسن، اطرافت ساکت باش، یک جا بمان و در دسترس مردم باش و مشکلات مردم را حل کن، آن وقت است که تو را راهنمایی و کمک می کنیم». در واقع بزرگترین خصلتی که امامان معصوم (ع) از ما می پسندند، دلسوزی نسبت به یکدیگر و کمک به یکدیگر در حد توانمان است.

باید دانست که یاری ائمه اطهار(ع) نسبت به خود، مشروط به کمک ما به مردم است. قطعا مورد نظر این بزرگواران خواهیم بود.

حجت الاسلام والمسلمین سعیدیان با تاکید بر اینکه گاهی خواندن کتاب مفید از خواندن نماز شب واجب تر است، درباره دوران علمی و فرهنگی زندگی حضرت جوادالائمه(ع) گفت: امام جواد(ع) در دوران امامت خود. هم علمی و هم مرکزیت فرهنگی را درک می کردند و چیزی در حدود ۲۲۰ شاگرد داشتند، اما تربیت طلبه و نقل حدیث همه از وظایف معصوم(ع) است که مهم ترین مولفه های زندگی را رعایت می کرد، اما آنچه در جایگاه علمی حضرت جواد الائمه (ع) علم و دانشی است که در دوران امامت خود سعی در گسترش آن در سطح جامعه داشت.