کمبود سلنیوم و مسمومیت


کمبود سلنیوم باعث تغییرات بیوشیمیایی در انسان می شود ، چنین افرادی استرس زیادی را تجربه می کنند و از برخی بیماری ها رنج می برند. به عنوان مثال ، کمبود سلنیوم باعث کشانا همراه با استرس ثانویه به دلیل عفونت ویروسی می شود. این عارضه ای از کاردیومیوپاتی (بیماری عضله قلب است که در آن توانایی قلب برای پمپاژ خون به اندام های مختلف بدن مختل می شود) که قبل از شروع برنامه مکمل سلنیوم تحت حمایت دولت در اوایل دهه 1970 در بخش هایی از چین رخ داد. پدر
کمبود سلنیوم با ناباروری مردان ارتباط دارد و ممکن است در بیماری کاشین بک نقش داشته باشد ، نوعی آرتروز که در چین ، تبت و سیبری رخ می دهد ، که کمترین سطح سرمی را دارند. کمبود سلنیوم می تواند کمبود ید را تشدید کرده و خطر ابتلا به کرتینیسم را افزایش دهد.
آجیل برزیل حاوی مقادیر زیادی se (91-68 میکروگرم) است که در صورت مصرف منظم می تواند باعث مسمومیت شود.

مسمومیت با سلنیوم:

مسمومیت حاد ناشی از استفاده از محصولات بدون نسخه و فرمولاسیون نامطلوب است که حاوی مقادیر زیادی از se است. به عنوان مثال ، در سال 2008 ، 201 نفر با مصرف مکمل مایع که 200 برابر بیشتر روی برچسب بود ، عوارض جانبی جدی را تجربه کردند. سپسیس حاد می تواند باعث علائم گوارشی و عصبی شدید ، سندرم پریشانی حاد تنفسی ، سکته قلبی ، ریزش مو ، ضعف عضلانی ، لرزش ، سرگیجه ، گرگرفتگی ، نارسایی کلیوی ، نارسایی قلبی و در موارد نادر مرگ شود.

FNB میزان se را از طریق غذاها و مکمل ها بر اساس میزان سلنیوم مرتبط با ریزش مو و شکنندگی ناخن ها تعیین کرد.
جدول 3: تحمل بالا برای مصرف
سن مرد باردار شیرده
نوزادان تا 6 ماهگی 45 میکروگرم 45 میکروگرم
7-12 ماه 60 mcq 60 mcq
1-3 سال 90 میکروگرم 90 میکروگرم
4-8 سال 150 میکروگرم 150 میکروگرم
9-13 سال 280 میکروگرم 280 میکروگرم
بین سنین 14-18 سال 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
زیر 19 سال 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم 400 میکروگرم
شیر مادر ، شیر و غذا باید تنها منبع سلنیوم برای کودکان باشد.

با تکنیک های مدرن Selenium Health آشنا شوید

سلنیوم

سلنیوم برای سلامتی

در این بخش ، ما بر روی چهار بیماری که می توانند نقش داشته باشند تمرکز می کنیم. این چهار بیماری شامل سرطان ، بیماری های قلبی عروقی ، از دست دادن حافظه و بیماری تیروئید است.

سرطان

مکانیسم های دیگر ، از جمله ترمیم DNA سلنیوم ، آپوپتوز و تأثیر بر سیستم غدد درون ریز و سیستم ایمنی و همچنین خواص آنتی اکسیدانی ، ممکن است در پیشگیری از سرطان نقش داشته باشند.
مطالعات اپیدمیولوژیک رابطه معکوس بین خطر سرطان روده بزرگ ، پروستات ، ریه ، مثانه ، پوست ، مری و معده نشان داده است.

بیماری قلب و عروقی

پروتئین سلنو از اصلاح اکسیداتیو لیپیدها جلوگیری می کند ، التهاب را کاهش می دهد و از تجمع پلاکت ها جلوگیری می کند. به همین دلایل ، کارشناسان پیشنهاد کرده اند که مکمل ممکن است خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی یا بیماری را کاهش دهد.

از دست دادن حافظه

سرم با افزایش سن کاهش می یابد. کمبود سلنیوم ممکن است با کاهش عملکرد مغز به دلیل کاهش فعالیت آنتی اکسیدانی مرتبط با افزایش سن مرتبط باشد.

بیماری تیرویید

میزان se در غده تیروئید بیشتر از سایر بافتهای بدن است و سلنیوم مانند ید عملکردهای مهمی در تولید و متابولیسم هورمون تیروئید دارد.

تنظیم: زهرا محبی
منبع: ods

دیدگاهتان را بنویسید