کشور ما قدرتی دارد که متکی به مردم استبه گزارش صدای ایران، سید ابراهیم رئیسی صبح امروز یکشنبه در هفدهمین اجلاس روز جهانی مسجد که در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: امپراتوری رسانه ای امروز ابزار دشمن برای القای ناامیدی در جامعه و دوری مردم از دین، ارزش ها است. و آرمان ها انقلاب و نظام جمهوری اسلامی. از سوی دیگر رهبر معظم انقلاب پرچم امید را برافراشته اند و مساجد به عنوان کانون های امید نقش بسیار مهمی در گسترش گفتمان رهبری در جامعه دارند.

وی با تاکید بر لزوم پاسخگویی به موقع و قانع کننده به شبهات موجود در جامعه خاطرنشان کرد: شما ائمه محترم جماعات می توانید علاوه بر اقامه نماز و نشر معارف دینی شبهات ایجاد شده برای مردم را برطرف کرده و گره گشایی کنید. گره های ذهنی جامعه، زیرا اگر شبهات و تلقینات دشمن در ذهن مردم بی پاسخ بماند، سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی به تدریج از بین می رود.

رئیس جمهور در ادامه سخنان خود به فعالیت ها و اقدامات دولت در یک سال گذشته در زمینه مقابله با ویروس کرونا، توسعه سیاست همسایگی، ایجاد تعادل در سیاست خارجی، افزایش تجارت خارجی، ارتقای ذخایر استراتژیک کالاهای اساسی و … پرداخت. در عین حال تلاش برای خودکفایی و تنوع بخشیدن به منابع ورود کالاهای اساسی. وی خاطرنشان کرد و گفت: دولت با حمایت مردم توانست گام بلندی در حفظ جان و سلامت مردم بردارد و در عین حال توسعه اقتصاد ملی و افزایش سرمایه گذاری را دنبال کند. در پروژه های بزرگ ملی بدون استقراض از بانک مرکزی یا ایجاد پول».

رئیس جمهور در بخشی دیگر از سخنان خود حضور مردم در عرصه ها و صحنه های مختلف را مهم ترین مولفه اقتدار جمهوری اسلامی دانست و تاکید کرد: بحمدالله کشور ما دارای قدرتی است که متکی به مردم است و تلاش‌های دولت مردمی بر این بوده است که می‌توان از چنین قدرتی به خوبی استفاده کرد.» به نفع ملت باشد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه دولت علیرغم تحریم ها و تهدیدها با جدیت به کار خود ادامه خواهد داد، افزود: با قاطعیت و شناخت دقیق ظرفیت ها و توانمندی ها می گویم آینده برای کشور روشن است. امروز جنگ، جنگ اراده هاست و ملت ایران عزم خود را جزم کرده است تا بر دشمنان خود پیروز شود و خداوند متعال قطعاً ملت ایران را یاری خواهد کرد.

ما زندگی مردم را به هیچ عامل خارجی گره نخواهیم داد

رئیس جمهور با بیان اینکه با رویکرد عزتمندانه دولت مردم، بخش قابل توجهی از مطالبات خود را از برخی کشورها دریافت کرده ایم، تصریح کرد: در هیچ جلسه و مذاکره ای از حقوق ملت غافل نخواهیم شد، دولت برای بهبود وضعیت تلاش خواهد کرد. کشور و مشکلات را با قدرت حل کنیم. ادامه خواهد یافت.

قرار گرفتن در وسط و گوش دادن مستقیم به حرف ها و دغدغه های آنها برای همه ما موفقیت است

رئیسی در بخشی دیگر از سخنان خود ائمه جماعات را به تقویت بیشتر ارتباط با اقشار مختلف مردم توصیه کرد و گفت: ارتباط نزدیک با مردم جزء پایه های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است. قرار گرفتن در وسط و گوش دادن مستقیم به حرف ها و دغدغه های آنها برای همه ما موفقیت است. بارها گفته ام کسانی که از ما انتقاد می کنند که در سفرهای استانی در جمع مردم هستیم، لذت بودن در کنار مردم را درک نکرده اند.

رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت تداوم سفرهای استانی دولت افزود: قطعا سفرهای استانی را ادامه خواهیم داد و دور دوم این سفرها به زودی آغاز می شود. ما از مردم و با مردم هستیم و خواهیم بود و به فضل الهی و با تکیه بر شعارمان مشکلات کشور حل خواهد شد.

رئیسی در ابتدای سخنان خود در جمع ائمه جماعات کشور به تشریح اهمیت جایگاه مساجد در جامعه پرداخت و اظهار داشت: برای افرادی که به هر دلیلی دچار اضطراب اجتماعی شده اند، مسجد مکانی برای آنهاست. آرامش و پناهی برای ناامیدان.

وی با بیان اینکه امام جماعت مسجد تنها امام جماعت مردم نیست، بلکه امام جماعت مسجد و رهبری در حل مشکلات مردم است، تصریح کرد: بسیاری از گره ها و کدورت های مردم با این امر باز می شود. دست ائمه جماعت مساجد. همچنین نقش مساجد و ائمه جماعات در ایجاد آرامش اجتماعی و رفع نیازهای خانواده های نیازمند در دوران کرونا نقش بی بدیل و بسیار مؤثری داشت.

رئیس جمهور همچنین به کارکرد مساجد در عرصه معرفت و بصیرت اشاره کرد و گفت: مساجد همواره محل عبادت و سنگر مقاومت فرهنگی و دشمن شناسی و دشمن ستیزی بوده است.

رئیسی گفت: خاستگاه شهدای ما و محل پرورش و تربیت رزمندگان و سرداران ما چه در دفاع مقدس و چه در دفاع از حرم اهل بیت علیهم السلام مساجد بوده است. و بزرگ در نظر گرفته شود.