کشوری می تواند بگوید من مستقل هستم که مثمر ثمر باشد / ما با قلبمان رده بندی را دنبال کردیمگزارش کردن صدای ایرانمحمدباقر قالیباف در سومین روز از سی و ششمین اجلاس مدیران و روسای آموزش و پرورش کشور که در سالن اجلاس سران در حال برگزاری است، ضمن گرامیداشت هفته دولت و یاد و خاطره شهدا بویژه شهدای معلم و دانش آموز، گفت: با تمام وجود معتقدم راه تحول و تقویت ایران عزیزمان فقط در دستان شما معلمان است.

وی افزود: البته این طوری نیست که فقط در حضور شما این حرف را بزنم، بلکه من در هر محیطی بوده ام و در خدمت موفق بوده ام. یکی از کارهای من این بود که به سرعت ارتباطم را با آموزش و پرورش برقرار کنم زیرا ایمان دارم و به این باور رسیده ام که شما معلمان اصلی تقویت کشورمان در همه ابعاد هستید.

کشوری که بتواند بگوید مستقل است و می تواند سازنده باشد

رئیس شورای اسلامی با بیان اینکه وقتی از استقلال یک کشور صحبت می کنیم این استقلال به خصوص در چارچوب نظام مقدس جمهوری اسلامی چه معنایی دارد؟ وی گفت: این استقلال چه مولفه هایی دارد؟ کشوری می تواند بگوید مستقل است که می تواند مولد باشد، قدرت، ثروت، دانش و عزت تولید کند. اگر کشوری اینها را تولید کند و در یک سیستم درست متعادل کند، آن کشور مستقل می شود و مستقل می ماند و کشوری قوی و با هویت خواهد بود.

قالیباف ادامه داد: دارایی های یک کشور برای رسیدن به این مولفه ها چه می تواند باشد؟ دارایی ها و محرک های اصلی تولید اطلاعات، دانش و آگاهی است. اگر به دنبال سعادت هستیم که هستیم و باید باشیم، باید توجه داشته باشیم که از انباشت دانش، خرد، آگاهی، ابتکار و خلاقیت در بستر یک حکمرانی کارآمد می‌توان به این سعادت دست یافت. این موضوع نیازمند نگاه نهادی، نظام مند و چندوجهی به آموزش است.

وی افزود: متاسفانه در درون نظام حکمرانی هنوز باور و اجماع لازم بر این موضوع وجود ندارد که «بذرهای پیشرفت، تحول و استحکام جامعه از درون مدرسه و در نهاد آموزش و پرورش بسته شده است».

رئیس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وقتی صحبت از نهاد آموزش و پرورش می شود با وزارت آموزش و پرورش متفاوت است، گفت: وزارت آموزش و پرورش بخشی از نهاد آموزش و پرورش است. نهادی که مدرسه و معلم در آن مهمترین رکن هستند. خانواده نیز بخشی از نهاد آموزش و پرورش است.

وی افزود: صداوسیما، فضای مجازی، سینما، هنر و آموزش عالی نیز همین طور است. بنابراین وقتی چنین موضوعی هنوز اولویت ما نیست، به جای اینکه این ظرفیت ها را روی صندوق سرمایه انسانی مولد متمرکز کنیم، همه این سرمایه ها را در چاله سیستم بروکراتیکی که داریم می ریزیم و کمترین خروجی و کارایی را از آن می گیریم. . اینجاست که ما به یک تصمیم شجاعانه نیاز داریم.

قالیباف ادامه داد: همه قبول داریم که معیشت اولویت ماست و باید برای آن تلاش کنیم. تلاش می کنیم حوزه معیشت را درست کنیم. اولویت امروز معیشت است، اما ضرورت امروز و اولویت فردای ما «آموزش» است. در معامله باخت و باخت به گونه ای نباشیم که «آموزش» بدهیم و «رزق» بگیریم. اگر از زمان و آموزش غافل شویم، نسل آینده را از دست خواهیم داد.

رئیس شورای اسلامی با بیان اینکه پنج «میم» خانه، مدرسه، مسجد، محله و مجازی باید در یک زنجیره دقیق با هم کار کنند تا شاهد کارآمدی و اثربخشی باشیم، گفت: باید یک نظام عمومی باز داشته باشیم. چشم انداز.” تا سرمایه های مادی را که با زحمت به دست آورده اند به چاه نظام اداری نریزیم تا نتوانیم خروجی لازم را بگیریم.

ما با تمام وجود رده بندی را دنبال کردیم

وی تاکید کرد که باید بدانیم اصالت در تعلیم و تربیت مدرسه و معلم است. همانطور که در شورای اسلامی اصالت با نماینده مجلس است. ما با تمام وجود رده بندی را دنبال کردیم. این رتبه با فراز و نشیب های زیادی روبرو بود. با حضور دولت سیزدهم کار با همه سختی ها پیش رفت و اکنون در حال اجراست اما این تنها هدف نیست و باید فرصت حرکت به سمت کیفیت آموزشی و عدالت را فراهم کنیم. من نمی خواهم دوگانگی کیفیت و عدالت آموزشی ایجاد کنم و آنها را در مقابل هم قرار دهم، معتقدم این دو مکمل یکدیگر هستند.

قالیباف ادامه داد: در شورای اسلامی هر قانون و حمایتی که برای آموزش و پرورش لازم باشد آمادگی ایجاد نسل سوم سیستم مدیریت عمومی باز و سایبرنتیک را داریم.

رئیس شورای اسلامی گفت: معتقدم ظرف یک سال می توانیم تحولی در آموزش و پرورش ایجاد کنیم. اگر دانش، آگاهی و اطلاعات داشته باشیم، می توانیم از دارایی های خود به درستی استفاده کنیم. طی ۱۶ سال و در دو دولت، شش یا هفت وزیر و ناظر در آموزش و پرورش تغییر کردند. وقتی دو گزینه وزارت آموزش و پرورش آمدند و رفتند و رای نیاوردند، دلم ایستاد و گفتم این روند ادامه پیدا نکند و آموزش و پرورش پایدار نشود. الحمدلله آن راه طی نشد. حالا باید بایستیم و فونداسیون را درست کنیم. در برنامه هفتم توسعه اولویت ها در حال بررسی و بحث است. ما باید مشکل محور حرکت کنیم. آیا تقویت آموزش نمی تواند یکی از این موضوعات باشد؟

وی تصریح کرد: باید آموزش و پرورش را تحت حاکمیت جدید قرار دهیم. شفاف سازی، هوشمندسازی، عمومی سازی و کارآمدی باید مورد توجه قرار گیرد. به جای مدارس خصوصی و دولتی، باید به مدارس دولتی و محلی برویم. هدف از تشکیل مدارس دولتی، خصوصی سازی آموزش و پرورش نیست، بلکه مردمی کردن آن است به این معنا که زنجیره بین پنج عنصر خانه، مدرسه، مسجد، محله و فضای مجازی به درستی به هم متصل شده و تقویت آموزش و پرورش محقق شود. .

قالیباف در پایان کسب ۱۰ مدال طلا و نقره (۹ طلا و یک نقره) در المپیاد جهانی نجوم و اخترفیزیک را به دانش آموزان ایرانی تبریک گفت.