کارگزار ناظر کیست؟


صدای ایران-افرادی که قصد فعالیت در بازار سرمایه را دارند، نمی توانند به شکل مستقیم سهام مورد نظر خود را خرید و فروش کنند و این کار را بایستی از طریق نهادهای مالی به نام کارگزاری انجام دهند. در واقع کارگزاری ها نقش واسطه و میانجی را بین خریدار و فروشنده ایفا می کنند و درصدی از ارزش را به عنوان دستمزد خود در نظر می گیرند. در حال حاضر به دلیل پیچیده شدن روندهای اقتصادی و سازوکارهای مربوط به بازارهای مالی، وجود کارگزاری ها بیش از پیش نمایان شده است. یکی از اصطلاحاتی که در این خصوص وجود دارد، مربوط به کارگزار ناظر می شود که در ادامه مقاله به بررسی آن می پردازیم.

سرمایه گذاران بایستی از طریق واسطه هایی به نام کارگزاری اقدام به خرید و فروش سهام دارند و آن ها به شکل مستقیم نمی توانند اقدام کنند.

آنچه اشاره شد، سرمایه گذاران بایستی از طریق واسطه هایی به نام کارگزاری اقدام به خرید و فروش سهام می کنند و آن ها به شکل مستقیم نمی توانند معامله کنند. در سال های اخیر، سازمان بورس و اوراق بهادار و همچنین سازمان های واگذاری مرکزی و تسویه وجوه، قوانین را در نظر می گیرند که آن را در نظر می گیرند، وقتی که سرمایه گذاران یک شرکت را از طریق یکی از کارگزاری ها خریداری می کنند، فقط از طریق آن انجام می دهند. همان کارگزاری باید برای فروش آن اقدام کند.

کارگزار ناظر به کارگزاری گفته می شود که شما برای اولین بار سهام مورد نظر خود را از طریق آن خرید کرده اید.

در واقع پس از خریدن سهام، تمام جزییات و اطلاعات سهام خریداری شده بایستی در اختیار یک کارگزار قرار می گیرد که اصطلاحا به آن کارگزار ناظر گفته می شود. در حقیقت، کارگزار ناظر به کارگزاری گفته می شود که شما برای اولین بار مورد نظر خود را از طریق آن خرید کرده اید.

به عنوان مثال، فرض کنید که شما چهار ماه پیش سهام شرکت فولاد مبارکه اصفهان را از طریق کارگزاری آگاه خریداری کرده اید و در همان موقعیت نیز آن را فروخته اید. در حال حاضر و پس از گذشت چند ماه از این کارت، شما مجدداً سهام فولاد مبارکه را از طریق کارگزاری مفید خریداری کرده اید، اما سهام خریداری شده را در پرتفوی خود در پنل کارگزاری مشاهده مفید نمی کنید. چیزی که گفته شد، وقتی که برای اولین بار سهامی را از طریق یک کارگزاری خریداری کنید، کارگزاری اول به عنوان کارگزار ناظر شما عمل خواهد کرد.

کارگزار ناظر کیست؟

اگر سهامی را در یک کارگزاری خریداری کرده اید و قصد دارید آن را به کارگزاری دیگر منتقل کنید، باید از طریق روند تغییر کارگزاری این کار را انجام دهید.

در اینجا اگر شما می خواهید که سهام خریداری شده را در پنل کارگزاری مفید مشاهده کنید، بایستی از روند تغییر کارگزار ناظر استفاده کنید تا کارگزاری شما را از کارگزاری آگاه به انتقال مفید داده شود. بنابراین، اگر سهامی را در یک کارگزاری خرید کرده اید و قصد دارید آن را به کارگزاری منتقل کنید، باید از طریق تغییر کارگزار ناظر، این کار را انجام دهید.

وقتی افرادی که دارند کارگزار خود را تغییر می دهند، بایستی همه جوانب از جمله خدمات ارائه شده کارگزار جدید را در نظر می گیرند و سپس نسبت به تغییر آن اقدام می کنند.

از جمله خدمات یک کارگزاری خوب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فراهم کردن امکان انجام هرگونه سهام موجود در شرکت ها، حق تقدم و تمامی اوراق بهادار در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران
فراهم کردن بسترهای لازم برای خرید و فروش انواع اوراق بدهی مانند: اسناد خزانه اسلامی، اوراق مشارکت، اجاره و…
ارائه خدمات در بورس کالا، بورس انرژی و…
ارائه مشاوره سرمایه گذاری و اطلاعات تحلیلی به مشتریان
انجام فعالیت های بازارگردانی
ارائه انواع تسهیلات و اعتبارات به مشتریان
مشکلی از پنل مشکلی پر سرعت و بدون
و…

در صورت احساس رضایت از خدمات ارائه شده توسط کارگزاری خود، می توانید آن را تغییر دهید

با توجه به موارد گفته شده، می توان یک کارکرد خوب و مناسب را انتخاب کرد و از طریق آن اقدام کرد. بنابراین، اگر از خدمات ارائه شده توسط کارگزاری خود لذت ببرید، می توانید آن را تغییر دهید و از خدمات یک کارگزاری استفاده کنید.

سوالی که پیش از این می آید این است که اگر یک سرمایه گذرا داشته باشد، کارگزار خود را عوض کند، چه مراحلی را باید طی کند؟

در حال حاضر، روش های تغییر کارگزار ناظر را می توان به ۲ دسته حضوری و اینترنتی تقسیم کرد:

حضوری

اولین روشی که برای این کار وجود دارد، مراجعه حضوری به شرکت واگذاری مرکزی بهادار و تسویه وجوه است و سرمایه‌گذاری با در دست داشتن و کپی شناسنامه، می‌تواند درخواست تغییر کارگزار ناظر خود را به ثبت برسانند. توجه داشته باشید که با گسترش زیرساخت های اینترنتی، استفاده از روش حضوری و سنتی منسوخ شده است و فعالان بازار سرمایه از روش دیگری استفاده می کنند.

اینترنتی

در حال حاضر، بسیاری از خدمات کارگزاری ها به غیرحضوری و در بستر اینترنت انجام می شود و تغییر کار نیز یکی از همین خدمات است. در واقع، در پنل کاربری اکثر کارگزاری ها گزینه ای برای تغییر کارگزار ناظر وجود دارد و سرمایه گذاران لازم نیست که به روش سنتی این کار انجام شود.

مواردی که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در اکثر کارگزاری ها گزینه ای تحت عنوان «تغییر کارگزار ناظر» وجود دارد و فعالان بازار سرمایه با انتخاب این گزینه و نماد مورد نظر خود می توانند کار را تغییر دهند تا به راحتی انجام دهند.

نکته: توجه داشته باشید که ملاک دارایی، عملکرد شما نیست؛ بلکه بایستی به پرتفوی سرمایه گذاری خود دقت کنید. بنابراین، اگر سهام یک شرکت را مورد معامله قرار داده اید، اما نتیجه آن را در پرتفوی سرمایه گذاری خود مشاهده نمی کنید، توصیه می شود که به درگاه ذینفعان سرمایه به آدرس ddn.csdiran.ir مراجعه کنید و سبد دارایی خود را در نظر بگیرید. در صورت مشاهده و اگر سهام مورد نظر شما در این سامانه وجود داشت، با انتخاب گزینه تغییر کارگزار ناظر در پنل کاربری خود، می توانید پرتفوی سرمایه گذاری خود را به روز رسانی کنید.

سخن پایانی

فعالان بازار سرمایه نمی توانند به شکل مستقیم به خرید و فروش سهام بپردازند و در واقع، یک سری از نهادهای مالی که کارگزاری نام دارند، این کار را برای سرمایه گذاری انجام می دهد و نقش واسطه را بین آن ها ایفا می کند. قوانین قوانین و مقررات سازمان بورس و همچنین دستورالعمل های در نظر گرفته شده توسط سازمان سپرده گذاری مرکزی و تسویه وجوه، زمانی که سرمایه سهام یک شرکت را از طریق یک کارگزاری خاص خریداری می کند، فقط از طریق همان کارگزاری می توان در اختیار خود قرار داد. را به فروش می رساند اگر دنبال حرفه ای باشید که سهامی را به یک کارگزاری دیگر انتقال دهد، بایستی روند تغییر کارگزار را کند و با گسترش زیرساخت های اینترنتی و ارائه خدمات توسط نهادهای مالی، در پنل اکثر کارگزاری ها گزینه ای باشد. به نام تغییر کارگزار ناظر وجود دارد که از این طریق می توان در اختیار خود را به روز کرد.