چگونه واژن سالم داشته باشیم؟ (12 ترفند ساده)


خشکی واژن یکی از ناخوشایندترین اتفاقاتی است که ممکن است برای هر فردی رخ دهد. اگر قصد دارید تابستان امسال سفر کنید ، نباید اجازه دهید خشکی واژن تعطیلات شما را خراب کند. مبارزه با درد واژن و خارش در هوای آزاد چیز خوبی نیست ، به خصوص اگر هوا گرمتر از حد معمول باشد.

مهمترین نکته ای که همیشه باید به خاطر داشته باشید این است که از مراقبت از بدن و همچنین ظاهر خود اطمینان حاصل کنید. همانطور که از پوست و موی خود مراقبت می کنید و از مرطوب کننده ها و کرم ها برای مراقبت و تمیز کردن پوست و موهای خود استفاده می کنید ، باید از سلامت واژن خود نیز مراقبت کنید.

5 بهترین ژل کششی واژن ایران

واژن یک اندام شگفت انگیز است. این بدن دارای مکانیسم داخلی برای پاکسازی خود است. از یک طرف ، واژن آنقدر قوی و سرسخت است که در برابر سختی زایمان مقاومت می کند و در عین حال آنقدر حساس است که به ما اجازه می دهد لذت جنسی را احساس کنیم. اما گاهی اوقات مشکلات واژن می تواند تحریک کننده باشد. به همین دلیل ، ما باید به یک اندام مهم توجه کنیم و از سلامت آن غافل نشویم.

دکتر. نیهات عارف اخیراً در حساب اینستاگرام خود گفته است: “همانطور که صورت خود را مرطوب می کنیم تا شاداب و شاداب بماند ، باید واژن خود را نیز مرطوب کنیم.”

نکات مهم در مراقبت از واژن

از آنجا که مقاله امروز در مورد راه هایی برای داشتن یک واژن سالم است ، در اینجا 10 روش اصلی مراقبت از واژن آورده شده است. این روش ها مخصوصاً در بهار و هوای گرم برای شما مفید است.

1- از رژیم غذایی مناسب برای واژن پیروی کنید

علاوه بر نوشیدن مقدار زیادی آب ، به ویژه در روزهای گرم ، با خوردن غذاهای پرآب مانند خیار می توانید به مرطوب و هیدراته نگه داشتن واژن کمک کنید. چای سبز همچنین دارای خواص فوق العاده زیادی است و از عفونت های دردناک مجاری ادراری جلوگیری می کند در حالی که واژن را مرطوب می کند.

علاوه بر این ، نباید غذاهای پروبیوتیک مانند ماست ساده ، کیمچی و میسو را فراموش کنید. این غذاها به حفظ تعادل باکتری های سالم در بدن ما کمک می کند. باکتری های سالم بدن را از عفونت قارچی یا عفونت BV (واژینوز باکتریایی یا عفونت باکتریایی واژن) جلوگیری می کند.

2- واژن را با صابون نشویید

استفاده از صابون برای شستشو در داخل واژن تعادل باکتری های سالم و سطح pH این اندام را بر هم می زند. می توانید بیرون و کشاله ران خود را با صابون بشویید ، اما برای شستن واژن خود از صابون استفاده نکنید. می تواند قسمت داخلی واژن را تمیز کند و به هیچ چیز نیاز ندارد.

علاوه بر این ، شما نباید از واژن استفاده کنید ، زیرا تمام باکتری های خوب داخل واژن را از بین می برد و باعث عفونت شما می شود.

3- رابطه جنسی بیشتری داشته باشید

بله شما آن را درست خواندید! ترشحاتی که هنگام تحریک واژن ایجاد می شود به حفظ رطوبت و کشش پوست در این اندام کمک می کند. این امر از آتروفی واژن ، به ویژه در زنان یائسه جلوگیری می کند. برخی از مطالعات همچنین نشان می دهد که رابطه جنسی می تواند به تقویت کف لگن و جلوگیری از افتادگی واژن کمک کند. علاوه بر این ، هرچه رابطه جنسی بیشتری داشته باشید ، میل جنسی شما نیز بیشتر می شود. در واقع ، این یک بازی دو نفره است!

4- از حمام فوم بسیار معطر استفاده نکنید

در حالی که اقامت طولانی مدت در حمام مرطوب کننده و کف کننده بسیار زیبا است ، استفاده مکرر از حمام کف کننده مانند صابون و دوش واژینال می تواند تعادل pH واژن را بر هم بزند و منجر به عفونت هایی مانند خارش یا واژینوز باکتریایی شود.

5. تمام موهای ناحیه تناسلی خود را اصلاح نکنید. موهای حاشیه واژن شما را از خط و خش در هنگام رابطه جنسی محافظت می کند

ممکن است با سلیقه شما مطابقت نداشته باشد ، اما واقعیت این است که موهای تناسلی برای سلامت واژن و همه اندام تناسلی شما مهم است. این موها از پوست ظریف ورودی واژن و اندام تناسلی در برابر اصطکاک و خراش در هنگام رابطه جنسی محافظت می کنند. بنابراین در حالی که طرفداران موم بیکینی به سبک هالیوود بیشتر می شوند ، محافظت از موهای تناسلی بهتر و سالم تر است. به جای تراشیدن یا برداشتن این همه مو ، همیشه باید آن را تمیز نگه دارید و موهای این ناحیه را تمیز و مرتب نگه دارید.

6- از روان کننده های طبیعی استفاده کنید

هیدراته و سالم نگه داشتن پوست بخش مهمی از روال روزانه مراقبت از پوست ما است. اما آیا به پوست صورت یا اندام ها به واژن هم توجه می کنید؟ واژن ما در طول ماه ترشحات طبیعی متفاوت و متغیری تولید می کند. با این حال ، تغییرات هورمونی ناشی از استرس ، بارداری ، یائسگی و عوامل دیگر می تواند تعادل این ترشحات را بر هم زده و باعث خشکی واژن شود.

هنگام مراقبت از پوست صورت و دستان خود ، سعی کنید از یک روان کننده با کیفیت با pH مناسب به عنوان بخشی از فرایند مراقبت روزانه واژن خود استفاده کنید. قسمتهای خارجی واژن را فراموش نکنید. خشکی واژن نه تنها قسمت داخلی بدن ، بلکه لب ها و کلیتوریس را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین قطعاً از روان کننده (ژل های روان کننده نامیده می شود) این قطعات برای مرطوب نگه داشتن مناسب هستند. ژل روان کننده چیست؟ عوارض جانبی و 6 کاربرد جالب که باید بدانید!

7- تامپون خود را مرتب عوض کنید

استفاده طولانی مدت از تامپون می تواند باعث ناراحتی ، بو و در بدترین حالت ، سندرم شوک سمی شود. البته این بسیار نادر است و از هر صد هزار زن تنها 1-17 نفر در طول قاعدگی از سندرم شوک سمی رنج می برند.

اگر تامپون خود را دیر عوض کنید ، واژن شما خشک شده و خارش می یابد. اگر این اتفاق افتاد ، چند ساعت را بدون تامپون بگذرانید و از یک نوار بهداشتی و حتی کمی روان کننده استفاده کنید تا احساس راحتی کنید. شما باید حدود 4-5 بار در روز تامپون خود را عوض کنید. بهتر است بدون تامپون بمانید و یک شب از بالش استفاده کنید تا سلامت واژن خود را به خطر نیندازید.

برای تزریق خون به واژن ورزش کنید

همه می دانند که ورزش برای سلامتی بدن مفید است. اما آیا می دانستید ورزش سلامت واژن را بهبود می بخشد؟ ورزش باعث افزایش جریان خون در واژن می شود و نه تنها به سالم ماندن آن کمک می کند ، بلکه شکل واژن را نیز حفظ کرده و از افتادگی جلوگیری می کند. ورزش منظم همچنین در حفظ تعادل هورمونی م ،ثر است که باعث افزایش سلامت واژن می شود.

9- تقویت کف لگن

اگر متوجه شدید که لباس های زیر شما بعد از سرفه یا عطسه خیس می شوند ، یا بعد از فعالیتی به دلیل ادرار ناخواسته ، زمان تمرینات تقویتی لگن است. این تمرینات به بهبود کنترل مثانه و افزایش تحریک جنسی کمک می کند.

وقتی به دستشویی می روید می توانید جریان ادرار را به طور داوطلبانه متوقف کنید ، درست است؟ برای انجام این کار ، عضلات کف لگن را تنگ می کنید. اکنون باید همین کار را برای تقویت کف لگن انجام دهید. یعنی 10-15 بار پشت سر هم ماهیچه های لگن را تنگ می کند. به خاطر داشته باشید که ماهیچه های لگن را فشار دهید ، نه عضلات شکم یا ران.

12- با دستگاه تناسلی خود آشنا شوید

واژن هر کس متفاوت است و هیچ دو نفر یکسان نیستند. مانند بزرگ کردن معمول سینه ، باید داخل واژن خود را برای علائم واضح مانند خونریزی نامنظم ، بوی تند ، ترشحات غیر طبیعی یا خارش بررسی کنید تا مطمئن شوید هیچ مشکلی وجود ندارد. در صورت داشتن هر یک از این موارد ، به پزشک خود مراجعه کنید.

علاوه بر این ، باید به قسمت های بیرونی و بیرونی واژن توجه کنید و دانه ها ، جوش ها یا توده ها را بررسی کنید. می توانید به پشت دراز بکشید و با استفاده از آینه دستی تمام قسمت های بدن خود را به طور کامل مشاهده کنید. اگر این کار را به طور منظم انجام دهید ، می توانید به محض بروز هرگونه مشکل یا مشکل غیرمعمول یاد بگیرید.

حتما بخوانید: غذاهایی که زنان در هر سنی و در هر شرایطی برای سلامتی خود به آن نیاز دارند

امیدواریم مطالب این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. همیشه شاد و سلامت باشید.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید