چه چیزی باعث اختلالات خوردن می شود؟ – متخصص اطفال


امروزه تئوری های رقیب زیادی در مورد علت اختلالات خوردن وجود دارد. طبق معمول، من نسبت به توضیحات تکاملی رفتارهایمان تعصب دارم. آنچه در ادامه می آید بحث طبیعت بر پرورش به عنوان ریشه این مسائل بهداشت روانی است.

سلب مسئولیت: به عنوان یکی از همکاران آمازون، دکتر اتینگر از خریدهای واجد شرایط درآمد کسب می کند. شما هیچ چیز اضافی پرداخت نمی کنید.

سلب مسئولیت اضافی: من متخصص اختلالات خوردن نیستم. آنقدر بدانید که علائم را بشناسید و فرد را به متخصص ارجاع دهید. همچنین منظورم کاهش رنج افرادی که دارای اختلالات خوردن هستند نیز نیست. اینجا یک فایل است ارتباط دادن اگر شخصاً به دنبال کمک و پشتیبانی هستید، به یک ابزار رسمی تشخیص اختلال خوردن مراجعه کنید. در ادامه یک فرضیه وجود دارد.

بولیمیا

پرخوری عصبی یک اختلال خوردن است که با پرخوری اجباری کنترل نشده همراه با مکانیسم های جبرانی نامناسب برای جلوگیری از افزایش وزن، مانند خود برگشتی یا استفاده نادرست از ملین ها همراه است. این اپیزودها باعث احساس گناه، شرمساری و افسردگی می شود. این رفتار دو بخشی را می توان از منظر تکاملی توضیح داد.

برای اجداد ماقبل تاریخ ما، شکم خوری یک موقعیت خوشحال کننده خواهد بود. برای بیش از ۲۵۰۰۰۰ سال که انسان‌های خردمند روی این زمین زندگی می‌کردند، به احتمال زیاد، غذا به قدری کمیاب بود که وقتی کشف شد، خوردن یک وعده غذایی مقوی می‌توانست یک مزیت بقا باشد. کسانی که تمایل به خوردن تمام غذاهای یافت شده داشتند، نسبت به کسانی که از احساس سیری خود اطاعت می کردند، بیشتر عمر می کردند. غذای رها شده ممکن است توسط حیوان دیگری پوسیده، تجزیه شده یا خورده باشد. قبل از یخچال، نگهدارنده های مصنوعی و اهلی کردن سگ های نیش، چیزی به نام کیسه سگ وجود نداشت.

مثل پروانه در شعله

تمایل ما به پرخوری دیگر مزیتی برای ماندن نیست زیرا اکنون در آن هستیم عدم تطابق تکاملی. کالری ها فراوان هستند، بنابراین این غریزه ارثی برای تغذیه بیش از حد دیگر مطرح نیست. پروانه ای روشن رنگ و خودآگاه را در جنگل های تاریک و تازه دوده گرفته شده در انگلستان صنعتی اواخر قرن نوزدهم تصور کنید. عصبی بودن او را تصور کنید که به راحتی توسط پرندگان گرسنه ای که بالای سرش می چرخند شناسایی می شود. آنها نمی توانند محیطی را که دیگر با آن سازگار نیستند تغییر دهند. وحشت زده، تمام تلاشش را می کند تا خودش را تغییر دهد. افراد مبتلا به بولیمیا ممکن است همان حس غم انگیز پریشانی را احساس کنند. آنها مانند یک پروانه باهوش خیالی با خود رفتار می کنند که ممکن است سعی کند رنگ های خود را از بین ببرد.

مطمئناً، ژنی در موش‌ها پیدا شده است که پرخوری را تشویق می‌کند. گونه ای از ژن CYFIP2 باعث شد موش ها افزایش سریع و قوی مصرف غذای خوش طعم را نشان دهند. شاید روزی ژن مشابهی در انسان پیدا شود که فرضیه استعداد ژنتیکی تکاملی را تایید کند.

بی اشتهایی عصبی

اعتبار کامل به Shan Guisinger، Ph.D. پیشنهاد دادن الف نظریه عالی در مورد ریشه های بی اشتهایی عصبی او با مدارک پیشرفته در زیست شناسی رشد و روانشناسی بالینی، الگوی رفتاری را در افراد مبتلا به بی اشتهایی مشاهده کرده است.

اول، باید مقداری کاهش وزن وجود داشته باشد. کاهش وزن اولیه ممکن است به دلیل ترومای حل نشده دوران کودکی، فشارهای اجتماعی مرتبط با زیبایی و لاغری، قلدری، تغییر در رژیم غذایی یا چیز دیگری باشد. نظریه هایی در مورد علت بی اشتهایی. پس از مدتی کاهش وزن اولیه، یک فرد دارای سه رفتار رایج برای بی اشتهایی عصبی است:

  • محدودیت کالری بیش از حد
  • ورزش بیش از حد با وجود آب و هوای بد، خستگی، بیماری یا جراحت
  • اختلال در احساس وزن یا شکل بدن (یعنی احساس چاق بودن با وجود لاغری). یا جدی بودن وزن کم بدن فعلی را انکار کنید.

دکتر Guisinger هوشمندانه متوجه شد که این الگوی رفتاری از یک فرد یک کاشف واقعاً بزرگ پلیستوسن می‌سازد. در دوران ماقبل تاریخ که غذای قبیله تمام می‌شد، یک سری تغییرات هورمونی و مغزی در حال وقوع بود که به فرد اجازه می‌داد تا برای به دست آوردن غذای با کمترین کالری، کاوش گسترده داشته باشد. وقتی آنها به خود نگاه می کنند، می بینند که چربی واقعاً آنجا نیست، که به آنها اعتماد به نفس می دهد تا در جستجوی رزق و روزی برای قبیله به دویدن ادامه دهند. در روزهای اولیه بشری ما، چنین پیشاهنگی با استعداد یک ابرقهرمان بود که احتمالاً در بیش از یک بار کل نژاد بشر را نجات می داد.

دختر پیش آهنگ

دکتر گیزینگر در ادامه توضیح می دهد که پیشاهنگانی که توسط یک قبیله دیگر پیدا می شوند احتمالا نجات داده می شوند، تغذیه می شوند و برای تولید مثل نگهداری می شوند. یک پسر پیشاهنگ توسط یک قبیله جدید کشته می شود زیرا او به عنوان یک مهاجم ظاهر می شود. بنابراین، غالب زنان در حال حاضر در افراد مبتلا به بی اشتهایی عصبی به این دلیل است که این سه گانه از رفتارهای پیشاهنگی عمدتاً توسط مردان کنار گذاشته شده است.

مشکل حل شده است؟

اینها توضیحات تکاملی خوب و مرتبی برای علل اختلالات خوردن هستند. آنها نشان دهنده استعداد ژنتیکی نسبت به این روش ها هستند. متأسفانه، این نظریه‌ها توصیه‌ای در مورد درمان ارائه نمی‌کنند، به جز اینکه نشان می‌دهند این رفتارهای غریزی ارثی تقصیر شخص نیست. ما به سادگی بر اساس سازگاری های قدیمی با موقعیت هایی که دیگر وجود ندارند عمل می کنیم. شاید بتوان در این درک کمی آرامش وجود داشت.

من نمی دانم که آیا منشأ نظریه بی اشتهایی امروزه قابل اثبات است؟ در برخی از نقاط جهان در دوران مدرن، غذاهای محلی به دلیل درگیری های مسلحانه یا بلایای طبیعی ناپدید شده اند. آیا برخی از افراد قبلاً سالم در چنین مناطقی مقداری کاهش وزن را تجربه می کنند و سپس شروع به نشان دادن تمایل به کاوش می کنند؟ ما ممکن است هرگز ندانیم. داشتن پرسشنامه غذا در روستای موقت چادر صلیب سرخ مملو از پناهندگان آسیب پذیر مناسب به نظر نمی رسد.

آیا رژیم غذایی مقصر است؟

شاید. اگر استعداد ژنتیکی پشته آتش است، رژیم غذایی ممکن است جرقه باشد. فردی که به دلایل سلامتی رژیم غذایی سالمی را شروع می کند ممکن است به کاهش وزن سالم دست یابد. اما این کاهش وزن مطلوب و مناسب ممکن است مغز را تحریک کند تا با وجود داشتن کالری زیادی در اطراف، رفتارهای جستجوی غذای قبیله گرسنه را فعال کند. هر فردی که به دلیل رفتار بیش از حد خود به طور فزاینده ای اضافه وزن دارد، ممکن است سعی کند از مانتراهای معمول رژیم غذایی مانند «کمتر بخور، بیشتر ورزش کند» یا «رژیم غذایی متعادل» پیروی کند. هنگامی که این تکنیک ها تحت تأثیر ژن همه چیزخوار شکست می خورند، ممکن است فرد از افتادن در یک عدم تطابق تکاملی غیرقابل حل ناامید شود.

به نظر من، و همانطور که در پست قبلی من توضیح داده شد، و بر اساس این تئوری ها، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که برای صحبت در مورد وزن و تغذیه سالم وقت می گذارد، بیشتر احتمال دارد که یک اختلال خوردن را آشکار کند تا ایجاد آن. اعتقاد بر این است که استفاده ما از این زبان حدود ۱۵۰۰۰۰ سال پیش آغاز شد. بیایید از این ابزار جدید برای رسیدگی به رفتارهای غذایی که ممکن است قبلاً ایجاد شده است استفاده کنیم.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر