چالش های مراقبت بهداشتی ریوی مرتبط با چاقی


مشکلات ریوی در میان افراد چاق رایج است – با پیامدهای شدیدتر برای بیماران مبتلا به COPD.

در میان بسیاری از چالش های سلامتی که افراد چاق تجربه می کنند، مشکلات ریوی رایج است. چربی اضافی ریه ها، دیافراگم و حفره قفسه سینه را فشرده می کند که می تواند انطباق سیستم تنفسی را کاهش دهد، قدرت عضلانی را کاهش دهد و مقاومت ریوی را افزایش دهد. این می تواند منجر به تنگی نفس، سفتی در قفسه سینه، سرفه و از دست دادن انرژی شود و حتی برای افراد مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) بدتر است.

COPD و چاقی

تحقیقات در حال انجام از ارتباط بین چاقی شکمی، اندازه گیری شده با شاخص توده بدن و دور کمر، و خطر بیشتر COPD حمایت می کند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، COPD سومین علت مرگ و میر در سراسر جهان و چهارمین علت مرگ و میر در ایالات متحده است. در حالی که سیگار کشیدن و عوامل محیطی عوامل اصلی COPD هستند، تقریبا دو سوم از جمعیت ایالات متحده مبتلا به COPD اضافه وزن یا چاقی دارند. افراد مبتلا به چاقی و COPD همچنین ارتباط بیشتری با دیابت، آرتروز، فشار خون بالا و نارسایی قلبی دارند.۱

زنان چاق به میزان قابل توجهی در معرض خطر COPD هستند. و علیرغم قرار گرفتن کمتر در معرض دود، زنان بیشتر به COPD مبتلا می‌شوند، اختلالات ریوی بیشتری را تجربه می‌کنند و – در میان سیگاری‌ها – در سنین خاص کاهش سریع‌تر ریه دارند. این فرضیه وجود دارد که زنان دارای نرخ بالاتر COPD هستند زیرا آسیب پذیری بیشتری نسبت به اثرات تنباکو دارند، آن را در سنین پایین تر تجربه می کنند، زمانی که درمان کمتر موثر است دیرتر از مردان تشخیص داده می شوند و به درمان پاسخ متفاوتی می دهند.

آسم و چاقی

افراد چاق، به ویژه زنان، به طور قابل توجهی بیشتر در معرض ابتلا به آسم یا ابتلا به آسم هستند. این می تواند منجر به افزایش برونش شود واکنش بیش از حد و کاهش عملکرد تنفسی، که می‌تواند منجر به چالش‌های سلامتی بزرگ‌تر شود، زیرا آسم می‌تواند برای افراد چاق شدیدتر و درمان آن دشوارتر باشد. مطالعات اخیر همچنین نشان می دهد که بزرگسالان مبتلا به آسم با افزایش سن بیشتر احتمال دارد چاق شوند.۲ در میان بزرگسالان مبتلا به آسم، چاقی احتمالاً در مراحل بعدی زندگی رخ می دهد و این خطر برای بیمارانی که برای مدت طولانی به این بیماری مبتلا بوده اند، از کورتیکواستروئیدها استفاده می کنند یا آسم غیر آلرژیک دارند، بیشتر است.

یک رژیم غذایی بسیار کم کالری می تواند باعث تسکین تنفسی شود

تحقیقات به طور فزاینده ای از استفاده از جایگزین های وعده غذایی برای کاهش وزن سریع با نتایج مثبت کوتاه مدت (≤ ۱۲ ماه) و طولانی مدت (≥ ۱۲ ماه) حمایت می کند. کارآزمایی‌های بالینی و همچنین بررسی‌های ثانویه نشان می‌دهند که رژیم غذایی با کالری بسیار کم (VLCD) نه تنها از نظر میزان کاهش وزن بلکه از نظر مزایای سلامتی، از جمله تسکین برای افراد مبتلا به آسم، قابل مقایسه یا بهتر از سایر روش‌های کاهش وزن است. و سایر مشکلات تنفسی در افراد چاق. کاهش وزن از طریق رژیم غذایی و افزایش فعالیت می تواند منجر به بهبودی علائم بالا و بهبود قابل توجهی در کنترل آسم و سایر بهبود عملکردهای تنفسی شود.

منابع:

  1. اضافه وزن در بیماران مبتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه نیاز به توجه بیشتری دارد: یک مطالعه مقطعی در عمل عمومی
  2. استفاده بیولوژیکی و پیامدهای آن در بزرگسالان مبتلا به آسم شدید تحت درمان توسط متخصصان فوق تخصص ایالات متحده