چارلز ۷۳ ساله بر تخت سلطنت نشستبه گزارش صدای ایران، الیزابت دوم ملکه انگلیس پس از هفت دهه سلطنت در سن ۹۶ سالگی درگذشت.

کاخ باکینگهام انگلیس با صدور بیانیه ای رسما مرگ ملکه این کشور را اعلام کرد و بدین ترتیب پسر ۷۳ ساله او چارلز بر تخت نشست.

الیزابت گفته بود که در سن ۹۵ سالگی تاج و تخت را به پسرش می سپارد. او در سال های آخر عمر خود، بخش قابل توجهی از اختیارات سلطنتی را به اعضای جوان تر خانواده سلطنتی واگذار کرده بود، اما از سلطنت کناره گیری نکرد.

در یک سال گذشته، به ویژه پس از مرگ همسرش، فیلیپ، شرکت در رویدادهای عمومی را متوقف کرد. او در ماه می گذشته در مراسم افتتاحیه پارلمان شرکت نکرد و چارلز به همراه پسرش ویلیام دومین نفر در صف گرفتن تاج و تخت از ملکه در این مراسم شرکت کردند.

در اکتبر سال گذشته، الیزابت کمرش را گرفت و نتوانست در مراسم بزرگداشت قربانیان جنگ های جهانی شرکت کند. سپس در ماه فوریه، آزمایش کرونای او مثبت شد، اما کاخ باکینگهام اعلام کرد که علائم خفیف شبیه آنفولانزا دارد.

الیزابت توانست در مراسم سالگرد مرگ همسرش فیلیپ در اوایل آوریل شرکت کند، اما در مراسم عید پاک در کلیسای سنت جورج، قلعه ویندزور شرکت نکرد. چند ماه پیش، در یک جلسه مجازی با کارکنان بیمارستان در لندن، او اعتراف کرده بود که به دلیل ابتلا به کووید-۱۹ “بسیار خسته” است.

کاخ باکینگهام که به ندرت در مورد مسائل مربوط به خانواده سلطنتی اظهار نظر می کند، بعد از ظهر پنجشنبه در بیانیه ای اعلام کرد که ملکه انگلیس در محل اقامت فعلی خود در اسکاتلند تحت نظر پزشکان است.

ابتدا چارلز به اسکاتلند رفت و سپس بقیه بستگانش برای خداحافظی با ملکه به محل اقامت او رفتند.

الیزابت در ۲۱ آوریل ۱۹۲۶ به دنیا آمد و پس از مرگ پدرش، پادشاه جورج ششم، در ۶ فوریه ۱۹۵۲ به سلطنت رسید. در طول جنگ جهانی دوم، او بیشتر عمر خود را دور از والدینش در قلعه Balmoral در اسکاتلند گذراند. و ویندزور برای فرار از بمباران لندن.

حالا تاج و تخت پسرش چارلز رسیده است. او در کاخ باکینگهام به دنیا آمد و اولین نوه جرج ششم است. او پس از دریافت مدرک لیسانس هنر از کالج ترینیتی، کمبریج، از سال ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۶ در نیروی دریایی بریتانیا و نیروی هوایی سلطنتی خدمت کرد.

«رابرت جابسون» مفسر امور سلطنتی بریتانیا در کتاب «چارلز در ۷۰ سالگی: افکار، آرزوها و رویاها» درباره گرایش چارلز به اسلام نوشته است. وی مدعی شد که چارلز مخالف سیاست های ضد اسلامی برخی کشورهای اروپایی است و از نظر او این قوانین نقض حقوق بشر است. چارلز همچنین گفته است که دیگر نمی خواهد از او به عنوان یک عروسک برای فروش سلاح به کشورهای عربی استفاده شود.

بر اساس این کتاب، چارلز یکی از مخالفان سیاست های جنگ طلبانه انگلستان است. وی در جریان مشارکت بریتانیا در جنگ عراق در سال ۲۰۰۳، مخالفت خود را با این موضوع به تونی بلر، نخست وزیر وقت انگلیس اعلام کرد. وی در عین حال به ادعای دولت مبنی بر وجود سلاح های کشتار جمعی تردید کرد و به نزدیکان خود گفت که نخست وزیر باید با کشورهای منطقه درباره حمله به عراق مشورت می کرد.

اما تغییر قدرت در بحبوحه درخواست ها برای پایان دادن به سلطنت بریتانیا صورت می گیرد. جنبش جمهوری خواهان انگلیس که هزاران عضو و ده ها هزار هوادار دارد، این ادعا را که نظام سلطنتی بریتانیا یک جاذبه توریستی محسوب می شود را رد می کند و تاکید می کند که این نظام یادآور ظلمی است که پادشاهان بریتانیا در این کشور بر مردم روا داشته اند. گذشته. این گروه خواهان برگزاری همه پرسی در مورد آینده سلطنت بریتانیا است.