پیکر هوشنگ ابطحاج وارد ایران شد/ زمان خاکسپاری سایه اعلام شدگزارش کردن صدای ایرانمحمود شلاوی، مدیرکل دفتر وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا در سالن مراسم فرودگاه امام، در خصوص آخرین جزئیات انتقال پیکر مرحوم ابطحاج به تهران، اظهار داشت: در حال حاضر در سال ۱۳۸۰ در حال انجام است. گفت: پیکر مرحوم ابطحاج به زودی برای مراسم وداع به بهشت ​​زهرا منتقل می شود. با پیکر استاد ابتهاج طبق برنامه روز جمعه از مقابل تالار وحدت آغاز می شود.

پیکر این شاعر ارجمند صبح روز جمعه در قالب مراسم وداع با پیکر این شاعر بزرگوار با حضور مسئولان فرهنگی هنری، اهالی فرهنگ، هنر و ادب پارسی و سایر اقشار مختلف مردم از مقابل تالار وحدت تهران برگزار می شود. جامعه.

وی با اشاره به جزئیات انتقال پیکر مطهر استاد امیرهوشنگ ابتهاج (شاد) از آلمان به ایران، به اقدامات، هماهنگی، مساعدت و همراهی خانواده متوفی استاد ابتهاج اشاره کرد و اظهار داشت: پیکر این بزرگوار شاعر صبح جمعه جلوی تالار است. وحدت تهران در قالب مراسم تودیع با حضور مسئولان فرهنگی هنری، اهالی فرهنگ، هنر و ادب پارسی و سایر اقشار مختلف جامعه برگزار می شود.

دبیر شورای هماهنگی حفظ زبان فارسی ادامه داد: پیکر ابتهاج پس از وداع با بدرقه اهالی فرهنگ و ادب عازم استان گیلان می شود و برای همیشه در آنجا آرام می گیرد. .

شلاوی همچنین ادامه داد: با هماهنگی های انجام شده مقرر شد علاوه بر برنامه ریزی برای وداع باشکوه با پیکر استاد، برنامه های ویژه ای برای گرامیداشت و بزرگداشت یاد و خاطره امیرهوشنگ ابطحاج (سایه) از طریق انجمن آثار ملی و مصنوعات در روزهایی که در آینده برگزار می شود.

مدیرکل دفتر وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به همراهی خوب مسئولان و مسئولان محلی استان گیلان، ابراز امیدواری کرد این مراسم باشکوه در زادگاهش برگزار شود.

یلدا ابتهاج او سه هفته پیش با اعلام خبر درگذشت پدرش در صفحه اینستاگرام خود نوشت: سایه ما با هفت هزار سالمند ملاقات کرده است.

این استاد برجسته اواخر تیرماه به دلیل نارسایی کلیه در بیمارستانی در شهر کلن آلمان بستری و تحت معالجه قرار گرفت و در ۲۸ مرداد در سن ۹۴ سالگی در همان شهر درگذشت.

امیرهوشنگ ابتهاجشاعر پژوهشگر ایرانی معروف به “شید” در ۱۵ اسفند ۱۳۰۶ در رشت به دنیا آمد و اولین اثر خود را با نام نخستین ترانه ها در سال ۱۳۲۵ منتشر کرد.

از دیگر آثار او می توان به تصنیف سپیده (ایران و سرای امید) اشاره کرد. سراب، سیاه مشاخ، شبگیر، زمین، چند برگی از یلدا تا صبح شب یلدا و بنگ نی از دیگر آثار ابتهاج است. او همچنین در رادیو (برنامه گلها) کار می کرد و پایه گذار برنامه موسیقی گلچین حبت بود.

یکی از مهمترین آثار ابتهاج، تصحیح غزلیات حافظ است که برای اولین بار در سال ۱۳۷۲ با عنوان حافظ به سایه توسط انتشارات کارنامه منتشر شد و بار دیگر با اصلاحات و تصحیحات جدید منتشر شد. سایه سال های زیادی را صرف تحقیق و بررسی حافظ کرده است و این کتاب حاصل همه آن تلاش هاست و در مقدمه حافظ آن را به همسرش تقدیم کرده است.

بیست و سومین جایزه ادبی و تاریخی محمود افشار یزدی در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۹۴ در باغ موقوفات افشار به انتخاب اعضای هیئت انتخاب این بنیاد به هوشنگ ابتهاج اعطا شد. در ۱۲ مهر ۱۳۹۷ در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره بین المللی هنر برای صلح، جایزه هنر برای صلح به ابتهاج و سه هنرمند دیگر اهدا شد.

شعر سایه درباره ایران

«در مخفیگاه زندگی، چنین جایی وجود دارد

که گاهی وقتی خودم هستم به قلب می گذرد

گفتم این کیست که مدام مرا صدا می کند؟

از ته دلم خندید که من ایرانم

گفتم ای جان و دنیا چشم و نور دلم

من عاشق دیرینه جانفشان هستم

سرم به دنیای اطرافت می چرخد

وگرنه در این سایه از تو دور خواهم شد”