پیش بینی هوای کشور در ۲۵ و ۲۷ تیر ۱۴۰۱ / هشدار سیل در ۳ استان


پیش بینی هوای کشور در 25 و 27 تیر 1401 / هشدار سیل در 3 استان

گزارش کردن صدای ایرانبر اساس نقشه های سازمان هواشناسی طی ۵ روز آینده در سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان، جنوب و شرق فارس رگبار، رعد و برق، وزش باد شدید موقت و گاهی گرد و خاک پیش بینی می شود.

طی سه روز آینده در ساعات بعد از ظهر در ارتفاعات البرز و ارتفاعات آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی افزایش ابر، بارش پراکنده باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می شود.

همچنین طی سه روز آینده در نیمه شرقی کشور در برخی مناطق استان های سمنان، البرز، تهران، قزوین، قم، همدان، مرکزی و بخش هایی از غرب، جنوب غرب و جنوب کشور وزش باد شدید و گرد و غبار انتظار می رود. از نظر دما، روند افزایش دما در کمربند شمالی تا اواسط هفته آینده ادامه خواهد داشت.

شرح سامانه اول: رشد ابرهای همرفتی به ویژه در ساعات بعدازظهر همراه با رگبار باران و در مناطق مستعد همراه با رعد و برق.

زمان پایان : جمعه ۱۳۰۱/۰۴/۱۷

نوع خطر: رگبار و رعد و برق (در مناطق مستعد تگرگ) و وزش باد شدید موقتی

ناحیه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۵: ارتفاعات و دامنه های مازندران، غرب گیلان، جنوب شرق فارس و جنوب کرمان.

پنجشنبه ۱۶/۰۴/۱۴۰۱: جنوب کرمان.

جمعه ۱۷/۰۴/۱۴۰۱: هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب شرق فارس و جنوب کرمان.

اثر خطر: احتمال آبگرفتگی معابر و جریان محدود و موضعی آب، احتمال افزایش ناگهانی سطح آب رودخانه های فصلی، احتمال رعد و برق، احتمال کاهش دید و کاهش کیفیت هوا به طور موقت و احتمال شکستگی درختان.

توصیه: هنگام صعود به ارتفاعات مراقب باشید، ماشین خود را در اطراف درختان کهنسال پارک نکنید، از ایستادن در بستر رودخانه ها خودداری کنید و در عبور از کنار جاده ها مراقب باشید.

توضیحات سیستم دوم: گردگیر

زمان پایان : جمعه ۱۳۰۱/۰۴/۱۷

نوع خطر: خیزش گرد و غبار، نفوذ گرد و غبار و باد شدید

ناحیه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۵: جنوب تهران، مرکزی، یزد، قم، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد، چهار محال و بختیاری و کرمان.

پنجشنبه ۱۶/۰۴/۱۴۰۱: شمال و شرق اصفهان، یزد، جنوب تهران، سمنان، مرکزی، قم، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، شمال بوشهر، ایلام و کرمانشاه.

جمعه ۱۷/۰۴/۱۴۰۱: شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، جنوب و شرق خراسان رضوی، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، سمنان، جنوب تهران و قم.

اثر ریسک: کاهش دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال ریزش سنگ از ارتفاعات، احتمال آسیب به سازه های موقت و احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل.

توصیه: عدم حضور در فضای باز برای افراد آسیب پذیر در صورت وقوع گرد و غبار، نظارت بر شاخص آلودگی توسط دستگاه های ذیربط و اتخاذ تصمیم بر اساس مقررات، مالچ پاشی و سایر اقدامات پیشگیرانه در مراکز جنب مراکز جمعیتی، عدم توقف و پارکینگ. ماشین دور درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره. و استحکام سازه های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه ها.

شرح سامانه اول: رشد ابرهای همرفتی و تقویت رگبارها همراه با رعد و برق

زمان پایان : پنجشنبه ۱۶/۰۴/۱۳۰۱

نوع خطر: باران سیل آسا، رعد و برق و تندبادهای لحظه ای و در مناطق مستعد احتمال تگرگ.

ناحیه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۵: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان و هرمزگان.

پنجشنبه ۱۶/۴/۱۳۰۱: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب شرق فارس.

اثر خطر: جاری شدن آب و طغیان معابر، طغیان رودخانه های فصلی، رعد و برق، خسارت ناشی از وزش باد شدید لحظه ای همراه با خیزش گرد و غبار و کاهش دید و احتمال اختلال در پرواز و امدادرسانی به مناطق زلزله زده.

توصیه: خودداری از مسافرت و ماندن در حاشیه و بستر رودخانه های فصلی، بالا نرفتن به ارتفاعات، پارک نکردن خودرو در کنار درختان کهنسال، عدم پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد، آمادگی شهرداری و دستگاه های امدادی.

شرح سیستم دوم: وزش باد و گرد و غبار

نوع خطر: باد شدید همراه با گرد و غبار

ناحیه اثر:

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۴/۱۵: شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، سمنان، غرب خوزستان، ایلام، شرق و جنوب خراسان رضوی، شمال و شرق اصفهان و شرق کرمان.

پنجشنبه ۱۶/۰۴/۱۴۰۱: شرق خراسان جنوبی، شرق خراسان رضوی و شمال سیستان و بلوچستان.

اثر خطر: افزایش گرد و غبار، کاهش شدید دید و کیفیت هوا، احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گرد و غبار و صنعت کشاورزی، تاخیر یا احتمال لغو پرواز.

توصیه: پرهیز از فعالیت در فضای باز، احتیاط در تردد به ویژه خارج از شهرها، آمادگی دستگاه های امدادی و فرمانداری ها، پرهیز از پرواز با بالگرد و هواپیمای سبک.