پیش بینی هوای کشور در ۲۰ و ۲۰ تیر ۱۴۰۱ / هشدار وزش باد در ۸ استانبه گزارش صدای ایران، بر اساس پیش بینی کلی نقشه های سینوپتیک و آینده نگر سازمان هواشناسی تا روز دوشنبه وزش باد شدید و گرد و خاک در شرق کشور حاکم خواهد بود. طی سه روز آینده در استان های خوزستان، ایلام و استان های واقع در دامنه های جنوبی البرز مرکزی و شرقی وزش باد شدید و گرد و خاک پیش بینی می شود.

از روز یکشنبه کاهش محسوس دما در استان های واقع در نیمه شمالی و نیمه شرقی کشور رخ می دهد. روزهای شنبه بعدازظهر و یکشنبه در استان‌های ساحلی دریای خزر و اردبیل بارش باران، رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود و دریای خزر در این مدت مواج خواهد بود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی در روزهای دوشنبه و سه شنبه بعدازظهر و اوایل شب در جنوب سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان و هرمزگان رگبار، رعد و برق و وزش باد شدید گاهی همراه با گرد و خاک پیش بینی می شود. همچنین طی ۵ روز آینده خلیج فارس و دریای عمان مواج خواهد بود.

* توضیحات سیستم: افزایش سرعت باد

زمان شروع: شنبه ۰۴/۱۱/۱۳۰۱

زمان پایان : یکشنبه ۰۴/۱۲/۱۳۰۱

نوع خطر: افزایش ارتفاع موج از ۱ تا ۱.۵ متر

منطقه اثر: منطقه شمالی و مرکزی خلیج فارس و استان های بوشهر و خوزستان و غرب استان هرمزگان.

اثر خطر: احتمال غرق شدن شناگران، احتمال آسیب به قفس ها و تورهای ماهیگیری، آسیب به قایق ها و شناورهای کوچک.

توصیه: احتیاط در شنا، احتیاط در ترددهای دریایی به ویژه تردد با شناورهای سبک و قایق های ماهیگیری و تفریحی و تمهیدات لازم توسط فعالان دریایی در نظر گرفته شود.

* توضیحات سیستم: افزایش گرادیان فشار

نوع خطر: وزش باد شدید (در نیمه شرقی در اواخر شب و صبح)، خیزش گرد و غبار، طوفان شن در مناطق مستعد طوفان گرد و غبار و در بسترهای خشک رودخانه ها.

ناحیه اثر:

پنجشنبه ۰۴/۰۹/۱۴۰۱: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، شرق و نیمی از خراسان رضوی، شرق سمنان، شمال شرق کرمان.

جمعه ۱۴۰۱/۰۴/۱۰: خراسان جنوبی، نیمه جنوبی و نوار شرقی خراسان رضوی، شمال سیستان و بلوچستان، نیمه غربی خوزستان و نوار غربی ایلام.

شنبه ۰۴/۱۱/۱۴۰۱: خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی خراسان رضوی، نیمه شرقی سمنان، شمال شرقی اصفهان، نیمه غربی خوزستان و غرب ایلام.

اثر خطر: کاهش دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، کاهش کیفیت هوا، احتمال آسیب دیدن سازه های موقت، امکان شکستن درختان و نهال های کهنسال، احتمال سقوط اجسام از ارتفاعات و احتمال آسیب دیدن صنایع حساس به گرد و غبار

توصیه: پرهیز از حضور در فضای باز به ویژه برای گروه های حساس، مقاوم سازی سازه های موقت، استفاده از بادگیر و محافظ در باغ ها، مدیریت و حفاظت از صنایع حساس به گرد و غبار.