پیش بینی هوای کشور امروز ۹ مرداد ۱۴۰۱ / هشدار سیل در ۱۱ استانبه گزارش صدای ایران بر اساس تحلیل آخرین نقشه های پیش یابی سازمان هواشناسی طی ۳ روز آینده در نواحی شمال غرب، جنوب و شرق سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان، ارتفاعات و دامنه های البرز مرکزی. در استان های تهران، البرز، قزوین و مازندران و ارتفاعات و دامنه های زاگرس مرکزی، جنوب فارس و در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه در ارتفاعات ابرانکی البرز مرکزی رگبار باران گاهی همراه با رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش بینی می شود.

در ۵ روز آینده برای شرق کشور وزش باد شدید پیش بینی می شود و در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک کیفیت هوا و دید افقی کاهش می یابد. طی ۳ روز آینده در برخی مناطق جنوب غرب و غرب کشور پدیده مه باعث کاهش کیفیت هوا و دید افقی می شود.

بر اساس اعلام روز سه شنبه سازمان هواشناسی، با توجه به تشکیل توده گرد و غبار در عراق و انتقال آن به غرب و جنوب غرب کشور در روزهای پایانی هفته موجب افزایش آلاینده های هوا و کاهش هوا می شود. کیفیت در این زمینه ها

همچنین طی ۵ روز آینده شرق دریای عمان و دریای خزر طی ۲ روز آینده مواج خواهد بود.

شرح سامانه: رشد ابرهای همرفتی (به ویژه در ساعات بعدازظهر) و فعالیت سامانه بارشی

نوع خطر: رگبار و رعد و برق، وزش باد شدید موقتی در مناطق مستعد گرد و غبار

ناحیه اثر:

یکشنبه ۳۰/۰۵/۱۴۰۱: شرق و جنوب سیستان و بلوچستان، شرق و شمال خوزستان، غرب چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، غرب و جنوب فارس، شرق و غرب هرمزگان، ارتفاعات تهران، ارتفاعات. مازندران و ارتفاعات ایلام.

دوشنبه ۳۱/۵/۱۴۰۱: جنوب و شرق سیستان و بلوچستان، غرب و شرق هرمزگان، ارتفاعات تهران، مازندران، شمال شرق خوزستان، دامنه ها و ارتفاعات کهگیلویه و بویار احمد، ارتفاعات ایلام و نوار غربی و جنوبی. از فارس

اثر خطر: احتمال رعد و برق، احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب به صورت محلی و محدود، احتمال افزایش ناگهانی سطح آب رودخانه های فصلی، احتمال شکستگی درختان کهنسال، احتمال سقوط اجسام از ارتفاع و احتمال تاخیر در پرواز.

توصیه: هنگام صعود به ارتفاعات مراقب باشید، خودروی خود را در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره پارک نکنید، از ایستادن در بستر رودخانه ها خودداری کنید و در عبور از کنار جاده ها مراقب باشید.