پیش بینی بازار سهام فردا ۲۱ مهر ۱۴۰۱گزارش کردن صدای ایراندر حالی که شاخص کل در روز دوشنبه بیش از ۳۳۰۰ واحد کاهش یافت، توانست از یک سمت تا ساعت ۱۰ بیش از ۵۰۰ واحد افزایش یابد و سپس روند نزولی را آغاز کند. از سوی دگیر، نگاهی به نمادهای موثر بر افت شاخص کل در جریان معاملات روز دوشنبه نشان می دهد که «میدکو» به تنهایی بیش از ۲۳۰۰ واحد کاهش را به ثبت رسانده است. به عبارت دیگر، اگر معاملات «میدکو» را در نظر نمی گرفتیم، امروز شاخص کل افت حدود ۱۰۰۰ واحدی را تجربه می کرد.

شاخص هم وزن ممکن است نمایانگر بهتری از شرایط معاملاتی روز دوشنبه بازار سهام باشد. شاخص هم وزن با کاهش حدود هزار واحدی همراه شد و تا سطح ۳۸۱ هزار واحد عقب نشینی کرد. روند شاخص هم وزن در طول روز نیز نشان می دهد که تا میانه بازار روند صعودی داشته اما از میانه بازار عقب نشینی کرده است.

بنابراین اولین سیگنالی که از روند معاملات روز دوشنبه و تغییرات شاخص کل و شاخص هم وزن به دست می‌آید این است که شدت عرضه نسبت به روزهای گذشته کاهش چشمگیری داشته است و کمبود نقدینگی و کمبود تقاضا باعث شده است. مهمترین عامل در تداوم روند فعلی بازار سهام. به عبارت دیگر، اگرچه از شدت عرضه کاسته شده است، اما قدرت نسبی عرضه همچنان بالاست که به دلیل کمبود تقاضا است. شاید این فرضیه با بررسی روند ارزش معاملات خرد و برداشت پول واقعی خود را بیشتر نشان دهد.

رکود بورس با طعم فرار

ارزش معاملات خرد (سهام و حق تقدم) در بازار روز دوشنبه به زیر سطح ۲ هزار میلیارد تومان رسید و حدود ۱۷۵۰ میلیارد تومان بود. موضوعی که نشان می دهد رکود بورس چقدر عمیق است و عملا خریداران بورس به حداقل ممکن کاهش یافته اند.

در جریان معاملات روز دوشنبه املاک حدود ۳۵۰ میلیارد تومان از بورس خارج شد که حدود ۲۰ درصد از ارزش ۱۷۵۰ میلیارد تومانی بورس تنها مربوط به خروج املاک بوده است.

وضعیت شاخص بورس برای فردا

اگر بخواهیم بورس روز دوشنبه را در یک جمله خلاصه کنیم، باید بگوییم «بورس خریدار ندارد». به عبارت دیگر، نااطمینانی های اقتصادی و سیاسی ایران به حدی افزایش یافته است که سرمایه گذاران سعی می کنند فعلا دارایی های خود را به صورت نقدی نگه دارند (منظور از دارایی های مطمئن مانند دلار است که در شرایط فعلی حداقل در کوتاه مدت) ، مقدار آن با توجه به شرایط تغییر می کند). در طرف مقابل، بازار سهام در شرایط مازاد فروش قرار دارد و اگرچه فشار فروش مطلق کاهش یافته است، اما فشار فروش نسبی همچنان بالاست.

بر این اساس به نظر می رسد بازار سهام روز سه شنبه نیز مانند روز دوشنبه به دو نیمه تقسیم شود. احتمالا در نیمه اول بازار متعادلی را شاهد خواهیم بود و شرایط در نیمه دوم به فشار نسبی عرضه بستگی دارد. در صورت ادامه تماشای پول های پارک شده، افت محدود شاخص کل دور از انتظار نیست و در صورت ورود بخشی از نقدینگی به بازار، احتمالا بورس با رنگ سبز به آخر هفته می رود.