پیشنهاد الحاق ایران به شانگهای ارائه شدگزارش کردن صدای ایرانعلی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در توییتی نوشت: لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به سازمان همکاری شانگهای پس از تصویب در دولت برای انجام تشریفات قانونی تقدیم مجلس شد.

با توسعه متوازن سیاست خارجی در دولت سیزدهم برای تامین منافع ملی، عضویت ایران در سازمان شانگهای، بزرگترین بازار منطقه ای جهان، با جدیت دنبال می شود.

با آغاز روند عضویت ایران در سازمان شانگهای به جمع کشورهای غیرغربی می پیوندیم.

به گزارش صدای ایران، با آغاز روند عضویت ایران در سازمان شانگهای، به جمع کشورهای غیرغربی خواهیم پیوست که همکاری متقابل آنها می تواند منافع و نتایج ملموسی برای کشورهای عضو داشته باشد.

عضویت ایران در سازمان شانگهای یکی از مهمترین رویدادها در عرصه روابط خارجی ایران به شمار می رود. این حضور می تواند منجر به استفاده از ظرفیت ها و امکانات جدید برای ایران شود.

حضور ایران در مجموعه سیاسی و امنیتی سازمان همکاری شانگهای و نقش ایران در سازوکار اقتصادی بریکس پلاس، هم ایران را به شریک تصمیم‌گیری بین‌المللی در زمینه‌های سیاسی، امنیتی و اقتصادی تبدیل کرده و جایگاه چندجانبه‌گرایی را به‌طور چشمگیری ارتقا داده است. جبهه در معادلات بین المللی داده شده.

سازمان همکاری شانگهای در درجه اول سازمانی برای تضمین امنیت منطقه ای است که بر مقابله با تهدیدات امنیتی غیرسنتی تمرکز دارد. مبارزه با سه معضل تروریسم، جدایی طلبی و افراط گرایی به عنوان مفهومی که اولین بار توسط دولت چین به عنوان یکی از زمینه های کلیدی همکاری در قالب سازمان همکاری شانگهای در زمان تاسیس این سازمان مطرح شد.