پست مهمان: پزشکان خانواده و مدیریت چاقی


دکتر مایکل کروتی

پست مهمان امروز از طرف همکار من مایکل کروتی، MD، یک پزشک خانواده در دوبلین، ایرلند است.

من معتقدم که ما در آستانه طلوع جدیدی هستیم که در آن اکثریت قریب به اتفاق مراقبت های چاقی در مراقبت های اولیه با پزشکان خانواده ارائه می شود که نقش اصلی را ایفا می کنند.

چاقی یک بیماری مزمن و پیشرونده است که هر اندام و سیستم بدن انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. این نیاز به یک رویکرد فردی، زیستی-روانی-اجتماعی دارد که شامل غربالگری، تشخیص زودهنگام و درمان مبتنی بر شواهد است. ما باید از تمرکز صرف بر پیشگیری اولیه برای ارائه درمان و حمایت از افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند دور شویم. این علاوه بر مدیریت مداوم عوارض پزشکی بالقوه و بیماری های همراه است. بدون شک کارهایی برای تغییر روایت پیرامون چاقی در جامعه وجود دارد. ما باید به کاهش تعصب وزن و انگی که در مراقبت های بهداشتی و مراقبت های اولیه وجود دارد ادامه دهیم.

ما به عنوان پزشک خانواده کاملاً در موقعیتی هستیم که از بیمارانی که با چاقی زندگی می کنند حمایت کنیم. اگر منابع کافی داشته باشیم، این ظرفیت را داریم که حجم زیادی از بیماران را ببینیم که اضافه وزن ممکن است بر سلامتی آنها تأثیر بگذارد. مراقبت های اولیه نه تنها یک محیط راحت تر برای بیماران ما است، بلکه در مقایسه با مراقبت های بیمارستانی، صرفه جویی قابل توجهی را از دیدگاه اقتصاد مراقبت های بهداشتی ارائه می دهد. در بسیاری از کشورها، پزشکان مراقبت های اولیه سرمایه گذاری زیادی در انفورماتیک/IT مراقبت های بهداشتی کرده اند و در اتخاذ مدل های ترکیبی مراقبت پیشرو بوده اند. این پیشرفت ها در طول همه گیری COVID19 به صورت روزانه محقق شده است. فرصتی برای ارائه ترکیبی از مشاوره های سنتی، حضوری و مجازی به بیماران مبتلا به چاقی وجود دارد. مزایای ارائه شده بسیار زیاد است و به طور بالقوه می تواند برخی از موانع مراقبت را که در گذشته وجود داشته است از بین ببرد.

به عنوان پزشک عمومی، ما بیماران خود را در چارچوب خانواده و جامعه آنها می شناسیم. ما با آنها در طول عمرشان رفتار می کنیم. این فرصتی را برای غربالگری افراد در معرض خطر (با آگاهی از سابقه خانوادگی، تاریخچه پزشکی و داروها و غیره) و تسهیل مداخله زودهنگام فراهم می کند. ما در مدیریت بیماری‌های مزمن مهارت داریم و تداوم مراقبت‌ها و بررسی‌های مکرر را ارائه می‌دهیم که برای مدیریت یک مشکل پزشکی طولانی‌مدت و پیشرونده مانند چاقی لازم است. ما مبتکر هستیم و می‌توانیم در خط مقدم اتخاذ درمان‌های جدید با در دسترس قرار گرفتن آنها باشیم.

ما در زمینه ارتباطات، حمایت رفتاری و مداخله مختصر متخصص هستیم – پایه مدیریت وزن پزشکی. ما آخرین ژنرال گرایان واقعی هستیم. ما بیماران خود را که در خلاء یا از دریچه باریک یک بیماری زندگی می کنند نمی بینیم، بلکه آنها را افرادی با تجربیات، مهارت ها و چالش های منحصر به فرد می بینیم. ما روز خود را صرف مدیریت چند بیماری می کنیم. چه چیزی برای

قلب ممکن است مناسب کلیه ها نباشد، آنچه برای سلامت روان بهترین است ممکن است برای وزن مناسب نباشد – این به ما بستگی دارد که این چالش های رقابتی را ادغام کنیم و با بیمارانمان همکاری کنیم تا مناسب ترین و قابل قبول ترین آنها را پیدا کنیم. قرار دادن فرد در مرکز فرآیند تصمیم گیری حیاتی است و ما این کار را هر روز در تمرین خود انجام می دهیم. اگرچه ما بر اساس دستورالعمل ها و شواهد هدایت می شویم، اما باید برنامه درمانی خود را بر اساس نیازها و ارزش های سفارشی بیمار تنظیم کنیم. ما در حال حاضر در حال درمان افراد برای عوارض و بیماری های مرتبط با وزن هستیم که اگر بتوانیم علت اصلی را نیز مدیریت کنیم، بدون شک کاهش می یابد.

در مراقبت های اولیه، ما روز خود را به طور مداوم با تعویض دنده می گذرانیم (در مورد من این فرض را می گیریم که به اندازه کافی قهوه خورده ام) و بین بحث های مربوط به سلامت روانی، عملکردی یا متابولیک قرار می گیریم. این یکی از حیاتی ترین مهارت ها در مدیریت یک بیماری پزشکی است که می تواند بر هر جنبه ای از سلامت تاثیر بگذارد. در طول سالیان متمادی که بیماران خود را درمان می‌کنیم، یک رابطه و اعتماد ایجاد می‌کنیم. این به ما کمک می‌کند درک کنیم که چه زمانی ممکن است با اجازه شروع به گفتگو در مورد وزن کنیم. اگر آنها احساس کنند که بحثی در آن زمان مناسب نیست، ما می دانیم که مطمئناً دوباره با آنها ملاقات خواهیم کرد و به صراحت اعلام کرده ایم که آماده کمک هستیم.

تصور اینکه هر بیمار مبتلا به فشار خون بالا یا آسم توسط یک متخصص برای درمان ویزیت شده باشد غیرممکن است. سیستم بیمارستانی ما ظرفیت ندارد. مهارت های همکاران محترم در مورد بیمارانی که با پیچیده ترین و شدیدترین بیماری ها زندگی می کنند بهتر به کار می رود. همیشه جایی برای مراقبت‌های چاقی چند رشته‌ای تخصصی پزشکی و جراحی وجود خواهد داشت، اما چرا باید بیماران در لیست‌های انتظار طولانی‌تر دچار عوارض شدیدتر شوند، وقتی می‌توانیم درمان را زودتر شروع کنیم و در مراقبت‌های اولیه مداخله کنیم – چاقی باید مانند همه بیماری‌های مزمن دیگر درمان شود. با درمان‌های ایمن و مؤثر و تغییر رویکرد ما به سمت دارودرمانی همراه با مداخله رفتاری، کمتر به رویکرد مرسوم MDT وابسته خواهیم بود. ما در حال حاضر درمان های مشابهی را برای سایر نشانه ها با موفقیت بزرگ تجویز می کنیم.

با بودجه کافی برای درمان ها، آموزش و یک مسیر ارجاع مناسب، ارتشی از پزشکان مراقبت های بهداشتی در مراقبت های اولیه وجود دارد که به اندازه کافی کافئین، آماده، مایل و قادر به درمان بیماری مزمن چاقی هستند.

مایکل کروتی، دکتر
دوبلین، IE

درباره نویسنده: دکتر مایکل کروتی یک پزشک عمومی است که در پزشکی باریاتریک تخصص دارد. او عضو گروه مشاوره بالینی برنامه بالینی ملی ایرلند برای چاقی و رئیس مشترک زیرگروه مدیریت وزن بزرگسالان است. او موفق به دریافت کمک هزینه تحصیلی ملی SCOPE توسط فدراسیون جهانی چاقی شد. مایکل یکی از بنیانگذاران و سرپرست بالینی کلینیک مدیریت وزن پزشکی “بهترین وزن من” در دوبلین، ایرلند است. www.mybestweight.ie