ویتامین P یا روتین چیست؟


ویتامین P یا روتین یک بیوفلاونوئید است که به طور طبیعی در پوست سیب ، چای سیاه ، مارچوبه ، گندم سیاه ، پیاز ، چای سبز ، انجیر و مرکبات یافت می شود. روتین همچنین به عنوان ویتامین P یا روتوزید شناخته می شود. روتین حاوی آنتی اکسیدانی به نام کوئرستین است که التهاب را کاهش می دهد. علاوه بر وعده های غذایی ، می توانید از روال معمول نیز استفاده کنید. این بیوفلاونوئید می تواند فواید زیادی برای بدن داشته باشد.

ویتامین P یا روال معمول می تواند از بدن به طرق مختلف محافظت کند:

از سلولهای مغزی در برابر آسیب محافظت کنید
انسداد آنزیم های التهابی (فسفولیپاز A2) مشابه کورتیکواستروئیدها اما بدون عوارض جانبی
استرس اکسیداتیو و رادیکال های آزاد را کاهش می دهد
کاهش ایمن فشار خون بالا: بر مسیرهای مشابه داروهای مورد استفاده برای فشار خون تأثیر می گذارد.
افزایش استیل کولین
اتصال و سم زدایی ترکیبات سمی در بدن در معرض اشعه ایجاد می شود.

به گردش خون کمک می کند

به طور سنتی ، روال معمول از قدیم برای کمک به گردش خون استفاده می شده است. تصور می شود که روتین به تقویت و افزایش کشسانی عروق خونی کمک می کند. تقویت عروق خونی می تواند سلامت بدن را بهبود بخشد و شرایطی مانند کبودی ، رگ های عنکبوتی و واریس را کاهش دهد. همچنین شواهدی وجود دارد که بواسیر روزانه می تواند به درمان بواسیر کمک کند و به بهبود بواسیر بعد از عمل کمک کند.

از لخته شدن خون جلوگیری می کند

مطالعات نشان می دهد که انجام کارهای معمول می تواند از لخته شدن خون در برخی از حیوانات جلوگیری کند. جلوگیری از لخته شدن خون می تواند شانس زنده ماندن فرد را افزایش دهد.

ویتامین P

کلسترول را کاهش می دهد

شواهد زیادی وجود دارد که LDL روزانه می تواند به کاهش کلسترول کمک کند. در یک مطالعه ، به بیماران با سابقه فشار خون یک برنامه روزانه 500 میلی گرم یک بار در روز داده شد. محققان دریافتند که سطح کلسترول LDL پلاسما در شرکت کنندگان پایین بود.

درد آرتروز را کاهش می دهد

یکی از کاربردهای معمول معمول کاهش درد آرتروز است. به دلیل خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی قوی ، در سرکوب استرس اکسیداتیو در افراد مبتلا به آرتریت مثر است. همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می دهد روتین عملکرد زانو را در برخی از افراد مبتلا به آرتریت بهبود می بخشد.

آنتی اکسیدان ها

این توانایی آنتی اکسیدانی است که از اندام های حیاتی در برابر اثرات مضر رادیکال های آزاد محافظت می کند. این مولکولها همچنین می توانند به DNA آسیب برسانند و باعث سرطان شوند. معمول ، همراه با دیگر فلاونوئیدها ، می تواند سلول های سرطانی را از بین ببرد و از گسترش آنها جلوگیری کند.

محافظت از پوست

در یک کارآزمایی بالینی بر روی 40 فرد میانسال ، ویتامین P یا کرم موضعی که به طور منظم خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش می دهد ، طول ، ناحیه و تعداد چین و چروک ها را کاهش می دهد. در همان مطالعه ، به طور منظم تولید کلاژن را افزایش داده و آسیب اکسیداتیو به سلول های پوست را کاهش می دهد. فلاونوئیدها می توانند بدن را در برابر اشعه UV محافظت کنند. با این حال ، می توان از آن در کرم های ضد آفتاب معمولی نیز استفاده کرد. روتین دارای اثر SPF است.

التهاب را کاهش دهید

ویتامین P یا روتین التهاب مغز را کاهش داده و بقای سلول های مغزی را در افراد دارای اختلال شناختی افزایش می دهد. روتین همچنین می تواند در برابر اثرات جریان خون ضعیف و استرس اکسیداتیو در سلول ها محافظت کند. گونه های اکسیژن مضر فعال نیز مسدود کننده اکسید نیتریک هستند که باعث تحریک التهاب می شود و به تثبیت فرم فعال گلوتاتیون کمک می کند.

بیایید آشنا شویم: کپسول مولتی ویتامین معدنی Vitali Tone

کنترل دیابت

ویتامین P از لوزالمعده محافظت می کند ، گلوکز را کاهش می دهد و سطح انسولین را در موش های صحرایی دیابتی افزایش می دهد. به بازگرداندن سطح طبیعی قند (گلیکوژن) در کبد و آنزیم هایی که قندها را تجزیه کرده و تجمع چربی را کاهش می دهند ، کمک می کند. روتین به تعادل مصرف قند و چربی در حیوانات کمک می کند. در کنار سایر آنتی اکسیدان های معمول ، می تواند برای افراد مبتلا به دیابت مفید باشد.

پوکی استخوان

در موشهای مبتلا به پوکی استخوان ، روند معمول میزان تشکیل استخوان را افزایش می دهد. در ساختار استخوان ، روتین از رشد سلول های استخوان شکن یا استئوکلاست جلوگیری می کند. این سلول ها در پوکی استخوان بسیار فعال هستند. روتین می تواند فعالیت سلولهای استخوان ساز را افزایش دهد ، که به بازسازی استخوان و سلامت استخوان کمک می کند.

موارد احتیاط

اطلاعات کافی در مورد مصرف معمول در دوران بارداری و شیردهی وجود ندارد. همچنین ، از پزشک خود بپرسید که چقدر باید روزانه بخورید. توصیه معمول 250 میلی گرم دو بار در روز است.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: verywellhealth

دیدگاهتان را بنویسید