ویتامین ب کمپلکس چیست؟ | شرکت داروسازی پورتاب گستر


ویتامین B از هشت ویتامین تشکیل شده است. تیامین یا ویتامین B1 برای رشد و عملکرد سالم اندام ها از جمله مغز و قلب ضروری است. ویتامین B2 یا ریبوفلاوین ، که بدن برای تجزیه چربی ها و داروها به آن نیاز دارد. ویتامین B3 یا نیاسین برای محافظت از پوست سالم ، اعصاب و هضم مورد نیاز است. گاهی پزشکان دوزهای بالایی از نیاسین را برای بهبود سطح کلسترول تجویز می کنند.

ویتامین B-5 یا اسید پانتوتنیک برای سلامت مغز و سیستم عصبی مهم است. ویتامین B-6 یا پیریدوکسین به بدن کمک می کند تا گلبول های قرمز جدیدی تولید کند که اکسیژن را حمل می کنند. همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. ویتامین B-7 یا بیوتین برای سلامت مو ، ناخن و عملکرد عصبی ضروری است. ویتامین B-9 یا اسید فولیک برای ساخت DNA استفاده می شود. اسید فولیک در دوران بارداری می تواند خطر برخی از نقایص مادرزادی را کاهش دهد. سلول های عصبی و خونی به ویتامین B-12 یا کوبالامین نیاز دارند. سطح کافی B12 نیز از کم خونی ناشی از کمبود این ویتامین جلوگیری می کند.

چقدر ویتامین ب کمپلکس نیاز دارید؟

دوز روزانه توصیه شده برای هر ویتامین B به شرح زیر است:
B-1: 1.2 میلی متر مربع
B-2: 1.3 متر مربع
B-3: 16 متر مربع
B-5: 5 متر مربع
B-6: 1.3 متر مربع
بیوتین: 30 میکروگرم
اسید فولیک: 400 میکروگرم
B-12: 2.4 میکروگرم

کمپلکس ویتامین B

تشخیص کمبود ویتامین B

اکثر مردم با خوردن رژیم غذایی متعادل ویتامین B کافی دریافت می کنند. با این حال ، یک نقص نیز قابل مشاهده است. ممکن است بثورات پوستی ، ترک در اطراف دهان ، ترک خوردن لب ها ، تورم زبان ، خستگی ، ضعف ، کم خونی ، گیجی ، تحریک پذیری یا افسردگی ، تهوع ، گرفتگی شکم ، اسهال ، یبوست ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در پاها و دست ها وجود داشته باشد. نشانه عدم دریافت کافی ویتامین B با این حال ، این علائم با بسیاری از بیماری های دیگر همزمان است. پزشک شما این تشخیص را می دهد و مراحل بعدی را توصیه می کند. اگر کمبود ویتامین B درمان نشود ، می تواند خطر کم خونی ، مشکلات گوارشی ، مشکلات پوستی ، عفونت ها و نوروپاتی محیطی را افزایش دهد. کمبود ویتامین B12 می تواند خطر اختلالات عصبی و روانی را افزایش دهد. نوزادان متولد شده از زنان با کمبود اسید فولیک در دوران بارداری بیشتر مستعد نقایص مادرزادی هستند.

چه کسانی باید ویتامین B کمپلکس مصرف کنند؟

زنان حامله

زنان باردار می توانند از مکمل های ویتامین B کمپلکس استفاده کنند. ویتامین B زمانی اهمیت زیادی می یابد که زن در دوران بارداری نیاز به حداقل 400 میکروگرم اسید فولیک در روز داشته باشد. در حالت ایده آل ، این اتفاق در ماه های قبل از بارداری نیز رخ می دهد. زنان باردار باید از اسید فولیک به عنوان منبع غذایی استفاده کنند. دریافت مقدار توصیه شده اسید فولیک و فولات خطر نقایص مادرزادی مغز و نخاع را کاهش می دهد. زنان باردار نیز به مقدار زیادی ویتامین B12 نیاز دارند. مطالعات نشان می دهد که کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به از دست دادن زودرس بارداری ، وزن کم ، فشار خون بالا در زنان و نقص جنین شود.

گیاهخواران

افرادی که از رژیم گیاهخواری پیروی می کنند از گوشت ، از جمله گوشت گاو ، مرغ و ماهی استفاده نمی کنند. رژیم های گیاهی ممکن است خطر کمبود B12 را در انسان افزایش دهند. این ویتامین در بسیاری از غذاهای حیوانی از جمله گوشت ، تخم مرغ و محصولات لبنی یافت می شود. افرادی که تخم مرغ و محصولات لبنی مصرف می کنند ، می توانند B12 مورد نیاز خود را از این غذاها دریافت کنند ، اما کسانی که هیچ گونه فرآورده حیوانی نمی خورند ممکن است به مکمل نیاز داشته باشند.

بیایید آشنا شویم: کپسول Health Brest Complex B

بعد از عمل بای پس معده

افرادی که تحت عمل بای پس معده قرار گرفته اند اغلب به مکمل نیاز دارند. مطالعات نشان می دهد که این عمل نیاز فرد به B12 را افزایش می دهد. شواهد بیشتری وجود دارد که نشان می دهد بسیاری از افراد حداقل در اسرع وقت پس از عمل به مولتی ویتامین نیاز دارند که حاوی ویتامین B کمپلکس و سایر مواد مغذی باشد.

قدیمی

افراد بالای 65 سال می توانند از مکمل های ویتامین B کمپلکس استفاده کنند. مطالعات نشان می دهد که افراد مسن بیشتر مستعد کمبود ویتامین B12 هستند. برخی شواهد نشان می دهد که منابع B12 می تواند به کاهش سرعت پیری مغز کمک کند. سطوح پایین B12 و فولات ممکن است با افسردگی در افراد مسن همراه باشد.

نویسنده: طیبه رفیعی
منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید