وضعیت خواب چگونه بر سلامت شما تأثیر می گذارد


زنان خوابیده

بعد از یک روز خسته کننده طولانی در زیر ملافه ها قبل از خواب ، احتمالاً به موقعیت خواب مورد علاقه خود ضربه می زنید. شما می توانید بدون فکر زیاد به وضعیت عادی خود بازگردید. س isال این است: “آیا شما در موقعیت مناسب خوابیده اید؟”. اگر هفت تا هشت ساعت به اندازه کافی می خوابید و همچنان با خواب آلودگی از خواب بیدار می شوید ، باید آنچه را که هنگام خاموش شدن چراغ ها در واقع با بدن خود اشتباه کرده اید اصلاح کنید. یک علم قدرتمند وجود دارد که توضیح می دهد چگونه وضعیت خواب شما بر سلامت روانی ، سلامت جسمی و شخصیت کلی شما تأثیر می گذارد. اگر می خواهید بدانید الگوی خواب شما چگونه است و چقدر برای سلامتی شما خوب یا مضر است ، به سمت پایین حرکت کنید. برای جلوگیری از مشکلات طولانی مدت سلامتی ، هیچ وقت برای اصلاح حالت بدن دیر نیست.

رایج ترین حالت خواب

حدود 54 درصد از جمعیت جهان به پشت می خوابند و تنها 38 درصد از آنها به پشت می خوابند. کوچکترین گروه افراد ، حدود 7 درصد ، در شکم می خوابند.

بهترین حالت خواب برای شما چیست؟

این واقعیت که خواب کافی برای سلامت روحی و جسمی مهم است برای هیچ کس تازگی ندارد. با این حال ، ممکن است از دانستن اینکه الگوهای خواب بر سلامتی شما تأثیر می گذارد و باعث تغییر در شخصیت شما می شود ، شگفت زده شوید. گفته می شود الگوهای خواب بر رفتار روزانه شما تأثیر می گذارد.

رایج ترین حالت های خواب

در اینجا متداول ترین موقعیت خواب استفاده می شود. برای آگاهی از مزایا و معایب حالت خواب مورد علاقه خود به ادامه مطلب بروید.

روی شکم بخوابید

آیا در خواب به صورت می خوابید یا سر خود را روی بالش می برید و بین بازوهای خود را حفاری می کنید؟ شما روی شکم می خوابید ، عرق نکنید ، تنها نیستید. شما در گروه 7 people مردم قرار دارید. اقلیت در معده نهفته است. همچنین به عنوان مستعد خوابیدن روی شکم شناخته می شود ، می تواند دیگران را از سر و صدا در شب محافظت کند ، اما در هیچ موردی توصیه نمی شود.

کشش گردن و ستون فقرات:

دراز کشیدن روی شکم و سر روی بالش باعث می شود گردن و ستون فقرات شما در فشار مداوم قرار بگیرند. ماهیچه های شما کشیده هستند. هسته مرکزی بدن شما سنگین ترین است و کمر را خم نگه می دارد. چنین بزرگ شدن ستون فقرات می تواند منجر به بسیاری از عوارض پزشکی شود.

آسیب عصبی و کاهش جریان خون:

این می تواند باعث انقباضات عصبی متعددی در اندام تحتانی شما در طول زمان شود و باعث از دست دادن حس شود. محدودیت گردش خون می تواند به قسمت های مختلف بدن آسیب برساند.

اگر نمی توانید بیرون بیایید ، ابتدا گردن و ستون فقرات خود را در حالت خنثی نگه دارید. قسمت بالای پیشانی خود را روی بالش بگذارید یا بالشی را زیر ناحیه لگن قرار دهید تا کمر شما حفظ شود.

در وضعیت جنین بخوابید

به پشت دراز بکشید و پاها را خم کرده و زانوها را خم کنید. این یک انحنای اضافی در ستون فقرات ایجاد می کند و گردن را در حالت سفت نگه می دارد.

تنفس را محدود می کند:

خوابیدن در این حالت ممکن است حرکت ماهیچه اصلی دیافراگم را محدود کند. گاهی اوقات بیماران هنگام خواب خفه می شوند.

موقعیت جنین و بارداری:

این موقعیت برای زنان باردار اهمیت زیادی دارد. این حالت به جنین و مادر کمک می کند تا گردش بهتری داشته باشند. اگر در این حالت دچار درد لگن هستید. یک بالش بین زانوها قرار دهید تا فشار را کاهش دهد.

موقعیت خواب جانبی

خوابیدن به پهلو رایج ترین حالت است. حدود 54 درصد از مردم جهان در این وضعیت می خوابند. این دقیق ترین حالت خواب با فواید سلامتی فراوان است.

ستون فقرات کشیده:

این حالت به شما کمک می کند تا ستون فقرات را در طولانی ترین حالت در وضعیت راحت نگه دارید. استرس اضافی را از بین می برد و از انبساط ستون فقرات و سفتی اضافی جلوگیری می کند. هیچ تنش عصبی با یک کمر راحت کشیده ارتباط ندارد.

اثرات روی ماهیچه ها:

این ژل از شل شدن عضلات گردن ، شانه و پشت پشتیبانی می کند. تنش را کاهش می دهد و شما را در تعادل نگه می دارد

یک خبر خوب برای بیماران مبتلا به آپنه خواب:

بیمارانی که با آپنه خواب ، تنگی نفس و خروپف شدید دست و پنجه نرم می کنند. این موقعیت با عادی سازی راه های هوایی محدود از این بیماری ها جلوگیری می کند.

وضعیت ورودی

افرادی که این حالت را دارند به پهلو دراز کشیده و پاها و بازوها را صاف نگه داشته اند. توصیف کلاسیک از بدن سرد و سخت. اگر فردی سابقه آرتریت (التهاب مفاصل) داشته باشد ، می تواند درد مفاصل را به شدت افزایش دهد.
برای رهایی از این عادت در طول زمان ، ابتدا سعی کنید دست ها و پاهای خود را کمی خم نگه دارید.

موقعیت عقب

کوله پشتی دومین موقعیت رایج است. معمولاً به عنوان خوابیدن به پشت شناخته می شود. حدود 38 درصد مردم به این موقعیت عادت کرده اند. مزیت این موقعیت این است که گردن و پشت را بدون تنش خنثی نگه می دارد.

یک علامت بد برای افراد مبتلا به آپنه خواب:

این وضعیت خروپف را تشدید می کند و راه های تنفسی را مسدود می کند و تنفس در هنگام خواب را دشوار می کند.

درد کمر:

با اعمال فشار طولانی مدت بر کمر ، درد کمر را به ویژه در گروه سنی بزرگتر افزایش می دهد. اگر از خوابیدن در موقعیتی لذت می برید ، این نیز دلیل کمردرد شماست. راه حلی برای وضعیت شما وجود دارد. از یک رول گردن یا یک بالش گردن کوچک زیر گردن خود برای کاهش فشار در ناحیه کمر خود استفاده کنید.

بسته های غذایی:

برای یک فرد بالغ مهم است که 7-8 ساعت در روز بخوابد. شخص یک سوم عمر خود را در خواب می گذراند. برای دستیابی به تعادل کامل برای یک شیوه زندگی سالم ، داشتن یک ریتم طبیعی شبانه روزی برای بدن مهم است که به آن ساعت بیولوژیکی نیز می گویند. اگر کم خوابی دارید ، بر سلامت روحی و جسمی شما به طور یکسان تأثیر می گذارد. سعی کنید با رعایت چند مرحله به طور منظم ، بهداشت خواب را حفظ کنید. سعی کنید با انجام چند مرحله ساده ، هر شب یک خواب راحت داشته باشید:

  • قبل از خواب از مصرف زیاد کافئین خودداری کنید.
  • از نور شدید ، سر و صدا و سایر عوامل مزاحم اطراف خود اجتناب کنید.
  • سعی کنید یک روال معمول ایجاد کنید.
  • به طور منظم تمرین کن.
  • در دفتر خاطرات بهداشت خواب قبل از خواب یک قاشق چای خوری شکر را به یک فنجان شیر اضافه کنید.
  • برای رفع استرس از چای بابونه یا چای اسطوخودوس استفاده کنید.

این مراحل اساسی را برای داشتن ذهن و بدن سالم و متعادل دنبال کنید.

منابع:

https://doi.org/10.1093/sleep/6.1.52
https://doi.org/10.1378/chest.118.4.1018
https://health.clevelandclinic.org/back-side-stomach-sleep-position-best/

دیدگاهتان را بنویسید