واکنش ایران به حکم حمید نوریبه گزارش صدای ایران از اختاز نیوز به نقل از ایسنا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به بیانیه رسانه ای دادگاه سوئد در رابطه با اتهامات وارده به حمید نوری، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران این بیانیه سیاسی را رد کرده است که حاکی از آن است که اتهامات بی اساس و ساختگی علیه جمهوری اسلامی ایران و دستگاه قضایی کشورمان و همچنین اعلام حبس ابد برای آقای حمید نوری را به شدت محکوم می کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: آنچه امروز در جریان صدور حکم قرائت شد، حاکی از آن است که دستگاه قضایی سوئد به جای پاسخگویی به مردم ایران، اجازه فعالیت یک گروه تروریستی در آن کشور را نیز داده است. او به عنوان نقض مسئولیت بین المللی خود در زمینه مبارزه غیرانتخابی با تروریسم، عملاً از تروریسم حمایت و ترویج کرده است.

کنعانی در ادامه تاکید کرد: برای جمهوری اسلامی ایران مسلم است که پرونده آقای حمید نوری تنها بهانه ای برای یک اقدام سیاسی بدون استناد واقعی و وجاهت قانونی بوده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: از عمق خباثت گروهک تروریستی منافقین که سابقه ای پر از جنایات و خیانت به مردم ایران و حتی مردم عراق در تاریکی شب دارد تعجب نمی کنیم. دوران دیکتاتوری صدام اما عمیقا متأسفیم که سوئد برخلاف پیشینه روابط خوب دو کشور، با صرف مبالغ هنگفت در برابر اهداف شوم دستگاه تبلیغاتی گروهک منافقین تسلیم شده و سیستم قضایی خود را زیر نظر گرفته است. خدمت به اهداف جنایتکارانه آنها بوده و عملاً تروریسم را تطهیر کرده است.

کنعانی “اغتشاشگری امروز گروهک منافقین در استکهلم و تمرکز و فشار آنها و رسانه های مخالف در اطراف محل صدور بیانیه دادگاه” را نشان از آن دانست که آنها تنها در صدد تحمیل نتیجه مطلوب خود به دادگاه هستند. که متاسفانه سیستم قضایی سوئد با آن موافقت کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: آقای حمید نوری دو سال و نیم پیش در بدو ورود به فرودگاه استکهلم در پی یک سناریوی از پیش طراحی شده و فریبنده عناصر تروریستی منافکین توسط پلیس سوئد دستگیر شد. گروهی که به وضوح به آن اعتراف کرده اند. تبدیل شد. بنابراین اساساً اساس دستگیری توسط مقامات مربوطه سوئد مخدوش شده است.

کنعانی افزود: آقای نوری در مدت ۳۰ ماه بازداشت خود در سلول انفرادی از ابتدایی ترین حقوق بشر محروم و مورد بدرفتاری های سیستماتیک از جمله ضرب و شتم مسئولان زندان قرار گرفت. وی همچنین به دلیل آزار و اذیت از جمله عدم دسترسی به پزشک، نتوانست کیفرخواست صادره از سوی دادستان را به طور کامل بخواند. بنابراین، رفتار و محدودیت‌هایی که برای آقای نوری اعمال شد، مصداق بارز نقض حقوق بشر توسط مدعیان حقوق بشر بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه تصریح کرد: آقای نوری در محاکمه غیرقانونی به اتهام دروغ پردازی، صحنه سازی و تهیه شاهد قلابی گروهک تروریستی منافکین در جو و سنگینی محاکمه شد. فشار روانی این گروه گروهی که حکمی را که دادگاه از قبل برایشان صادر کرده بود، اعلام کردند و با توجه به سابقه ای که از آنها می دانیم، اصرار داشتند که به هر نحوی آن را صادر کنند.

کنعانی تصریح کرد: متأسفانه مقامات قضایی سوئد علیرغم ادعای استقلال رای، در جریان مراحل قضایی به طور کامل فضا را در اختیار گروهک تروریستی منافقین قرار دادند و حتی اجازه ندادند آقای نوری شاهدان خود را به دادگاه معرفی کند و از حق خود دفاع کند همچنین دادگاه در بیست و هفتمین جلسه خود با برقراری ارتباط تصویری مستقیم با پایگاه منافقین در کشور اخیر و با هماهنگی دادستانی آلبانی، فرصت کافی را در اختیار اعضای این گروهک قرار داد. همچنین در جریان رسیدگی به این پرونده، دستگاه قضایی سوئد به وکلای آقای نوری تنها چند روز فرصت داد تا از خود دفاع کنند که با توجه به زمان داده شده به شاکیان برای طرح شکایت، بسیار ناچیز و ناعادلانه بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با عنایت به موارد فوق مفاد بیانیه دادگاه از جمله حکم غیرقانونی دادگاه آقای نوری را اساساً مردود، مخدوش و مخدوش می‌داند. غیرقابل قبول است و به شدت به حکم دادگاه که فاقد هرگونه دلیل و صلاحیت قانونی است اعتراض دارد و سوئد را مسئول خسارات وارده به روابط دوجانبه به این دلیل می داند.