واکنش ایران به بیانیه ترویکای اروپاییبه گزارش صدای ایران، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به بیانیه غیرسازنده سه کشور اروپایی عضو برجام امشب (شنبه ۲۸ شهریور) واکنش نشان داد.

سه کشور اروپایی عضو برجام در بیانیه‌ای بر ادعای خود درباره مذاکرات وین تاکید کردند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اظهارات غیر سازنده و بر خلاف حسن نیت سه کشور اروپایی در خصوص مذاکرات لغو تحریم ها گفت: جای تعجب و تاسف است که در شرایطی که تعاملات دیپلماتیک وجود دارد. و تبادل پیام بین طرف های مذاکره و هماهنگ کننده مذاکرات برای نهایی شدن مذاکرات ادامه دارد، سه کشور اروپایی در اقدامی انحرافی و به دور از رویکرد مثمر ثمر در مذاکرات، چنین بیانیه ای را صادر می کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به حسن نیت و اراده جدی جمهوری اسلامی ایران برای نهایی کردن توافق لغو تحریم ها، یادآور شد: پیشرفت مذاکرات در بسیاری از مراحل از جمله مرحله اخیر، حاصل ابتکارات و اندیشه های جمهوری اسلامی ایران بود. طرف های اروپایی نسبت به تأثیر فضاسازی توسط طرف های ثالثی که از ابتدا مخالف روند مذاکرات بودند و اکنون با تمام توان در تلاش برای شکست مذاکرات هستند، هشدار دادند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: جای تاسف است که سه کشور اروپایی با این بیانیه نسنجیده گامی در مسیر شکست مذاکرات رژیم صهیونیستی برداشته اند و بدیهی است در صورت ادامه چنین رویکردی باید حتما مسئولیت نتایج آن را نیز بپذیرید.”

ناصر کنعانی با یادآوری انفعال طرف‌های اروپایی در ماه‌های اخیر و همچنین اقدام نامناسب و سیاسی این کشورها در استقرار قطعنامه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفت: به سه کشور اروپایی توصیه می‌شود به جای آن راهکاری برای پایان دادن به روند دیپلماتیک ارائه کنند. ورود به فاز تخریب روند دیپلماتیک. معدود مخالفان باقی مانده باید نقش فعال تری ایفا کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به سابقه همکاری و تعامل سازنده جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از اعضای مسئول معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای با آژانس بین المللی انرژی اتمی، بار دیگر بر پرهیز از سیاست زدگی و طرح اتهامات بی اساس تاکید کرد. علیه کشورمان گفت: جای تاسف است که کشورهای اروپایی از یک سو از رژیمی که صدها کلاهک هسته ای دارد و به هیچ یک از سازوکارهای بین المللی منع اشاعه پایبند نیست حمایت کامل می کنند و از سوی دیگر مخالفت می کنند. برنامه هسته ای کاملا صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران که تحت گسترده ترین بازرسی ها قرار گرفته است، به توسعه فضایی پرداخته اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن توصیه به اروپایی ها برای جبران کوتاهی در انجام تعهدات متعدد خود در قبال ملت ایران، آنها را از استفاده از زبان تهدید برحذر داشت و تصریح کرد: شکست حداکثری آمریکا در کارزار فشار حداکثری باید درس عبرتی باشد برای همه طرف هایی که ناآگاهانه فکر می کنند می گویند تهدید و تحریم می تواند مردم ایران را از پیگیری حقوق خود و تامین منافع خود باز دارد.

کنعانی در پایان تصریح کرد: ایران همچنان اراده و آمادگی برای نهایی شدن توافق را دارد و معتقد است در صورت وجود اراده لازم و پرهیز از فشارهای خارجی می توان به سرعت به توافق رسید.