واکنش امیر عبداللهیان به قطعنامه ضد ایرانی حقوق بشربه صدای ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر ماه امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امشب (پنجشنبه) سوم آذر در پی صدور قطعنامه در شورای حقوق سازمان ملل علیه ایران به کارگردانی آلمانی در یک رشته توئیت نوشت: رژیم برلین به عنوان تامین کننده اصلی سلاح شیمیایی صدام بر علیه مردم ایران و دیگر فرصت طلبان، سال‌هاست با تحریم‌های ناعادلانه و غیرانسانی خود، نقض حقوق بشر را می‌دهد.

رئیس دستگاه دیپلماسی نیز در توئیت دیگری افزود: شرم آورتر، این کار را برای بازی‌های بی‌مقدار داخلی خود انجام می‌دهند.

امیرعبداللهیان تصریح کرد: این باید بداند ایران مقتدر، متعهد به حقوق بشر بوده است اما اجازه اجرای هیچ کشوری در امور داخلی خود را نمی‌دهد.

وی همچنین در توئیت دیگری نوشت: اکنون آنها رایاکارانه از سازوکارهای حقوق بیشتر از سوء استفاده استفاده می‌کنند تا از قبل از حقوق غیرقانونی را علیه مردم انجام دهند و همه اینها به نام «همبستگی» دروغین با ایرانیان.

به گزارش صدای ایران، شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد درباره آنچه «وضعیت حقوق بشر در ایران» خوانده شده را به تصویب رساند. حقوق بشر ایران» در اغتشاشات اخیر است. این قطعنامه با ۲۵ رأی موافق، ۶ رأی مخالف و ۱۵ رأی ممتنع به تصویب رسید. چین، پاکستان، آریتره، ونزوئلا، کوبا و ارمنستان ۶ کشوری بودند که به این قطعنامه رای منفی دادند.

«فروزنده ودیعتی» نماینده جمهوری اسلامی ایران در نشست ویژه شورای حقوق بشر در ژنو نیز امروز (پنجشنبه) سوم آذر ماه در سخنانی در واکنش به قطعنامه ایرانی تصویب شده در این نشست و در واکنش به سخنان سخیف «آنالنا بائربوک» وزیر امور خارجه آلمان در این نشست گفت: می‌خواهم به وزیر رژیم آلمانی که امروز در نمایشی که برای ایران طراحی کنند و سخنرانی در سراسر کشور داشته باشد، توصیه می‌کنم که به هزاران معترض مسعود آلمانی در خیابان‌های آلمان معطوف می‌شود که خواهان عدالت اجتماعی باشند. بیشتر هستند، ولی با نیروهای پلیس و نیروهای امنیتی سرکوب می‌شوند. (اینجا بخوانید)

امیرعبداللهیان چندی پیش نیز در گفت‌وگوی تلفنی با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ضمن خواندن مردود تلاش‌ها برای برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد ایران، نسبت به تأثیرات منفی اقدام سیاسی این شورا برای همکاری‌های ایران با غرب هشدار داد. وی با انتقاد از رفتار دوگانه دول غربی، تلاش برای برگزاری نشست ویژه شورای حقوق بشر در مورد ایران را اقدامی مردود و تاکید کرد: شورای حقوق بشر برای دولت‌هایی که مروج خشونت و ترور هستند، باید تشکیل شود و نه در مورد ایران. جمهوری اسلامی ایران که مدافع حقایق بشر است و در اغتشاشات بعدی نیز به خرج داده است.

گفتنی است چندی پیش نیز کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه کانادا درباره «وضعیت حقوق بشر در ایران» را به تصویب رساند. قطعنامه با ۷۹ رأی موافق، ۲۸ رأی مخالف و ۶۸ رأی ممتنع به تصویب رسید. ناصر کنعانی بیان وزرات امورخارجه جمهوری اسلامی ایران ۲۶ آبان ماه در واکنش به تصمیم قطعنامه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران در کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل، طرح این قطعنامه توسط کانادا با حمایت برخی از غربی ها و تکرار ادعاهای بی اساسی بر اساس اطلاعات نادرست. و تعمیم های غیرصادقانه را بدون وجاهت قانونی و از اساس مردود خواند.