واشنگتن ترجیح می دهد که تلاش های دیپلماتیک با ایران به ثمر بنشیندبه گزارش صدای ایران از ایسنا، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز دوشنبه، بدون توجه به تاکید ایران بر اینکه دستیابی به سلاح هسته‌ای جزو دکترین دفاعی ایران نیست، در بیانیه‌ای مدعی شد: همانطور که رئیس‌جمهور گفته است، اگر همه راه‌ها منتهی شود. شکست شونده گزینه نظامی را به عنوان آخرین راه حل برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای روی میز نگه می دارد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران در بیانیه‌ای گفت: واشنگتن ترجیح می‌دهد تلاش‌های دیپلماتیک با ایران به نتیجه برسد، اما اگر دیپلماسی شکست بخورد، همه گزینه‌ها روی میز خواهد بود.

به گزارش العربیه، رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، روز دوشنبه، بدون توجه به تاکید ایران مبنی بر اینکه دستیابی به سلاح هسته‌ای جزء دکترین دفاعی ایران نیست، در بیانیه‌ای مدعی شد: همانطور که رئیس‌جمهور گفته است، اگر همه چیز باشد. راه هایی که منجر به شکست می شود، گزینه نظامی را به عنوان آخرین راه حل برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای روی میز نگه می دارد.

وی در ادامه تاکید کرد که دولت بایدن ترجیح می دهد تلاش های دیپلماتیک به نتیجه برسد و از آمادگی دولت برای ادامه تعامل غیرمستقیم با ایران دفاع کرد.

مالی گفت: ما عذرخواهی نمی کنیم که هر کاری می توانیم برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای انجام دهیم.

این مقام ارشد آمریکایی ادامه داد: تکرار می کنم ترجیح ما دیپلماسی است اما اگر دیپلماسی شکست بخورد همه گزینه ها روی میز خواهد بود.

نماینده ویژه آمریکا اخیرا در توئیتی در خصوص ناآرامی های اخیر در ایران نوشت: تظاهرکنندگان در واشنگتن و شهرهای مختلف جهان حمایت خود را از مردم ایران که به صورت مسالمت آمیز برای احترام به حقوق بشر و کرامت انسانی دولتشان تظاهرات می کنند، اعلام کردند.

مالی در ادامه از توئیتی که منتشر کرد عذرخواهی کرد و اظهار داشت: این توییت اشتباه بود و من اشتباه خود را می پذیرم. من نباید چنین کاری بکنم، مخصوصاً زمانی که این کار کاهش مطالبات معترضان در نظر گرفته می شود.

وی ادامه داد: توضیح مطالبات مردمی که در خیابان های ایران هستند بر عهده من نیست. خودشان کار خوبی برای بیان خواسته ها و خواسته هایشان انجام می دهند.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مدتی پیش در واکنش به اظهارات مداخله جویانه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در واکنش به ناآرامی های اخیر در ایران در صفحه اینستاگرام خود نوشت: از ابتدای تحولات اخیر در ایران. جو بایدن رئیس جمهور آمریکا برای چندمین بار طی اظهارات مداخله جویانه از اغتشاشات در ایران حمایت کرد.

وی ادامه داد: از آنجایی که هیچ مشاور مورد اعتماد و حافظه خوبی ندارد، به او یادآوری می کنم که ایران آنقدر قوی و استوار بود که تسلیم تحریم های ظالمانه و تهدیدهای پوچ شما نشد. او حتی اکنون بیش از آن افتخار می کند که تحت تأثیر مداخلات و فریادهای یک سیاستمدار خسته از سال ها اقدامات بی ثمر علیه ایران قرار گیرد.

کنعانی خاطرنشان کرد: نه اظهارات بایدن و نه دخالت های آمریکا هیچ گاه ما را شگفت زده نمی کند، زیرا مداخله، تجاوز و کشتار ماهیت واقعی نظام آمریکاست، اما ما مردمانی تاریخی هستیم و ریشه عمیقی در تاریخ داریم. از کودتای مرداد ۱۳۳۲ (۲۸ مرداد ۱۳۳۲) تا به امروز، سیاست های ضد ایرانی دولت آمریکا به خوبی در ذهن ما ثبت شده است و البته تاریخ و دیدگاه جهانیان گواهی می دهد که زخم جنایت آمریکا و خشونت در جهان است