“هیچ کس علاقه ای به تضعیف افغانستان ندارد”تاریخ انتشار:

در دوحه ، ملاقات با سهیل شاهین سخنگو و سخنگوی طالبان. قدرت جدید کابل او را به عنوان سفیر افغانستان در سازمان ملل متحد منصوب کرده است زیرا در سطح بین المللی به رسمیت شناخته نشده است. سهیل شاهین درباره گفتگوی جاری بین طالبان و غرب ، وضعیت زنان و اقلیت ها و تهدید گروه دولت اسلامی در افغانستان صحبت می کند.

RFI: در روزهای اخیر در قطر ، شما در مذاکرات با نمایندگان آمریکایی و سپس اروپایی شرکت کرده اید. نتایج این برخوردهای مستقیم چیست؟

سهیل شاهین: اولین قدم این است که همه درک کنند که بهتر است مشکلات را با درک به اشتراک بگذارید ، بحث کنید و آنها را حل کنید. و همه فهمیدند که فشار کار نمی کند و هنوز هم نمی کند. بنابراین بهتر است یکدیگر را برای درک یکدیگر روی میز بحث بیاورید ، در مورد همه مشکلات بحث کنید و راه حل هایی را پیشنهاد دهید. البته ، شما نمی توانید تمام مشکلات را با یک مشکل حل کنید. با این حال ، همه طرفین با ادامه این جلسات موافقت کردند.

► همچنین بخوانید: جامعه بین المللی در صف اول افغانستان ، اتحادیه اروپا در خط مقدم است

با این حال ، به رسمیت شناختن قدرت جدید افغانستان قریب الوقوع به نظر نمی رسد. حتی قطر که از مذاکرات استقبال و تسهیل می کند ، این شناخت را به شما ارائه نمی دهد.

دولت کنونی افغانستان باید در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شود. از آنجا که ما تمام مرزهای خود را کنترل می کنیم ، حاکمیت ما بر این قلمرو است ، ما از حمایت مردم افغانستان برخوردار هستیم. اینها اصول به رسمیت شناختن دولت است. دولت سابق کابل دیگر حاکمیت خود را بر هیچ قسمتی از سرزمین اعمال نمی کند ، بنابراین آنها نماینده هیچکس نیستند.

امیدواریم به رسمیت شناخته شود. ما می خواهیم با سازمان ملل متحد و سایر کشورها تبادل نظر کنیم. زیرا زمستان سخت در راه است و بسیاری از مسائل وجود دارد که نیاز به همکاری دارند ، مانند کمک های بشردوستانه و سایر مواردی که با تبادل و تفاهم قابل حل است.

► همچنین بخوانید: افغانستان: “گفتگو با طالبان به رسمیت شناخته شدن طالبان نیست”

قدرت افغانستان جدید با شک و تردید زیر نظر گرفته می شود و مخاطبان شما نه تنها به گفتار بلکه به کردار نیز می خواهند.

ما به اروپا و ایالات متحده گفته ایم که تضعیف افغانستان و دولت کنونی آن به نفع هیچکس نیست. زیرا اگر هرج و مرج در افغانستان حاکم شود ، اگر دولت ضعیف شود ، مشکلات امنیتی برای شما ایجاد می کند. اگر ما کل کشور را کنترل نکنیم ، شاید گروه های دیگری بیایند و با شما مخالفت کنند. آنها شما را به خطر خواهند انداخت.

دوم ، موج های زیادی از پناهندگان را به سمت کشورهای اروپایی سوق می دهد ، و این برای شما جالب نیست. اما اگر ما قوی باشیم و بتوانیم شغل خود را فراهم کنیم ، آنگاه شاهد ورود مهاجران اقتصادی نخواهید بود. علاوه بر این ، هیچ سازمان دیگری قادر به جذب نیرو در بین جمعیت نخواهد بود.

► همچنین بخوانید: افغانستان: اولین مذاکرات بین آمریکایی ها و طالبان پس از سقوط کابل

آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد از “وعده های شکسته” ای که شما داده اید پشیمان شد. جامعه بین المللی از شما می خواهد که به ویژه در زمینه حقوق بشر ، حقوق زنان ، آموزش ، پوشش دولتی و آزادی تردد اقدام کنید. آیا آماده انجام این مراحل هستید؟

سیاست ما این است که زنان حق تحصیل و کار در چارچوب احکام اسلامی را دارند. تنها چیزی که باید به آن احترام گذاشت ، حجاب است [foulard islamique]به

در حال حاضر 70 درصد مکاتب در افغانستان باز است. آنها در بسیاری از ایالت ها از دبستان تا دبیرستان فعالیت می کنند. و دیگران دنبال خواهند کرد.

در مورد شمول همه گروه های قومی در افغانستان حق دارند در دولت حضور داشته باشند. این شامل شدن نیست! منظور از مشارکت این است که همه افراد با مهارت ها و استعدادهای لازم در دولت بنشینند.

آیا شما طالبان بین اولین تجربه خود در قدرت در دهه 1990 و امروز تغییر کرده اید؟

اگر شما در مورد افرادی صحبت می کنید که خواهان استقلال کشور خود ، رفاه برای مردم خود هستند ، که می خواهند حکومت اسلامی ایجاد کنند … ما هنوز همان هدف را داریم. اما امروزه رویکرد متفاوت است. زیرا ما قبلاً به امور نظامی توجه می کردیم ، زیرا در خانه ، در پنچیر می جنگیدیم [contre la résistance du Commandant Massoud, NDLR]به اولویت ما بود. اما اکنون ما عمدتا بر پروژه های اقتصادی ، ایجاد مشاغل برای مردم تمرکز می کنیم ، این تفاوت است.

► همچنین بخوانید: افغانستان: مقاومت در دره پانشیر ادامه دارد

در هفته های اخیر ، شاهد حملات خونین شاخه داعش در افغانستان بودیم. آیا می توانید این تهدید را معکوس کنید؟

مردم افغانستان به ما در مقابله با این تهدید کمک می کنند. ما بسیاری از تلاش های گروه دولت اسلامی در افغانستان را خنثی یا خنثی کرده ایم. آنها نتوانستند تاسیسات نظامی را هدف قرار دهند ، اما به اهداف آسانی مانند مساجد یا تجمعات حمله می کنند. علاوه بر این ، آنها در موقعیت مقابله نظامی با ما نیستند.

► همچنین بخوانید: یک زن افغان می گوید که از زمان ورود طالبان ، “همه امیدهای” زنان از بین رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید