هویت و انگیزه قاتل شینزو آبه مشخص شد/ مردم ژاپن در سوگ


هویت و انگیزه قاتل شینزو آبه مشخص شد

پلیس روز جمعه تتسویا یاماگیشی ۴۱ ساله را دستگیر کرد که مقامات می گویند از یک سلاح گرم دست ساز برای ترور آبه استفاده کرده است. آنها گفتند که به خانه او در نارا یورش بردند و چند اسلحه را که به نظر می رسید دست ساز بودند نیز می کردند.

این حادثه موجی از شوک در ژاپن ایجاد کرده است، کشوری که با اسلحه در آن بسیار نادر است. قوانین اسلحه در این کشور بسیار سختگیرانه است. اسلحه ممنوع است و هرکسی که می خواهد تفنگ بادی یا تفنگ ساچمه ای داشته باشد باید تحت آموزش و بررسی قرار گیرد.

یاماگامی در بازجویی‌ها به پلیس انگیزه‌اش از این ترور را اینطور توصیف می‌کند که شینزو آبه‌های ارتباطاتی با یک «سازمان خاص» که از آن کینه به دل داشته است. یاماگامی گفته که کینه‌اش منشأ سیاسی نیست.

رسانه‌های ژاپنی و رسانه‌های بین‌المللی اشاره‌ای به نام این «سازمان خاص» نکردند. روزنامه نیویورک‌پست نوشته که پلیس اسمی از این سازمان یا عقایدش به میان نیاورده و مشخص است که چنین سازمانی خارجی دارد یا خیر. برخی از رسانه های ژاپن گفته اند که سازمان یادگاری یک سازمان مذهبی بوده است.

یاماگامی دقایقی بعد از شلیک به نخست‌وزیر زمین ژاپن در حین یک سخنرانی تبلیغاتی در شهر «نارا» توسط نیروهای امنیتی به روی انداخته و دستگیر شد. او بعد از انجام عملیات ترور هیچ تلاشی برای فرار انجام نداد.

گزارش پلیس ژاپن یاماگامی در حین بازجویی‌ها با آرامش به سوالات پاسخ داده و پلیس در جستجوی مشخص است که آیا او عملیات را به تنهایی انجام داده است یا خیر. یاماگامی به پلیس گفته از طریق اینترنت از آمدن آب به شهر نارا مشخص شده است.

پایگاه فوربس یاماگامی را ساکن شهر نارا معرفی کرده و نوشته او به مدت ۳ سال در «نیروهای دفاع ژاپن» شاغل بوده است. یاماگامی قبل از انجام حمله بیکار بوده است.