هشدار سیل در جنوب ایران/ ۴ استان در آماده باشگزارش کردن صدای ایرانمهدی ولی پور درباره هوشیاری جمعیت هلال احمر در پی اعلام هشدار سیل قرمز توسط کارشناس هواشناسی در برخی مناطق جنوبی کشور گفت: سازمان هواشناسی نسبت به تشدید بارندگی های موسمی و وقوع رگبار و رعد و برق شدید نگران است. سیل در جنوب این کشور هشدار داده است. بر اساس این هشدار، از عصر امروز افزایش فعالیت بارش های موسمی و رگبار و رعد و برق شدید همراه با وزش باد شدید و سیلاب وجود دارد و پیش بینی می شود این وضعیت تا بعدازظهر پنجشنبه ادامه داشته باشد.

به گزارش ایسنا، وی ادامه داد: بر اساس پیش بینی های انجام شده از سوی کارشناس هواشناسی، این وضعیت جوی روز دوشنبه در سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، هرمزگان، سه شنبه در سیستان و بلوچستان، کرمان، شرق و شمال هرمزگان، چهارشنبه در سیستان و بلوچستان، هرمزگان. کرمان و نیمه جنوبی فارس و پنجشنبه در کرمان، دامنه و ارتفاعات در سیستان و بلوچستان و نیمه جنوبی فارس پیش بینی می شود و در این راستا جمعیت امدادی هلال احمر امدادگران خود را در این مناطق در حالت آماده باش قرار داده است.

رئیس سازمان امداد هلال احمر با بیان اینکه پیرو این هشدار تجهیزات و امکانات مورد نیاز نیز در استان های مذکور مستقر شده است، گفت: از آنجایی که همه استان های کشور مجهز به بالگرد نیستند، بالگرد در استان ها نیز مستقر شده است. که هشدار داده شد قبلاً اعلام کرده بودیم که در استان های اعلام شده هشدار اعلام شده و امکانات ایجاد شده است.

ولی پور در خصوص اینکه هلال احمر در کدام استان ها در حالت آماده باش است، گفت: اقدامات لازم در استان های فارس، کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان انجام شده است.

وی ادامه داد: باید در این زمینه تمرکز لازم برای اطلاع رسانی شود و رسانه ها در این زمینه اطلاع رسانی کنند. مردم در رودخانه های استان هایی که اخطار داده شده است حضور نداشته باشند. همچنین از این مکان ها رانندگی نکنید و در صورت مواجهه با باران شدید و مشاهده آب روان، به داخل آب نپرید.

در همین زمینه بخوانید: تجربیات و درس های آموخته شده از سیل در نیمه تابستان

رئیس سازمان امداد هلال احمر اضافه کرد: برخی از آسیب ها به این دلیل است که مردم فکر می کنند با خودروهای خود می توانند از آب های روان عبور کنند در حالی که شدت این سیل در این فصل به حدی است که خودروها را می برند. در حادثه استهبان فارس نیز همین اتفاق افتاد که برخی تصور کردند با خودرو می توانند خود را از محل نجات دهند.

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: معمولاً در این فصل شاهد آسیب های انسانی بیشتری در سیل هستیم که اغلب به دلیل عدم توجه کافی به هشدارها است.