هر آنچه که باید در مورد حفره شکمی بدانید


حفره شکمی diastasis rectus abdominis (DRA) یک اصطلاح تشریحی است که فاصله غیرعادی بین دو ماهیچه در دیواره راست شکم را توصیف می کند.

علل درد شکم

این وضعیت پس از زایمان بسیار شایع است و 65 تا 100 درصد از زنان باردار و پس از زایمان را درگیر می کند. جدایی دائمی بین 1.5 تا 2 سانتی متر یا بیشتر بین “شش” ماهیچه به طور کلی غیر طبیعی تلقی می شود و نیاز به درمان دارد. این بیماری معمولاً با درمان مداوم درمان می شود.

این جداسازی می تواند در دوران بارداری رخ دهد ، زمانی که لایه بافت همبند بین عضلات شکم راست کشیده شده و باعث ایجاد تورم در شکم می شود.

این وضعیت اگرچه دردناک و تحریک کننده است ، اما چند ماه پس از تولد فروکش می کند. با این حال ، این وضعیت در بسیاری از زنان بدون درمان ادامه می یابد

نمادها

در نیمه اول بارداری ، علائم زیادی از اتساع شکم وجود نخواهد داشت. برخی از زنان ممکن است علائم را در پایان سه ماهه دوم یا در آغاز سه ماهه سوم تجربه کنند. گروه دیگر هیچ تغییری در شکم پس از تولد احساس نمی کنند.

در دوره پس از زایمان ، مادرانی که شکاف شکمی را تجربه می کنند باید بتوانند تورم یا تورمی را که در محل عضلات شکم ظاهر می شود ، مشاهده کنند.

وقتی به پشت دراز می کشید ، این ناحیه بین ماهیچه های اطراف ناف تقسیم می شود. علائم و نشانه هایی که ممکن است نشان دهنده حفره شکمی باشد عبارتند از:

برآمدگی وسط شکم زمانی بیشتر نمایان می شود که شکم منقبض یا منقبض شود.

در بلند کردن اجسام مشکل دارد

روتین در انجام وظایف مشکل دارد

کمردرد

وضعیت بد بدن

بی ثباتی چمدان

بی اختیاری ادرار

ضعف عضلات شکم

علائم حفره شکمی

علل درد شکم:

افزایش فشار داخل شکمی یکی از دلایل اصلی جداسازی شکم است. هنگام بارداری ، عضلات شکم کشیده می شوند تا رحم در حال رشد را در خود جای دهد ، که باعث نازک شدن بافت همبند می شود.

هورمون های بارداری ، پروژسترون و استروژن نیز در آرامش بافت ها نقش دارند. با ادامه این روند ، جداسازی جزئی یا کامل راست روده ممکن است رخ دهد.

عوامل خطری که فرد را مستعد ابتلا به عوارض بارداری می کند عبارتند از:

سن مادر بزرگتر (35 سال به بالا)

جنین بزرگ

بارداری دوم یا بیشتر

دوقلو یا حاملگی چند قلو

اگرچه درد شکم در زنان باردار و پس از زایمان شایع تر است ، اما باید توجه داشت که این درد در زنان یائسه و مردان نیز رخ می دهد. علل اصلی در این موارد تمریناتی مانند فشار ، تغییرات سریع وزن بدن ، وزنه برداری و وزنه زدن است.

نوزادان گاهی از درد شکم رنج می برند ، اما این مشکل جدی نیست ، زیرا معمولاً خود به خود برطرف می شود.

تشخیص حفره شکمی

بسیاری از زنان می توانند این جدایی را در وسط شکم مشاهده کنند. با این حال ، مهم است که برای تشخیص رسمی برای درمان مناسب با پزشک خود مشورت کنید.

پس از معاینه کامل فیزیکی ، پزشک معاینه می کند که آیا شما شکمی دارید و چقدر شدید است. برخی پزشکان از سونوگرافی یا سی تی اسکن برای تشخیص استفاده می کنند.

برای تشخیص این مشکل ، بیمار به پشت دراز کشیده و یک حرکت کوچک شکمی انجام می دهد. در این حالت ، پزشک خط وسط ماهیچه راست شکم را لمس می کند.

اگر فاصله بین دو نیمه بیش از 1.5 سانتی متر باشد ، پزشک جداسازی شکم را تشخیص می دهد. تعدادی از تمرینات توانبخشی که برای درمان و ترمیم جدایی طراحی شده اند ، برای درمان تجویز می شوند.

درمان حفره شکمی

درمان حفره شکمی

درمان جداسازی شکم بر تمرینات توانبخشی برای اصلاح جدایی متمرکز است. این شامل تمریناتی است که باید اجتناب شود و ممکن است جدایی را تا زمان بهبود کامل بدتر کند.

برای بیمار مهم است که بداند حتی با فیزیوتراپی شکم نیز نمی تواند به طور کامل به وضعیت قبل از بارداری خود بازگردد ، زیرا استرس هایی که در دوران بارداری تجربه می شود هرگز به طور کامل برطرف نمی شود.

اگر شکم بیمار بسیار شدید باشد ، ممکن است جراحی لازم باشد ، اما در بیشتر موارد ، فیزیوتراپی می تواند وضعیت بیمار را به اندازه کافی بهبود بخشد تا اقدامات تهاجمی انجام دهد.

روشهای جراحی

اگر پارگی حفره شکمی منجر به فتق واقعی نشود (در فتق ، محتویات شکم از بافت همبند دیواره شکم خارج می شود) ، عموما جراحی لازم نیست.

برعکس ، اولین و مطمئن ترین ورزشی که در از بین بردن حفره شکم بسیار مثر است ، درمان مناسب است. با این حال ، برخی از زنان ممکن است دریابند که تمرینات توانبخشی برای غلبه بر جدایی شکم کافی نیست.

در این مورد ، ابدومینوپلاستی یک گزینه م effectiveثر است. مطالعه انجام شده در سال 2019 میزان موفقیت بالای این روش را در بهبود ثبات بدن و کاهش توانایی ادرار در زنان مبتلا به درد شکمی نشان داد.

تحریک الکترومغناطیسی اعصاب و ماهیچه ها

این یک درمان بالقوه غیر جراحی است که می تواند تأثیر زیبایی بر شکم داشته باشد. “این روش از یک آهنربا با قدرت بالا برای انقباض ماهیچه ها استفاده می کند.” تحریک الکترومغناطیسی عضله عصبی عضلانی باعث انقباض ماهیچه های شکم می شود که این امر باعث تقویت و بهبود آن می شود.

مطالعات نشان داده است که این درمان به ویژه در ترکیب با تمریناتی که برای تقویت ناحیه جداسازی شکم طراحی شده اند مفید است.

حفره شکمی در مردان

تمریناتی که باید از آنها اجتناب کرد

وقتی صحبت از تمریناتی می شود که باید از آنها اجتناب کرد ، این بدان معناست که مادران جدید باید از تمرینات بیش از حد شکم ، به ویژه تمرینات کششی خودداری کنند. علاوه بر این ، تمرینات دیگری که باید از آنها اجتناب کنید:

فرهای شکمی

هر ورزشی که مستلزم آن است که بدون حمایت یا قدرت شکمی بر روی دست و زانو بایستید.

هرگونه فعالیت بلند کردن سنگین که باعث ایجاد نفخ می شود (مانند مانور والسالوا)

برای کشیدن شکم به عقب خم نشوید

یوگا به شکم فشار می آورد (اصلاح نمی شود)

انجام تمرینات در ناحیه شکم مجاز است

تمرینات موثری وجود دارد که می توانید با خیال راحت با شکم انجام دهید. انجام این فعالیت ها به طور منظم بهترین نتایج را به شما می دهد.

تمرینات عمقی شکم با کمر خنثی برای کنترل و تحریک استفاده از شکم عرضی (این تمرین معمولاً تا زانوها ادامه می یابد) انجام می شود.

اساساً ، شکم حدود 10 ثانیه منقبض می شود و به ستون فقرات فشار داده می شود و به مدت طولانی تری نگه داشته می شود. در حالت ایده آل ، این درمان روزانه 10 دقیقه انجام می شود. تمرینات کف لگن مانند کگل و خم شدن لگن نیز مفید است.

انجام این تمرینات به شکل مناسب بسیار مهم است. بنابراین ، ایده خوبی است که با یک فیزیوتراپیست که می تواند تمرینات شما را زیر نظر داشته باشد مشورت کنید.

پیشگیری از درد شکم:

اگر قصد بارداری مجدد دارید ، ممکن است بخواهید قبل و در دوران بارداری عضلات شکم خود را تقویت کنید. نتایج یک مطالعه انجام شده در سال 2019 نشان داد که برنامه های تقویت شکم برای زنان باردار می تواند به کاهش شدت جدایی شکمی کمک کند.

کمربند بارداری:

برخی از متخصصان توصیه می کنند که دستگاه ها را ببندید (بیشتر یک کمربند محکم و کشسان در اطراف شکم) ، در حالی که برخی دیگر این کار را نمی کنند.

هدف اصلی کمربند بارداری ، بالا نگه داشتن عضلات شکم و حمایت از کمر است. بستن کمربند شکم شما را درمان نمی کند و شکم شما را تقویت نمی کند.

شکم و بارداری

با این حال ، طرفداران این روش ادعا می کنند که استفاده از این کمربندها به شما کمک می کند تا در رژیم درمانی خود کوشا باشید. گرفتگی شکم می تواند بعد از تولد در شکم ظاهر شود ، اما مطمئن شوید که درمان می تواند کمک کننده باشد.

بنابراین ، اگر شکم درد دارید ، با پزشک خود در مورد نگرانی های خود صحبت کنید تا او برنامه درمانی مناسب را برای شما تجویز کند.

یک فیزیوتراپیست می تواند به شما کمک کند بعد از زایمان احساس قویتر و مطمئن تری در مورد بدن خود داشته باشید.

اولین مرکز پرستاری سلامت با پرسنل مجرب و متخصص خود که دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت و تجربه ارائه خدمات مراقبت در منزل و خدمات پرستاری است ، آماده ارائه خدمات ارزشمند به شهروندان خود به صورت شبانه روزی می باشد.

در قالب پرستاران سالمند ، پرستاران بیمار و پرستاران اطفال ، پرسنل مجرب این مرکز با در نظر گرفتن آخرین استانداردهای مراقبت و خدمات پزشکی خدمات ارائه کرده و آسایش و امنیت شما عزیزان را در اولویت اول قرار دادند.

برای کسب اطلاعات بیشتر ، کافی است با متخصصین این مرکز تماس بگیرید و از مشاوره رایگان برخوردار شوید.
هشدار! این مقاله فقط برای اهداف آموزشی است و برای استفاده از آن باید با پزشک یا متخصص خود مشورت کنید.
لطفاً به این مقاله امتیاز دهید.

 

دیدگاهتان را بنویسید