نیروهای آمریکایی باید به سرعت منطقه را ترک کنند.به گزارش صدای ایران، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان امروز با حضور در وزارت امور خارجه با فیصل المقداد وزیر امور خارجه سوریه دیدار و درباره مسائل دوجانبه و منطقه ای گفت وگو کرد.

امیر عبداللهیان در این نشست خبری که ضمن خیرمقدم به هیئت سوری برگزار شد، گفت: هفتمین اجلاس آستانه در تهران برگزار شد. با توجه به شرایط حساس سوریه و احتمال درگیری در مرزهای سوریه، در این نشست تلاش شد تا روند تحولات سوریه از جنگ فاصله گرفته و در مسیری سیاسی قرار گیرد. امیدواریم در نشست آستانه این توصیه ها مورد توجه رهبران قرار گیرد و سوریه و ترکیه این مرحله را به خوبی پشت سر بگذارند. این نشست باعث نگرانی شرکت کنندگان در شرایط حساس منطقه ای و همچنین بحران اوکراین شد.

وی افزود: حضور تروریست های مسلح دغدغه ما در منطقه است و از این نشست برای خروج تروریست ها از منطقه و برقراری صلح و امنیت در سوریه گام برداشتیم. من بار دیگر بر تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه تاکید می کنم. همه مسائل باید از طریق دیپلماسی حل شود. بار دیگر در مذاکرات تاکید می کنم که ما نگران احتمال ورود ارتش ترکیه به سوریه هستیم. شب گذشته با تدبیر آقای رئیسی تلاش شد تا برای رفع نگرانی های امنیتی مقامات ترکیه به نتیجه برسد.

امیرعبداللهیان ادامه داد: مشارکت در بازسازی سوریه و تشویق آوارگان سوری به بازگشت به شهرهای خود از جمله مواردی بود که در جلسه دیروز و دیدار امروز با آقای فیصل مطرح شد.

وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت: آمریکا حضور خود را بهانه ای برای مبارزه با داعش کرده است. شرق فرات یکی از مناطق مهمی است که متاسفانه شاهد غارت منابع سوریه توسط آمریکا هستیم. ما معتقدیم که نیروهای آمریکایی باید هر چه سریعتر منطقه را ترک کنند.

امیرعبداللهیان درباره مذاکرات انجام شده در نشست ضامنان روند آستانه گفت: تلاش زیادی شد تا در نشست سه جانبه نظر ترکیه برای کمک به حل مناقشه جلب شود. در دیدار با آقای اردوغان در سطح مقام معظم رهبری گفتگوهای صریح و صریح صورت گرفت. همچنین بحث های دوجانبه موضوع با شفافیت مورد بحث قرار گرفت. من معتقدم که اتفاق نظر وجود دارد که همه طرف ها باید به سوریه کمک کنند تا از این بحران خارج شود. کشورهای منطقه باید نقش سازنده ای داشته باشند و با کمک خود به مردم سوریه توجه کنند.
ما نشست آستانه را در مسیر صلح و ثبات در سوریه ارزیابی می کنیم.

امیر عبداللهیان درباره تحرکات رژیم صهیونیستی در سوریه گفت: امروز رژیم صهیونیستی در بدترین وضعیت خود قرار دارد و تحرکاتی که انجام می دهد ناشی از ضعف و سرپوش گذاشتن بر این ضعف های چند لایه است. تا آنجا که می دانیم هیچ اقدام تهاجمی صهیونیست ها بی پاسخ نمانده و منطقه نسبت به تحرکات صهیونیست ها بی تفاوت نخواهد ماند.

ادامه مطلب
بیانیه مشترک روسای جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه

واشنگتن باید هر چه زودتر سوریه را ترک کند

فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه نیز در این نشست خبری گفت: از تلاش ایران برای صدور بیانیه ای متوازن در نشست تهران درباره وحدت سرزمین های سوریه خرسندیم.

وی سپس ادامه داد: ترکیه در سوریه مناطق امن ایجاد کرد. این اقدام ترکیه این کشور را در موقعیت درگیری با دمشق قرار خواهد داد. ما مخالف هرگونه مداخله ترکیه در سرزمین های سوریه برای ایجاد مناطق امن هستیم و با سیاست های ترک نشینی و حمایت از گروه های تروریستی در سوریه مخالفیم. هر بهانه ای را باید از ترکیه برای حمله به سرزمین های سوریه گرفت.

وزیر امور خارجه سوریه درباره حضور نیروهای اشغالگر آمریکایی در سوریه نیز گفت: واشنگتن باید هر چه زودتر سوریه را ترک کند. فوری و بدون پیش شرط.