نخست وزیر یونان کیست؟گزارش کردن صدای ایرانکیریاکوس میتسوتاکیس (به یونانی: Κυριάκος Μητσοτάκης؛ زادهٔ ۴ مارس ۱۹۶۸) سیاستمدار یونانی و نخست وزیر این کشور است. میتسوتاکیس از سال ۲۰۱۶ رهبر حزب دموکراسی نوین (یونان) است که از ۸ ژوئیه ۲۰۱۶ تا ۸ ژوئیه ۲۰۱۹ در مخالفت با دولت الکسیس سیپراس بود. علاوه بر این، میتسوتاکیس قبلاً به عنوان وزیر اصلاحات از سال ۲۰۱۳ فعالیت می کرد. تا سال ۲۰۱۹ و در ۷ ژوئیه ۲۰۰۴ از ناحیه B آتن به عضویت پارلمان یونان درآمد. حزب او ۱۵۸ کرسی و اکثریت را در انتخابات پارلمان یونان (۲۰۱۹) به دست آورد و به تنهایی قادر به تشکیل دولت جدید یونان است. او فرزند نخست وزیر سابق یونان، کنستانتین میتسوتاکیس است.

حزب دموکراسی نوین در انتخابات پارلمانی یونان (۲۰۱۹) با اکثریت قاطع با کسب ۳۹.۸۵ درصد آرا و کسب ۱۵۸ کرسی در پارلمان یونان، پیروز شد. در ۸ جولای ۲۰۱۹، پروکوپیس پاولوپولوس، رئیس جمهور یونان استعفای الکسیس سیپراس را پذیرفت.[۱] و به میتسوتاکیس اجازه داد تا دولت تشکیل دهد. میتسوتاکیس در همان روز به عنوان نخست وزیر سوگند یاد کرد.[۲][۳]

زندگینامه، خاطرات

کیریاکوس میتسوتاکیس متولد آتن، پسر نخست وزیر سابق کنستانتین میتسوتاکیس و مادر ماریکا است. در زمان تولد، خانواده وی توسط دیکتاتوری نظامی یونان به عنوان عناصر نامطلوب در حصر خانگی قرار گرفتند و در شب کودتا، پدرش به زندان افتاد.[۴] در سال ۱۹۶۸، کنستانتین میتسوتاکیس با کمک احسان صبری چالیانگیل وزیر خارجه ترکیه در حالی که کیریاکوس میتسوتاکیس تنها یک سال داشت به ترکیه گریخت. پس از مدت کوتاهی به فرانسه رفت و تنها پس از سرنگونی حکومت دیکتاتوری به یونان بازگشت.[۵] کیریاکوس شش ماه اول زندگی خود را به عنوان یک زندانی سیاسی در نظر می گیرد. او در سال ۱۹۸۶ از کالج آتن فارغ التحصیل شد و از سال ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۰ به دانشگاه هاروارد رفت و لیسانس خود را در علوم اجتماعی و کارشناسی ارشد را در روابط بین الملل از دانشگاه استنفورد دریافت کرد. در سال ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ وارد مدرسه بازرگانی هاروارد شد و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی شد.[۶]

فعالیت حرفه ای

کیریاکوس میتسوتاکیس از سال ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۱ یک تحلیلگر مالی در بانک چیس لندن بود و از سال ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۲ به یونان بازگشت و خدمت ملی خود را در نیروی هوایی یونان به پایان رساند. وی پس از تحصیل در شرکت مخابرات، مسئولیت خدمات مالی، خدمات مالی، سرمایه گذاری خصوصی و آلفا بانک و همچنین سمت مدیریت بانک مرکزی یونان و مدیر اجرایی تا سال ۲۰۰۳ را بر عهده داشت و از ژانویه ۲۰۰۳ از سوی مجمع جهانی اقتصاد به عنوان رئیس این مجمع معرفی شد.

فعالیت های سیاسی

در انتخابات پارلمانی یونان در سال ۲۰۰۰، میتسوتاکیس برای کمپین دموکراسی جدید کار کرد. در سال ۲۰۰۴ از حوزه انتخابیه آتن B به مجلس نمایندگان برگزیده شد و با کسب آرای بیشتر به عنوان نامزد حزب دموکراسی نو به عضویت مجلس نمایندگان یونان درآمد.