نانسی پلوسی از ارمنستان دیدن کردبه گزارش صدای ایران، خبرگزاری فرانسه گزارش داد: نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز (شنبه) در حالی وارد ارمنستان شد که درگیری های مرگبار مرزی این کشور و آذربایجان در روزهای گذشته تلاش ها را به خطر انداخته است. غرب برای میانجیگری صلح پایدار بین دو کشور. کاهش یافته است

این خبرگزاری به نقل از پلوسی افزود که سفر وی “نماد قدرتمندی از تعهد قاطع ایالات متحده به ارمنستان دموکراتیک و مرفه و منطقه باثبات و امن قفقاز است.”

پلوسی بالاترین مقام آمریکایی است که از زمان استقلال این کشور فقیر از اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ به ارمنستان سفر کرده است.

«آلان سیمونیان» رئیس پارلمان ارمنستان پیش از ورود پلوسی و هیئت همراه به خبرنگاران گفت که این سفر سه روزه «نقش مهمی در تأمین امنیت ما خواهد داشت».

سایت «ارمنستان نیوز» نوشت: پلوسی در جریان سفر خود در تاریخ ۱۷ تا ۱۹ سپتامبر (۲۸ تا ۲۶ شهریور) با نیکول پاشینیان نخست وزیر، آلن سیمونیان رئیس مجلس ملی و دیگر مقامات ارشد ارمنستان دیدار و درباره روابط بین ارمنستان گفتگو کرد. ایالات متحده و ارمنستان و وضعیت امنیت فعلی صحبت خواهند کرد.

سفارت آمریکا در ارمنستان درباره سفر هیئت آمریکایی به ریاست رئیس مجلس نمایندگان این کشور به ایروان نوشت: پلوسی بر همکاری قوی دو کشور که ریشه در ارزش های مشترک و دیرینه دارد تمرکز خواهد کرد. روابط بین مردم ما

پلوسی روز جمعه تایید کرد که پس از درگیری های مرزی بین ارمنستان و آذربایجان که در این هفته بیش از ۲۰۰ نفر کشته شدند، به ارمنستان سفر خواهد کرد.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان دو جنگ را در سال ۲۰۲۰ و در دهه ۱۹۹۰ بر سر منطقه مورد مناقشه قره باغ کوهستانی، منطقه ارمنی جمهوری آذربایجان تجربه کردند.